آخرین ویرایش: 1399/07/02

 

اصولی ترین روش مراقبت از ریشه فرش چیست؟

 

یکی از قسمت های فرش که کمتر مورد بررسی و مراقبت قرار می‌گیرد، ریشه فرش است. ریشه ها  تضمین کننده ی سلامت قسمت اصلی فرش بوده و به دلیل این که به رنگ سفید هستند احتمال کثیف شدن و آسیب دیدن آن ها بیشتر از خود فرش است. عدم وجود یا کثیف بودن ریشه های فرش، جلوه و زیبایی فرش ر ازبین می‌برند حتی اگر فرش، طرح و رنگ زیبایی داشته باشد فرقی هم ندارد فرش ماشینی کاشان باشد یا فرش دست بافت؟!
 در این مقاله قصد داریم تا  چگونگی مراقبت از ریشه ی فرش به شما آموزش دهیم تا موجب افزایش طول عمر فرش منزل شما شود.

 چرا مراقبت از ریشه ی فرش ؟؟؟؟

1.مراقبت از ریشه در واقع مراقبت  از بدنه اصلی فرش است زیرا با خراب یا کنده شدن ریشه ، به فرش آسیب بسیار جدی وارد می‌شود
2.  خرابی ریشه از ارزش فرش می‌کاهد و قیمت آن افت شدیدی دارد
3. مراقبت از ریشه موجب می‌شود فرش کمتر کثیف شود
4. سالم بودن ریشه موجب می‌شود عمر فرش افزایش یابد و بتوان چندین سال از آن استفاده کرد.


چکارکنیم تا ریشه فرش تمیز بماند؟!

وسایلی که میتوان از آن ها استفاده کرد به ترتیب کارکرد به صورت زیراست

- بافت و گره زدن ریشه فرش

- لفاف دوزی ریشه فرش

- کاور ریشه فرش

 

بافت و گره ریشه فرش:

این روش بهتراست  بلافاصله بعدازخرید فرش انجام شود. گره زدن ریشه ها باعث جلوگیری از کثیف شدن، وارفتگی و کنده شدن ریشه  هنگام استفاده از جارو برقی، می‌شود..همچنین گره زدن ریشه راهکاری است که از آسیب های احتمالی چسب به ریشه جلوگیری کند  در صورت تمایل به بافت ریشه، بهتراست گره زدن  را متخصص این کار انجام دهد تا به ریشه اسیب وارد نشود.

 

style=height:400px;width:400px;

لفاف دوزی ریشه فرش

لفاف دوزی یکی از روش هایی که است که ازقدیم مرسوم بوده و کارایی بیشتری نسبت به روش قبل دارد. در این روش از پارچه ی برزنت یا متقال  و بعضی مواقع از جاجیم ماشین بافت استفاده می‌شود به این صورت که  ریشه ها را به صور دقیق تا زده تا برجستگی نداشته باشد سپس یکی از پارچه ی نام برده را روی آن قرار داده و هردوطرف آن را بهم می‌دوزند یا متصل می‌کنند.
یکی از مزیت های این کار این است که به دلیل نخی بودن پارچه های نام برده هوا جریان دارد که موجب می‌شود از پوسیدگی فرش جلوگیری شود.

 

کاور ریشه فرش:

استفاده از کاور فرش بهترین راهکار برای مراقبت از ریشه فرش است. کاور های توری یکی ازبهترین نوع کاور هاست که اجازه ورود هوا را به داخل کاور را می‌دهد که موجب جلوگیری از پوسیدگی ریشه فرش می‌شود. این کاور ها هیچ گونه چسبی نداشته و پس از جداسازی باعث کنده شدن ریشه ها نمی‌شود. مزیت دیگر این کاور مقاوم بودن آن هاست به این صورت که براثر رفت و امد کنده نشده و به ریشه های فرش محکم متصل می‌شود.

 

style=height:400px;width:400px;

 

برای مراقبت از ریشه های فرش از چسب پهن استفاده نکنید!

برخی از مصرف کنندگان فرش برای سهولت کار از چسب پهن استفاده می‌کنند تا در برابر آلودگی و تیره شدن ریشه های فرش جلوگیری کنند اما این روش کاملا غلط است. استفاده از چسب پهن برای ریشه های فرش مشکلاتی به وجود می‌اورد که  باعث می‌شود ریشه ها حالت اولیه خود را ازدست بدهند.

 

چرا چسب پهن نه؟؟؟؟!

به چندلیل استفاده از چسب پهن برای مراقبت از ریشه فرش منع شده است:
1- چسبندگی خود را به دلیل جذب گرد و غبار ازدست می‌دهد 
2- گرد و غبار را به سرعت جذب کرده که باعث کثیف شدن ریشه های فرش می‌شود.
3- تعویض چسب پهن ممکن است باعث کنده شدن ریشه ها شود.
4- اثرات چسبندگی چسب بر روی ریشه ها باقی می‌ماند و به سختی پاک می‌شود.
5- به دلیل مواد شمیایی موجود در چسب پهن، احتمال اسیب جدی به ریشه و خسارت مالی وجود دارد.


چگونه ریشه های فرش را سفید کنیم؟

به دلایل مخلتفی احتمال تغییر رنگ ریشه ها از سفید به رنگ زرد وجود دارد که مهم ترین دلیل آن رعایت نکرد نکات شست وشو ی فرش است که می‌توان پس از شست وشوی فرش جهت رفع زردی ریشه، شامپوفرش را در اب ولرم مخلوط کنید به وسیله دستمال اغشته به مخلوط به ریشه های فرش بکشید تا زردی ریشه ها ازبین برود سپس با دستمال پارچه ایی یا حوله تمیز رطوبت ان را گرفته و مدتی در معرض هوا ازاد قرار دهید تا کاملا خشک شده تا دچار کپک زدگی و یا پوسیدگی نشود.

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.