آخرین ویرایش: 1398/10/17

 انواع سوختگی فرش وراهکار های ان

سوختگی فرش انواع متفاوتی دارد که هر کدام متناسب با نوع سوختگی راهکارهایی دارد. هر کدام از سوختگی های گفته شده نیز خود به دودسته تقسیم بندی میشود ؛سوختگی های جزئی،سوختگی های کلی سوختگی های کلی ،سوختگی هایی هستند که عمیق هستند وحتی باعث سوراخ شدن فرش میشود.

- سوختگی فرش با ذغال

- سوختگی فرش با سیگار

- سوختگی فرش با اجسام داغ (مثل قابلمه)

- سوختگی فرش با اتو

-سوختگی فرش با شمع

تفاوتی ندارد که فرش از چه شانه وتراکمی باشد (فرش ماشینی 1200شانه باشد یا فرش ماشینی 1000شانه )انچه که مهم است این است که  در صورت سوختگی فرش با هریک از موارد گفته شده راهکار چیست؟

********************************************************

سوختگی فرش با سیگار

راهکار رفع این نوع سوختگی این است که ابتدا با استفاده از کاغذ سنباده سوختگی فرش ساییده میشود .سپس به کمک قیچی کوچک بدون اسیب وارد کردن به فرش سرپرزهای سوخته فرش را به آهستگی جدا کنید.اگر بازهم آثار سوختگی بر روی فرش نمایان بود از محلول ترکیبی آب اکسیژنه وآب استفاده کنید. به این شکل که ابتدا یک واحد آب اکسیژنه و10واحد اب را با هم ترکیب کنید.

سوختگی فرش با اجسام داغ

برای از بین بردن جای باقی مانده اجسام داغ از یک قالب یخ استفاده کنید. یک قالب یخ را بر روی فرش قرار بدهید و سپس با یک دستمال فرش را خشک کنید. یکی از این اجسام داغ قابلمه است. اگر سوختگی تنها روی فرش قرار داشته باشد وبه الیاف فرش نفوذ پیدا نکرده باشد میتوانید از سنگ پا استفاده کنید و سوختگی فرش را بسایید.

سوختگی فرش با اتو

سوختگی فرش با اتو

 با توجه به جزئی بودن یا کلی بودن سوختگی ،راهکارها با هم متفاوت هستند. اگر این سوختگی جزئی باشد منظور این است که در حد یک لکه زرد باشد ،یک پیاز را به دونیم برش میدهیم. ان را بر روی لکه قرار میدهیم. اما اگر سوختگی وسیع تر باشد و حتی بیشتر به بافت فرش نفوذ پیدا کرده باشد دیگر کاری از دست شما بر نمیاید وان را باید به رفوگر بسپارید.

 

سوختگی فرش با ذغال

این سوختگی نیز کلی وجزئی دارد. درسوختگی های جزئی منظور سوختگی هایی که به الیاف فرش نفوذ پیدا نکرده است ،میتوانید به روش از بین بردن سوختگی فرش با سیگار استفاده کنید .اما تنها تفاوتی که روش سوختن فرش با سیگار وذغال وجود دارد این است که بعد از کوتاه کردن پرزهای فرش ،محل سوختگی را شامپو فرش فراوان بپوشانید .سپس تا زمان خشک شدن شامپو فرش بر روی فرش صبرکنید.در مرحله بعد جارو بکشید.اگر باز هم محل سوختگی مشخص بود از یک محلول رنگبر استفاده کنید.اما در برخی مواقع سوختگی کلی تر است واتش ذغال به الیاف فرش نفوذ پیدا کرده است وتاروپود فرش دچار سوختگی شده است ،در این صورت فرش شما نیاز به رفوگری دارد.

سوختگی فرش با ذغال

سوختگی فرش با شمع

در این نوع سوختگی اولین اتفاقی که میافتد این است که لکه شمع ذوب شده را از روی فرش بردارید .هنگام پاک کردن لکه از روی فرش دقت کنید که لکه بر روی فرش پخش نشود.(چون امکان دارد در اثر پخش شدن لکه شمع ،لکه شمع به الیاف نفوذ کند و الیاف دچار آسیب دیدگی شود. ) با استفاده از یک ابزار قسمت سوختگی فرش را بتراشید وسپس برای باقی مانده ان از یک دستمال تمیز نخی استفاده کنید .دستمال نخی را بر روی قسمت سوخته قرار بدهید و سپس به آرامی وبا تنظیم حرارت ملایم اتو ،قسمت خیس فرش را خشک کنید. در مرحله بعد با برس مخصوص ،تار وپود فرش را شانه بزنید. (دستمال مرطوب)اگر بعد از طی مراحل مشاهده کردید که لکه حاصل سوختگی فرش با شمع از روی فرش پاک نشده است ،با استفاده از این محلول میتوانید لکه را از بین ببرید. یک چهارم قاشق چایی خوری مایع ظرف شویی را در یک لیتر اب بریزد سپس بر روی فرش بریزید وبا دستمال خشک کنید (فرش را خیس نکنید. )این مرحله را تا پاک شدن کامل لکه تکرار کنید.

اگر فرش به هر دلیلی دچار سوختگی وسیع شد،ان را به دست رفوگران هنرمند بسپارید زیرا ممکن است با هر اقدامی فرش خود را بیشتر دچار آسیب دیدگی کنید. اگر الیاف فرش آسب ببیند ممکن است فرش به راحتی پاره شود. فرشی که سوخته است یا به هر دلیلی دچار اسیب دیدگی شده است با حساسیت بیشتری از ان مراقبت کنید. 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.