آخرین ویرایش: 1400/04/20

در هر فرآیند تولید ممکن است که فرش دچار ایرادات و اشکالاتی شده که در نهایت با محصول ناقص به مشتری می‌رسد.  ممکن است این اتفاقات در خطوط نساجی، بافت و تکمیل فرش ماشینی نیز رخ بدهد، لذا لازم است در هنگام خرید فرش به موارد زیر دقت کنید. در این مقاله به ایرادات احتمالی فرش ماشینی می‌پردازیم.

 

ایرادات فرش ناشی از بافندگی

 
1- پود پارگی(عدم تغذیه پود در حین بافت فرش): به صورت رگه توخالی در پشت فرش دیده شده که در برخی موارد ممکن است منجر به شکستگی بر روی فرش شود.
 
2- نخ یا بافت اضافه: این اشکال خود را به صورت نخ بارنگ های متفاوت در فرش دیده می‌شود که این اشکال توسط واحد فنی رفع می‌شود.
 
3- لوپ:این مشکل در پشت فرش بهصورت تجمع حلقه ای از نخ دیده می‌شود. دربرخی موارد در حین بافت، فیلامنت ها پاره شده و این امر باعث درگیر شدن ان با نخ های دیگر شده است.
 
4- شمشیری شدن: ایجاد قوس در گوشه های فرش، نشانه ی شمشیری شدن فرش می‌باشد که این مشکل در عرض فرش به وجود می‌اید.
 
5- سره: نامساوی بودن قطرهای فرش که به اصطلاح ناگونیایی گفته می‌شود، و در صورتی که لبه های فرش بر روی هم قرار نگرفت، فرش دچار اشکال سره یا ناگونیایی می‌باشد.
 
6- خاب سوختگی: زبر شدن بیش از حد فرش نشان دهنده ی بروز مشکل خاب سوختگی در فرش که بر اثر کند شدن تیغه برش، رخ داده است
 
7- شل افتادگی فرش: در اثر اعمال کشش ناهمسان بر نخ پود در حین بافت فرش رخ می‌دهد.که معمولا در وسط فرش دیده می‌شود.
 

ایرادات ناشی از مراحل تکمیل

1- مشکل شیرینگ: زمانی که نخ خاب به وسیله تیغه شیرینگ یکسان برداشته نشود، ناهواری یا شیرینگ در فرش رخ می‌دهد.

2- پارگی نخ حاشیه: عدم تطابق رنگی زیگزاگ با رنگ حاشیه یا زمینه فرش.

3- پائین بودن نیروی بیرون آمدن نخ خاب: در اثر یکسان نخوردن آهار در برخی نقاط فرش رخ می‌دهد.

4- کپک زدگی فرش: در اثر استفاده از آهار نشاسته دار جهت تکمیل فرش و خراب شدن و فاسد شدن نشاسته بر اثر گذر زمان، منجر به تغییر رنگ در پشت فرش، ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای می‌شود.

5- پارگی فرش: اعمال کشش بیش از حد به کناره های فرش در حین تکمیل، منجر به پارگی فرش می‌شود.

 

نکته: شرکت فرش سورنا در تولید فرش ماشینی کاشان، به این موارد توجه ویژه داشته تا محصولات تولیدی دچار مشکلات فوق نشوند 

 

استفاده نامناسب از فرش توسط مصرف کننده

1- لکه شدن فرش: در اثر ریخته شدن لاک، گواش، مواد غذایی و غیره به وجود می‌اید.

2- پوسیدگی فرش: قرار گیری فرش در معرض رطوبت  و ریختن مواد قندی و رفع نکردن آن ممکن است پوسیدگی به وجود اورد که این مشکل در فرش ها اکریلیک رخ نمی‌دهد.

3- رنگ رفتگی فرش: این مشکل در اثر استفاده بیش از حد از مواد شوینده مانند وایتکس، تینر و استون به وجود می‌اید. اما فرش ها اکریلیک از این مشکل مستثنی بوده و رنگ رفتگی براثر این مواد در آن ها به وجود نمی‌اید.

 

 ایرادات فرش ممکن است در هر مرحله ای تولید رخ دهد اما این ایرادات توسط واحد کیفی کارخانجات فرش بررسی شده و برای رفع این مشکلات به واحد تولید اطلاع داده می‌شود تا عیوب فرش رفع شده و بدون هیچ گونه ایراد و عیب به بازار عرضه شود.

همچنین تولید کنندگان مطرح مانند شرکت فرش سورنا برای عرضه فرش به بازار با دقت سعی دارند تا محصولات بدون عیب تولید کنند که در طول این سال های فعالیت شرکت فرش سورنا موجب رضایت مشتریان شده است.

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.