آخرین ویرایش: 1398/10/23

آیا با فرش های مدرن آشنایی دارید؟

در مقاله ای دیگر با فرش ماشینی کاشان آشنا شدید.

در این مقاله می خواهیم در مورد فرش های مدرن صحبت کنیم. آیا تابحال در مورد این نوع از فرش ماشینی چیزی شنیده اید؟ که فرش ماشینی مدرن چگونه است و چه تفاوتی با سایر فرش های ماشینی دارد؟ انواع فرش ماشینی ( فرش ماشینی 1200 شانه ، فرش ماشینی 1000 شانه و ....) که ما در بازار فرش ماشینی می بینیم، از نوع کلاسیک است. و طرح های سنتی نیز دارد.

فرش ماشینی کلاسیک به فرشهایی گویند که در قالب طرح های سنتی ایرانی طراحی می شوند ولی به گونه ای جدید طراحی می گردند، و به این نوع از طرح ها کلاسیک گویند. و فرش ماشینی سنتی نیز، همان طرح های اصیل ایرانی است که به صورت ماشینی بافته می شود. مثل طرح های لچک و ترنج ،خشتی و افشان به صورت دستباف آن.

اما فرش های مدرن از جمله فرش های فانتزی هستند که امروزه با دکوراسیون های مدرن ست می شوند.

فرش های مدرن برخلاف فرش های سنتی که قدمت طراحی بالایی دارند و بسیار اصیل هستند، سالهای زیادی نیست که وارد بازار شده اند.

 

انواع فرش ماشینی از نوع مدرن

فرش های مدرن در بازار وجود دارند و به احتمال زیاد شما این نوع فرش ها را دیده اید، اما شاید اسم آنها را نمی دانستید. فرش های مدرن با نام های متفاوت به فروش می رسد. ولی در واقع زیر مجموعه دسته فرش های مدرن هستند. طرح و نوع بافت آنها متفاوت است.

در مجموعه فرشهای مدرن، فرش های فانتزی، فرش های شنل ، شگی و عروسکی و غیره وجود دارد. سراغ هر کدام که بروید در واقع مشتاقید که فرشتان را از میان فرش های مدرن انتخاب کنید. و همه ی اینها با هم یک وجه اشتراک دارند، که با یک دکوراسیون سنتی و کلاسیک همخوانی نداشته و برای دکوراسیون با سبک مدرن بسیار مناسب هستند.

به همین دلیل هنگام خرید فرش به سبک دکوراسیون خودتان دقت کنید. تا یک فرشی انتخاب کنید که در هماهنگی کامل با دکوراسیون تان باشد و فضای منزل تان را زیبا و دلنشین و حساب شده تر کند.

نکته ی دیگری که هنگام خرید فرش باید به ان توجه کنید این است که جنس فرش استحکام یا عدم مرغوبیت فرش را تعیین می کند. و اگر میخواهید برای محیط های پر رفت و آمد از فرش ماشینی استفاده کنید بهتر است که از فرش ماشینی دسته کلاسیک یا سنتی استفاده نمایید که با جنس اکریلیک بافته شده است. زیرا جنس اکریلیک و فرشهای دارای شانه و تراکم بالا، هم از زیبایی بالایی برخوردارند و هم اینکه از نظر ماندگاری سالهای سال برای شما کار می کند.

زیرا قدرت و قابلیت پاخور بالایی دارد. و در جاهایی مثل اتاق پذیرایی و نشیمن که نشست و برخاست زیادی صورت می گیرد مناسب تر است.

و اما در ادامه انواع فرش مدرن را معرفی می کنیم.

 

فرش شگی

فرش شگی به فرش های پرزبلند گویند که به احتمال زیاد شما آنها را در بازار فرش دیده اید. این نوع از فرشها طرفداران خاصی دارند و چون امروزه بیشتر افراد به سبک دکوراسیون مدرن علاقه پیدا کرده و کشیده شده اند، از این نوع فرشها بیشتر می پسندند. فرش های شگی بسیار نرم بوده و به خاطر پرزهای بلندی که دارند نشست و برخاست بر روی آنها بسیار لذت بخش و ارامش بخش میباشد.

اما نگهداری از این نوع فرش بسیار سخت بوده و شاید ماندگاری بالایی نداشته باشند. زیرا به دلیل بلند بودن پرز این فرش ها، گرد وغبار را به خود جذب کرده و اگر خوراکی روی ان خرده شود ممکن است تکه های ان به داخل پرزهای ان نفوذ کرده و به راحتی با جارو برداشته نشود. و مورد دیگری که باعث خرابی ان می شود، راحت کنده شدن پرزهای ان است. و هم اینکه به زودی تخته شده و از رخ می افتد.

توصیه می شود که از این نوع فرش در اتاق کودک و جاهای پر رفت و امد استفاده نشود. زیرا گرد و غبار را به خود می گیرد و با نشست و برخاست کودک بر روی ان ممکن است باعث الرژی شود.

از این فرش در جاهای خلوت و کم رفت و امد استفاده کنید.

 

فرش فریز

اگر نام این نوع فرش را نشنیده اید، باید بگویم این فرش نیز جز فرشهای مدرن است و بسیار مشهور است. این فرش شبیه گلیم است و پرز ندارد. این فرش از انواع الیاف مصنوعی بافته می شود.

تفاوتی که این دسته با سایر دسته ها دارد این است که بسیار مقاوم است. فرش فریز پرز ندارد و نخ خاب ندارد. به همین دلیل در اثر استفاده زیاد تخته نشده و بدون تغییر باقی می ماند.

این نوع فرش را در جاهای پر رفت و امد می توان استفاده کرد و قابلیت شست و شوی بالایی دارد و هنگام شست و شو اسیب چندانی نمی بیند.

 

فرش شنل

فرش شنل پرز کوتاهی دارد و از نوع فرش های نقش برجسته است. اگر فرش های فانتزی را مشاهده کردید که بخش هایی از ان برجسته و بخشی دیگر غیر برجسته است ،این نوع فرش در واقع فرش شنل است. این فرشها نرمی مطلوبی دارند و در صورت کثیف شدن می توان انها را مورد شست و شو قرار داد.

 

توصیه

بیشتر از این نوع فرشها در اتاق خواب و راهرو ها استفاده می شود. قبل از انتخاب فرش به سبک دکوراسیون خودتان توجه کنید و فرشی متناسب با ان انتخاب کنید تا ان را تکمیل کند. و در همخوانی بصری با سایر وسایل باشد. هم از نظر رنگ و هم از نظر طرح ....

مثلا اگر مبلمان شما استیل و یا تجملاتی است، اگر از یک فرش مدرن یا فانتزی در میان ان استفاده کنید در واقع خودتان را مسخره کرده اید و هر کس این صحنه را ببیند، فکر می کند شما هنوز به طور کامل در منزل تان مستقر نشده اید و به طور موقتی این فرش را در اتاق پهن کرده اید تا مهمانی با او را به نحوی برگزار کنید و سپس فرش را برداشته و فرش اصلی تان را پهن کنید!

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.