آخرین ویرایش: 1399/03/12

باوجود همه جفاهایی که به تولیدکنندگان می شود اما هنوز فرش ایرانی در جهان حرف اول را می زند. اصالت فرش ایرانی و تنوع طرح و سبک بافت ایرانی هنوز با فرش هیچ کشوری قابل مقایسه نیست.
همچنین، مراحل رنگرزی و طراحی فرش ایرانی در جهان بی نظیر است؛ هنوز بسیاری از رنگرزخانه ها، در رنگرزی فرش از رنگ های گیاهی استفاده می کنند و هیچ کشوری در دنیا نمی تواند با این روش سنتی و ماندگار ایرانی رقابت کند.فرش ایرانی از نظر جنس (جنس فرش ماشینی ) بهترین است. 

شنیده شده که بعضی کشورها مانند چین، هند، پاکستان و... فرش تولیدی خود را با نام فرش ایرانی در بازار می فروشند.

صنعت فرش ماشینی ما هم از این امر مستثنی نیست و کپی برداری، تقلید و دنباله روی در تمام بخش های آن جاری است. از طرح و نقشه گرفته تا اقدام به ربودن بازارهای صادراتی شرکت های رقیب! عده ای از کارشناسان این اوضاع را ناشی از سطح دانش پائین در بین مدیران و واحدهای تولیدی کپی کار می دانند.
قصور درتعمق روابط اقتصادی و فعالیت های بازاریابی فرش در آینده برای تولید و تجارت فرش ایران ضررهای بسیاری به دنبال خواهد داشت. بازار های شرق و جنوب شرقی آسیا به تولید کنندگان و عرضه کنندگان مانند چین، هند و نپال و... با تقلید از طرحهای فرش ایرانی فرش های غیر اصیل و نامرغوب را بنام فرش ایران به خریداران عرضه می کنند، این امر نه تنها بازار فرش ایرانی را محدود می سازد، بلکه در بلند مدت به جهت کیفیت نازل فرشهای رقیب، این عرضه محصول، فرش ایران را تخریب می نماید.

حسن محمدی، کارشناس مسئول ثبت نشان جغرافیایی در مرکز ملی فرش، در گفتگوی اختصاصی با عصرفرش گفت:

ایران از سال ۱۳۸۶ شروع به ثبت ملی فرش کرد، چراکه پیش از ثبت جهانی، لازم به ثبت ملی است. مرکز ملی فرش با همکاری اداره مالکیت معنوی، از سال ۱۳۹۰ تاکنون فرش ۵۷ منطقه ایران را به ثبت ملی رسانده است که از این تعداد ۲۹ اثر ثبت جهانی شده‌اند و پرونده ۱۳ منطقه دیگر به سازمان مالکیت جهانی ارسال شده است. محمدی افزود: این یک قدم خوبی است که کسی نتواند از نام فرش ایرانی سوءاستفاده کند.

با تداوم روند ثبت جهانی مناطق جغرافیایی فرش دستباف ایران، از کپی‌برداری رقبای فرش ایران و دست‌اندازی به نام‌های جغرافیایی مناطق فرش‌بافی کشورمان جلوگیری خواهد شد. این اقدام و تداوم روند ثبت جهانی مناطق جغرافیایی فرش دستباف ایران به‌منظور جلوگیری از کپی‌برداری رقبای فرش ایران و دست‌اندازی به نام‌های جغرافیایی مناطق فرش‌بافی کشورمان صورت می‌گیرد.

مسئولان کشور باید برای ثبت فرش ایرانی، از طرح و نقشه گرفته تا نام آن تلاش کنند؛ چراکه هرسال کشورهای زیادی همچون چین و یا هند طرح‌های ایرانی را تقلید می‌کنند. درصورتی‌که با ثبت آن، هیچ تولیدکننده خارجی نخواهد توانست آن را تقلید و کپی کن، و در صورت مشاهده تخلف در کشوری، ایران حمایتی در سطح بین المللی خواهد داشت.
در صورت تحقق این امر، آینده خوبی برای فرش دستباف ایرانی متصور شده و با ثبت علائم اختصاصی فرش هر استان نیز، می‌توان از تقلب رقبا جلوگیری کرد.

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.