آیا فرش ماشینی کاشان را می شناسید ؟

گذشته فرش ماشینی کاشان .....

فرش ماشینی در حدود ۵۰ سال پیش وارد ایران شد.

کاشان اولین شهر در ایران بود که به بافت فرش ماشینی کاشان در ایران  اقدام کرد . به دلیل گستردگی استفاده از فرش ماشینی در ایران، و قیمت بالای فرش دستباف، در زمانی کوتاه توانست مورد استقبال قرار بگیرد. فرش ماشینی کاشان در ایران و جهان توانست همانند فرش دستباف ،علاقمندان زیادی به خود جلب کند .

تولید فرش ماشینی ،در حجم زیاد در دهه‌ی ۶۰ خورشیدی در کاشان آغاز شد. فرش ماشینی کاشان اولین بار با 500 شانه، تولید و روانه ی بازار شد .و اکنون به فرش ماشینی 1200 شانه رسیده و جدیدا در نوع 1500 شانه نیز تولید میگردد.

در این سال‌ها چندین کارخانه‌ی بزرگ فرش ماشینی از جمله سورنا فرش تولیدات خود را روانه‌ی بازار داخلی کردند و همان گونه که گفته شد، به دلیل قیمت مناسب و شباهت زیاد به فرش دستباف به خوبی مورد استقبال قرار گرفت.

فرش ماشینی کاشان به وسیله چندین هزار شرکت تولیدی واقع در شهرک سلیمان صباحی در کاشان تولید میشود. و فرش ماشینی کاشان در جهان توانسته جایگاه دوم صادرات و درخواست را از ان خود کند.

 

مقاله مرتبط : خرید اینترنتی فرش ماشینی 

 

فناوری و جنس الیاف فرش ماشینی کاشان

فرش‌های ماشینی کاشان ، با فناوری‌های مختلف، جنس‌های مختلف و با شانه و تراکم‌های متنوعی تولید می‌شوند.

یکی از متداول‌ترین فرش‌های تولید شده در ایران فرش‌هایی از جنس آکریلیک هستند. که در میان کارخانجات زیادی که به تولید فرش ماشینی مشغول هستند، تعداد معدودی از انها ، فرش ماشینی کاشان را به صورت مرغوب تولید میکنند .

آکریلیک به دلیل شباهت زیاد به الیاف طبیعی( پشم ) و همچنین عمر و کیفیت بالاتر نسبت به الیاف مشابه دیگر جزء فرش‌های با دوام بالا به حساب می‌آید. هر چند قیمت این نوع فرش نسبت به سایر جنس‌های متداول اندکی بیشتر است.

فرش ماشینی کاشان در جنس پشم یکی از محصولات مورد استقبال بسیاری از افراد ایرانی و خارجی است ،که به دلیل تنوع در طرح و نقش، و به دلیل جنس الیاف عالی، در شانه و تراکم بالا به صورت دستباف گونه ،با قیمتی به مراتب مناسب تر از ان بافته میشود .و توسط برخی افراد که دوست دارند جنس فرش شان بسیار طبیعی باشد ، سفارش داده می شود .

علاوه بر فرش‌های تولید شده با آکریلیک ۱۰۰ درصد، ترکیبات آکرلیک با سایر الیاف از جمله پشم و پلی‌استر نیز متداول است.

استفاده از پشم طبیعی نیز در تولید فرش ماشینی به دلیل قیمت بیشتر آن نسبت به الیاف مصنوعی با حجم کمتری به انجام می‌رسد.

از جمله الیاف مصنوعی دیگر که در تولید فرش ماشینی کاشان مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به پلی‌استر( ابریشم مصنوعی ) و پلی‌پروپلین اشاره کرد.

پلی استر علاوه بر ظاهر درخشان که سبب شباهت فرش ماشینی با فرش‌های ابریشمی می‌شود و همچنین عدم پرزدهی همانند فرش‌های آکریلیک و پشم، توسط برخی از مصرف‌کنندگان مورد توجه قرار می‌گیرد. البته دوام و عمر این نوع فرش نسبت به موارد قبل کمتر است.

مقاله مرتبط: ایا میدانید طرح فرش زیر پایتان چیست ؟

 

شانه و تراکم فرش ماشینی کاشان

دو عامل مهم دیگر که در فرش ماشینی، می‌بایست به آن توجه شود، تراکم و شانه است.فرش ماشینی کاشان در انواع شانه و تراکم بافته می شود .

شانه در اصطلاح به تعداد گره‌های موجود در هر متر عرض فرش گفته می‌شود. برای مثال یک فرش ۱۰۰۰ شانه در ابعاد ۴×۳ متر، دارای ۳۰۰۰ گره در عرض فرش است. تعداد گره‌های عرضی فرش بر اساس شانه‌های فلزی دستگاه بافت فرش مشخص می‌شود.

تراکم نیز همانند شانه اصطلاحی است که تعداد گره‌های موجود در هر متر از طول فرش را مشخص می‌کند. معمولا تعداد گره‌های طولی از تعداد گره‌های عرضی بیشتر است. برای مثال فرشی با تراکم ۲۰۰۰ و در ابعاد ۳×۲ متر، دارای ۶۰۰۰ گره در طول فرش است.

 

هر چه مقدار شانه و تراکم فرش ماشینی بیشتر باشد، ریزبافتی آن افزایش می‌یابد و در نتیجه شباهت بیشتری به فرش دستبافت پیدا می‌کند.

 

عمر فرش ماشینی کاشان 

عمر فرش ماشینی بسته به الیاف مورد استفاده در آن و همچنین استفاده و نگهداری اصولی ممکن است تا ۳۰ سال برسد. جلوگیری از رسیدن رطوبت به فرش ماشینی و شستشوی اصولی سبب می‌شود عمر فرش افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

فرش ماشینی کاشان اگر چه در جنس های مرغوب تولید میشود اما اگر ،در روش نگهداری و نظافت و شست وشو ی ان دقت نشود ،ممکن است رطوبت ان باعث پوسیدگی و شکستگی فرش گردد.پس توصیه میشود هنگام شست و شوی فرش با شامپو فرش ،نگذارید رطوبت و اب به دل فرش نفوذ کند و وقتی فرشتان را برای شست و شو به قالی شویی میبرید ،دقت کنید که کاملا خشک شده و به طور اصولی شسته شود .

 

طرح‌های فرش ماشینی کاشان 

فرش ماشینی در گذشته بیشتر با الهام گرفتن از طرح‌های فرش دستباف که معمولا شامل بخش‌های لچک، ترنج و حاشیه هستند طراحی و بافته می‌شد.

 با گذشت زمان و تغییر سلایق، همچنین به بازار آمدن فرش‌هایی از کشورهای بلژیک، ترکیه و برخی کشورهای دیگر، طراحی فرش ماشینی نیز دستخوش تغییراتی شده است. طرح‌های مدرن فرش ماشینی کاشان، شامل اشکال هندسی، اشکال هنری و شخصیت‌های کارتونی برای کودکان روز به روز در حال افزایش است. اگر چه طرح‌های مدرن فرش ماشینی کاشان ،نسبت به گذشته رو به افزایش گذاشته است، با این حال طرح‌های سنتی به ویژه طرح‌های اصیل فرش دستباف هنوز هم کاربردها و مشتریان زیادی دارند.

 

طرح‌های اصیل ایرانی در بسیاری کشورهای جهان شناخته شده هستند. طرح‌هایی مانند هریس، ماهی، نائین، چالشتر و بسیاری طرح‌های دیگر.

 

فرش ماشینی کاشان در سبک مدرن

علاوه بر فرش‌های ماشینی کاشان در نوع سنتی ،که با الگوگیری از فرش دستباف تولید می‌شوند، فرش‌های ماشینی کاشان در سبک مدرن با شکل و طرح و جنس‌های متفاوت تولید می‌شوند. از آن جمله می‌توان فرش‌های ماشینی شاگی که الیاف آن بلند و نامنظم هستند را نام برد. این نوع فرش‌ها در طراحی دکوراسیون مدرن و در فضاهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

کیفیت فرش ماشینی کاشان 

فرش ماشینی کاشان، با جنس‌های مختلف و انواع مختلف برای کاربردهای مختلفی تولید می‌شوند. چنانچه در تولید این نوع فرش‌ها از الیاف با کیفیت استفاده شود و کنترل کیفی مناسب در هنگام تولید و پردازش آن صورت پذیرد، فرش ماشینی عمر طولانی و کیفیت بالایی خواهد داشت. البته نگهداری اصولی برای حفظ و پایداری از فرش نباید فراموش شود.

 

انواع فرش ماشینی کاشان

فرش ماشینی کاشان در سه دسته معروف و پر فروش :

فرش ماشینی کاشان با 1200 شانه

فرش ماشینی کاشان با 1000 شانه

 فرش ماشینی کاشان با 700 شانه

تولید میشود و در بازار از استقبال بالایی نسبت به سایر جنس ها برخوردار میباشد .

فرش ماشینی کاشان در امار صادرات و ارز اوری برای کشور توانسته بعد از ترکیه ،رتبه ی دوم صادرات فرش ماشینی را بدست اورد .

و همچنین، برندی که از نظر کیفیت زبانزد و کاملا شناخته شده برای جهانیان است، فرش ماشینی کاشان می باشد .

 

 

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.