آخرین ویرایش: 1398/06/05

رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف با اشاره به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بافندگان و طراحان فرش دستباف ایران از سوی ترکیه گفت: این کشور برای اشتغال زایی با جذب تسهیلات ارزان قیمت بافندگان و طراحان ما را جذب
کرده است.

وی ادامه داد: به دلیل سو مدیریت و تدابیر بد و قوانین دست و پا گیر امروز صادرات فرش دستباف به  300میلیون دلار کاهش یافته و این کاهش صادرات ارتباطی به تحریم ندارد.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه بیشترین مصرف فرش دستباف ایرانی در اروپا بود، افزود: پس از اعمال تحریم ها توسط آمریکا، تجار با دورزدن تحریم ها  مقدار کمی بازار جهانی را تامین کردند. بخشی از صهیونیست‌هایی که در آمریکا هستند در رابطه با مسائل مختلف موانعی ایجاد کردند تا نتوانیم مانند سابق در این بازارها حضور داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی باید به دنبال بازارهای جدید باشیم. از ابتدای سال جاری تاکنون موانع زیادی در صادرات فرش پیش آمده است که اگر رفع نگردد، سال آینده نیز اثرات بدتری خواهد گذاشت.

کریمی تصریح کرد: چندی پیش قانون جدیدی آمد که کمی گشایش ایجاد کرد، اینکه هر تاجر می‌تواند تا سقف یک میلیون دلار بدون تعهد صادرات انجام دهد.

وی گفت: از دیگران مشکلات فرش دستباف بحث مالیات است. ظاهرا اینگونه است که صادرات فرش از مالیات معاف است اما در واقع اینگونه نبوده زیرا ضریب صفری که برای آن تعبیه کردند شامل دارایی می شود.

کریمی اصفهانی بیان کرد: کشورهای مختلف به تازگی دریافتند که تولید و صادرات فرش دستباف اشتغال زاست. به طور مثال ترکیه دست به کار شده و با دادن تسهیلاتی به فعالین این صنف، اشتغال ایجاد کرده است. تسهیلاتی که ترکیه به این صنف می دهد به قدری است که بیشتر طراحان و بافندگان ما به ترکیه عزیمت کردند.

وی با اشاره به این موضوع که به جای اینکه صادرات فرش داشته باشیم متخصص، قالیباف و هنرمند صادر کردیم، افزود: صادرکنندگان ما در ایران اذیت می شوند. حدود 2 میلیون نفر شاغل در این صنف داریم که باخانواده‌شان حدود 8 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم از این راه، کسب روزی می کنند.

وی بیان کرد: یک دهم از کل جمعیت کل کشور با قالیبافی در ارتباط هستند بنابراین دولت باید به اشتغال این صنف توجه ویژه داشته باشد.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف اظهار کرد: عمده صادرات ما به اروپا بوده و در آمریکا بازار خاصی نداشتیم اما با این حال بازار آمریکا را هم در زمان تحریم ها دور زدیم.

احمد کریمی اصفهانی با تاکید بر اینکه در راستای توسعه صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال باید به صنعت فرش توجه شود، گفت: ارزش افزوده فرش 80 درصد است و تقریبا 2 میلیون نفر در این صنعت مشغول به کار هستند.
رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف افزود: در دهه 70 ارزش صادرات فرش یک میلیارد و 740 میلیون دلار بود اما اکنون میزان صادرات فرش به 300 تا 400 میلیون دلار کاهش یافته است که یکی از دلایل آن اهمیت ندادن به موضوع اشتغال زایی در این حوزه است.  
وی با بیان اینکه به مساله اشتغال زایی حوزه فرش کشورهای دیگر از جمله ترکیه به خوبی پی برده اند، گفت: به دلیل قابلیت اشتغال زایی بالا در این حوزه کشور ترکیه سرمایه گذاری در این زمینه را آغاز کرده و با دادن تسهیلات بانکی ارزان قیمت و با نرخ های 3 تا 4 درصد در حال جذب بافندگان و طراحان فرش از کشورهای دیگر است.
کریمی اصفهانی با بیان اینکه ترکیه به طراحان و بافندگان فرش دستباف به هر مقدار که بخواهند تسهیلات پرداخت می کند گفت: اکنون برخی طراحان و بافندگان ما به ترکیه مهاجرت کرده اند و با اخذ تسهیلات در این کشور مشغول به کار هستند. 
 وی افزود: این در حالی است که علیرغم قابلیت اشتغال زایی در این صنعت مسئولان ما به آن توجهی نمی کنند.
رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف اظهار داشت: نمی توان به بافندگان و طراحانی که برای اخذ تسهیلات و اشتغال به کشور ترکیه رفته اند ایراد گرفت اما می توان با حمایت از این صنعت مانع این مساله شد.  
وی گفت: یکی از آسان ترین روش ها برای این کار این است که حداقل زندگی یک بافنده را باید تامین کرد.

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.