آخرین ویرایش: 1399/03/20

فرش ماشین نیز مانند سایر وسایل خانه به نگهداری نیاز دارد تا سالیان بتواند برای خانه شما کار کند و باکیفیت بماند. فرش ماشینی در قیاس با فرش دست بافت عمر چندان کمتری ندارد .اما با کارهایی میتوانیم این طول عمر را افزایش یاحتی با کارهای اشتباهی باعث کاهش طول عمر فرش شویم. در این مقاله هدفمان افزایش طول عمر فرش است. که در این راستا نکاتی باید رعایت شود.فرشهایی که در سالن پذیرایی پهن میشود ،اهالی خانه کمتر در ان رفت وآمد دارند در نتیجه پاخوری کمتری دارند .به همین دلیل طول عمر بیشتری هم دارند. اما اتاق خوابها واتاق حال یا نشیمن که بیشتر زمان افراد خانه در انجا سپری میشود پاخوری بیشتر وحتی بیشتر کثیف میشود. برای اینکه فرشهایی که در این اتاق ها هستند سالم تر بمانند نیازمند راهکارها واندیشه های به روز است. یکی از مهمترین عوامل دخیل در این موضوع جنس فرش ماشینی است. اگر فرش ماشینی از نظر جنس تضمین نباشد هیچ راهکاری بران موثر نیست چون پایه ان یعنی جنس فرش دچار مشکل است.

روشهای افزایش ماندگاری فرش

یکی از راه های افزایش عمر فرش ماشینی این است که ، فرش را دور از هر گونه مواد آتش زا قرار دهید.

سوختگی فرش

 

یکی دیگر از راه هایی که باعث افزایش عمر فرش ماشینی میشود :

1- جابه جایی اصولی فرش 

برای جابه جایی وسایل خانه (اثاث کشی) فرش را رول کنید و از تا زدن آن جلوگیری کنید .زیرا این کار باعث شکسته شدن کمر فرش میشود و ممکن است فرش پاره شود .اگر فرشی را خریداری کردید و نیاز به پهن کردن ان  نداشتید، آن را لوله کرده و در جایی ایستاده یا خوابیده قرار دهید ، از تا زدن آن جدا خودداری کنید .زیرا فرشی که تا شود، به اصطلاح خط میاندازد و جا بر میدارد .اگر پاره نشود ....!!!

تاخوردگی فرش

 

فرش را اندازه ی اتاق های خانه خریداری نمایید .زیرا در غیر اینصورت مجبورید لوله کنید یا تا بزنید که باعث میشود فرشتان در دراز مدت از بین برود .

2- شستن اصولی فرش 

فرشتان را در مکان های مرطوب قرار ندهید .زیرا علت پوسیدگی در فرش محل مرطوب یا رطوبت است .این نکته نیز یکی از اساسی ترین مواردی است که باعث افزایش عمر فرش ماشینی می گردد .

پوسیدگی فرش

 

فرشتان را اگر برای شست و شو به قالی شویی میفرستید، مطمئن شوید که درست خشک شده باشد و مقداری رطوبت در آن نماند . اگر خودتان در خانه فرش را میشویید ،این را اصولی انجام دهید. به گونه ای که شما مقداری شامپو را در مقداری اب حل میکنید .آب را به هم زده تا شامپو خوب کف کند .شما برای شست و شوی فرش به کف احتیاج دارید .کف ان را با اسفنج برداشته و به روی فرش پخش میکنید و میگذارید تا کف محو شود .این کار را از جایی از فرش ماشینی شروع میکنید که از روی ان دیگر عبور نخواهید کرد.به اصطلاح میگویند از بالا به پایین اتاق شامپو فرش بکشید، بگذارید خوب خشک شود .مبادا اب را به خورد ریشه های فرش بدهید و امکان خشک کردن ان را نداشته باشید .! که در این صورت فرشتان خواهد پوسید.

3- پاک کردن لکه از فرش 

افزایش عمر فرش ماشینی با مراقبت های روزمره شما اتفاق می افتد و زدودن لکه هایی که روزانه روی فرش میافتد یکی از این دقت ها در عمل است .مهمترین کاری که باید پاک کردن لکه ها باید انجام دهید وبین تمامی لکه ها مشترک است این است که تا لکه به فرش خشک نشده ان را پاک کنید. 

در این مقاله بخوانید : پاک کردن لکه از فرش ماشینی 

پاک کردن لکه از فرش

 

برای اینکه فرش دچار ساییدگی نشود، هرچند وقت یکبار ان را سروته کنید تا در معرض سایش قرار نگیرد .در زیر درها و نزدیک درگاه در های ورود و خروج منزل یا اتاق ها فرش ها را به گونه ای بیندازید تا در تماس و سایش مداوم با در نباشد که این امر در دراز مدت باعث حتی پارگی فرش خواهد شد .فرش را از نور مستقیم و تابش مستقیم خورشید دور نگه دارید، و یا بر روی ان یک پارچه بیندازید تا رنگ ان تحت تاثیر قرار نگیرد و کمرنگ نشود .مواردی که در بالا ذکر شد میتواند به راحتی رعایت گردد و خود به خود باعث افزایش عمر فرش ماشینی گردد .

مراقبت از فرش لازم است زیرا فرش یکی از اعضای خانه ی ماست .

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.