آخرین ویرایش: 1399/04/08

بیدخوردگی فرش

از دسته حیواناتی که به فرش آسیب می رسانند میتوان به بیدها ،سوسک سیاه اشاره کرد. این موجودات از طریق  تخم ریزی در بین  منسوجاتی نظیر فرش شروع به زاد وولد میکند. انها از پشم که پایه تولید فرش میباشد تغذیه میکنند. بیشتر هم اسیب به فرشهای دست بافت میرنند چون پایه اصلی فرشهای دستبافت پشم است. یک تفکر غلط وجود دارد ،افراد گمان میکنند که حشرات بالغ از فرش تغذیه میکنند ونوزادان انها از پشم تغذیه نمیکنند.نوزادان این حشرات برای رشد از پشم موجود در فرش تغذیه میکنند .(راه شستشو و نگهداری از فرش )

اگر از قبل نشانه هایی از موریانه یا بید یا سوسک سیاه مشاهده کردید سریعا لاروهایی که از خود به جا گذاشته اند را بیابید وبا مواد مختلفی مثل حشره کش انها را بکشید.

چون قسمت مهم مبارزه با این حشرات از بین بردن لارو های انها ست.

حشرات بید به دودسته کلی تقسیم میشوند:

-بیدهایی که تنها به بافت پارچه ولباس آسیب میرسانند.

-بیدهایی که به فرش اسیب میرسانند.

جالب است بدانید این بید ها تازمانی از فرش تغذیه میکنند که فرش پشم داشته باشد یعنی هنگامی که کمی به عمق فرش نفوذ میکنند وبه قسمت چله میرسند یعنی پشم تمام میشود کارشان در این ناحیه از فرش تمام شده وبه سمت قسمت دیگر میروند. انقدر پشم را میخورند تا فرش  تمام شود. اینکار را در جاهای مختلف فرش انجام میدهند. خب برخی از افراد بعد از مشاهده این اتفاق فکر میکنند که راه چاره ای برای این مشکل وجود ندارد راهکار این مشکل این است که به دست رفو گر هنرمند بسپارید. رفوگر مشکل شما را در عرض چند ساعت یا چند روز حل میکند. اگر با هنر رفوگری اشنا نیستید لطفا سری به این مقاله بزید تا به طور کامل باشغل رفوگری آشنا شوید.

خب قبل از اینکه بید فرش شما را ازبین ببرد بهتر است نکات پیشگیرانه زیر را با دقت بخوانید تا از بید خوردگی فرش خود جلوگیری کنید.

1)شما فرش خرید کرده اید مثلا  فرش جهیزیه تهیه کرده اید وکنار گذاشته اید یا به هر دلیل دیگری از ان فرش فعلا نمیخواهید استفاده کنید بهترین راهکار این است که  چند قرص نفتالین در بین فرش قرار دهید تا فرش سالم بماند .البته متوانید به فرش حشره کش بزنید اما خب بوی ان به فرش میماند.

 

2)فرش را برای نگهداری در پلاستیک قرار ندهید بهتر است در کاغذ قرار دهید وهمچنین از تازدن فرش اجتناب کنید. چون از نفتالین استفاده شده ان را از محل زندگی دور کنید وسعی کنید مکانی را انتخاب کنید که مرطوب نباشد.

 

3)میتوانید از روشهای به جز نفتالین استفاده کنید.

4)نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که گمان نکنید که بیدها تنها قسمت هایی از فرش که در رطوبت قرار دارند را میخورند بلکه جاهایی از فرش که تاخورده باشد یا زیر مبل باشد را نیز میخورند. خب بهترین راهکار این است که اولا هفته ای یکبار حتما فرش را جاروبکشید ثانیا فرش را هرچند وقتی یکبارجابه جا کنید تا همه فرش در هوای تازه قرار بگیرد.

5)بید خوردگی تنها برای فرشهای پهن شده نیست وحتی تابلو فرشهای نصب شده  به دیوار نیز ممکن است توسط بید خورده شود. بهترین راهکار برای تابلو فرشها گردگیری است.

6)محلول ضد بید  نیز وجود دارد  برخی ازافراد از این محلولها استفاده میکنند.

هرساله فرشبافان وحتی خریداران فرش باهمه تجربه ای که دارند بازهم فرشهایشان دچار بیدخوردگی میشود. در موزه ها نیز برخی از فرشها توسط بیدخورده میشود .البته در زمان اکنون در موزه فرشها را در شرایط خاص  نگهداری میکنن تا کوچکترین آسیبی به فرش نمیرسد. جالب است بدانید که فرشهایی که در کشورهایی مثل امریکا وهمچنین کشورهای اروپایی  بید خورده میشوند یا دچار مشکلات دیگری میشوند به ایران فرستاده میشوند. البته قبلا اینکار صورت میگرفت ودر زمان حال به ترکیه میفرستند به همین دلیل است که شاهد مهاجرت رفوگران عزیز به کشور ترکیه هستیم.

برطبق تحقیات آزمایشگاهی برای رفع بیدخوردگی فرش دو نوع ماده برای ازبین بدن مواد وجود دارد

گروه اول شامل انهایی است که وجود این مواد باعث ناراحتی بید شده است وپشم رابرای بید غیرماکول میکند. (یعنی پشم غیر قابل خوردن میشود)

 

گروه دوم شامل انهایی است که بعد از خوردن بید از بین میرود.

باتوجه به خاصیتی که هر ماده دارد در هریک از مراحل شستشو پشم یا رنگرزی پشم با روشهای یک حمامه یا دوحمامه به خوبی به کاربرد. از جمله موادی که ضد بید است میتوان به ایولان یو 33 اشاره کرد. این ماده در برابر شستشو ثبات دارد وشسته نمیشود.  ترکیب حاصل از سولفونامیدهای حلقوی وترکیبش با آنیوتیک است.به صورت مایع وقهوه ای رنگ است. این ماده در اب حل میشود. وبه هر نسبتی میتوان با آب مخلوط کرد. این ماده دربرابر ابهای سخت ومواد اکسید کننده مقاوم هستند. برای کارگاه های قالی که اب سخت دارند مورد توجه است. این ماده در حمام رنگ های اسیدی میتوان بان را به کاربرد. این ماده دربرابر بید وسوسک و پروانه مقاوم هستند.

پیشگیری بهتر از درمان

راهکارهای بیدخوردگی قبل از اینکه بید فرش را ازبین ببرد در زیر عنوان میشود:

راهکار اول

ضدبید کردن همراه باشستشوی سطح قالی

ضدبید کردن همراه باشستشوی قالی انجام میشود. در این محلول 5گرم در لیتر ایولان را که 25تا30درجه گرم شده است شستشو میدهند. وسپس بعد از شستشو ان را در ماشین آبگیر وارد میکنند. حال ضد بید کردن قالی صورت میگیرد .سپس از این مرحله شستشو صورت نمیگیرد.

راهکار دوم

ضدبید کردن همراه با شستشوی کف صابون

در این مرحله که نیمه خشکشویی نیز نامیده میشود در هر لیتر کف صابون 10گرم حدودی ایولان وارد میشود وبه صورت معمولی فرش را با ان شستشو میدهند. این عملیات به صورت سالی یکبار صورت میگیرد.

سوسک سیاه

این حشره نیز مانند بید است اما این حشره با بید تفاوت هایی دارد.سیاه رنگ است. پشم فرش را نمیخورد وخطر اقتصادی نمیزند. فقط به پرزهای فرش نفوذ میکند وانتهای ان را میجود.راهکار مقبله با چنین حشراتی حشره کش ها هستند. موریانه نیز مانند این موجود دشمن فرش است.

اگر فرش را بید خورد وما راهکار های پیشگیرانه را انجام نداده بودیم چکار کنیم؟

فرشی را که بید خورده تنها باید به دستان هنرمند رفوگر بسپاریم. این مرحله باظرافت تمام صورت میگیرد.

در پایان لازم است از همه کسانی که تاپایان مقاله مرا همراهی کردن تشکر کنم.

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.