آخرین ویرایش: 1399/03/29

امروز میخواهیم در مورد تاثیر رنگ بر روحیات افرادصحبت کنیم. از لحاظ روانشناسی رنگهایی که در پیرامون  افراد وجود دارد به شما انرژی القا میکند. روانشناسی رنگها چه میگوید؟

رنگ هارا عنوان کرده وتک تک در مورد انها توضیح میدهیم. 

چرخه رنگ در منزل چیست و چه کاربردی دارد ؟

رنگ قرمز

رنگ گرم وپر انرژی  است. این رنگ هیجان و شور در را به محیط القا میکند. احساسات وهیجانات  درونی افراد غلیان میکند.

کسی که به این رنگ به قدری علاقه دارد که در دکوراسیون خود ، جایی که در ان روزانه زندگی می کند ، استفاده می کند ، نمیتواند کسی باشد که نسبت به زندگی بی تفاوت باشد .این گونه افراد اشخاصی هستند ،گاهی تند و سرکش و در عین حال بسیار فعال و شجاع و البته کمی عجول می باشند .

رنگ قرمز در دکوراسیون بسیار مورد استفاده طراحان قرار می گیرد و نشان زندگی است و کسی که در این محیط قرار می گیرد فعال می شود و احساس در جریان بودن می کند .و برای افراد افسرده توصیه می شود ، زیرا درون و روح انها را از حالت یکنواخت و سکون خارج می کند و به روان انها انرژی و گرما میبخشد .

 

رنگ زرد 

رنگ زرد در منزل اگر استفاده شود، بر روی افرادی که در ان محیط زندگی می کنند چه تاثیری میگذارد ؟ رنگ به دلیل قدرت انعکاس بالایی دارد ،مقدار زیادی نور را از خود به اطراف منعکس می کند.به همین دلیل است رنگ زرد بسیار میدرخشد و هر چیزی را که درخشندگی دارد یا می خواهند بیش از سایر موارد به چشم بیاید را به رنگ زرد ، رنگ امیزی می کنند .

رنگ زرد به دلیل این ویژگی چشم ها را زود خسته می کند .و لازم به ذکر است که، این رنگ باعث رنجیدگی و خشم نیز می شود و بهتر است که به تنهایی در منزل به کار نرود .بیشتر مردم در اتاق های زرد رنگ ، هیجانشان را از دست می دهند و بچه ها اگر در محیط زرد رنگ و در معرض این رنگ قرار بگیرند ، بیشتر گریه خواهند کرد .

رنگ زرد تمرکز را افزایش می دهد ، و متابولیسم بدن را تسریع می کند .

به طور کلی رنگ زرد روشن ترین رنگ در کلیه ته رنگ ها ست .و نماد روشنی و پاکی و سمبل فهم و دانایی است .

 

رنگ آبی 

ابی رنگ محبوبی است و طرفداران بسیاری دارد .و در بین مردان بسیار مورد استفاده قرار دارد .و برای همین است که ان را به نوزادان پسر ربط می دهند و برای تهیه سیسمونی نوزاد اگر دختر باشد صورتی و اگر پسر باشد ، ابی را انتخاب می کنند .

افرادی که ارام هستند ، و ارامش را دوست دارند ، از رنگ ابی اکثرا استفاده می کنند .زیرا رنگ ابی میتواند باعث کاهش ضربان قلب و حرارت بدن گردد .اگر می خواهید بعد از یک روز کاری که به منزل باز می گردید یک مکانی برای استراحت به دور از تنش داشته باشید ، اتاق تان را با تم ابی تزیین کنید و بچینید .

از نظر درونی و معنویت ، ابی رنگ ایمان است .و به فضای لایتناهی روح اشاره دارد ، و بر خلاف قرمز انبساط دهنده است.اتاق که به رنگ ابی رنگ امیزی می گردد، قدرت دفاعی بدن را افزایش می دهد و اثر ارام کننده ی اعصاب را دارد .

از این رنگ و هیچ رنگی به تنهایی استفاده نکنید ،زیرا هر رنگ علاوه بر نقاط و تاثیرات مثبت اش ، تاثیرات منفی دارد که در کنار رنگ مکمل اش این تاثیرات منفی خنثی می گردد.

ابی چون بسیار ارامش بخش است استفاده دائمی از این رنگ سبب خستگی و افسردگی می گردد.

توصیه می شود از رنگ مکمل این رنگ یعنی رنگ نارنجی در کنار این رنگ استفاده کنید که رنگ نارنجی به دلیل انرژی ای که دارد باعث گرما بخشی به فضا می شود و اتاق را از ان حس سردی خارج می کند .

 

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی از ترکیب زرد و قرمز به وجود امده است .و در حد وسط این دو رنگ است .رنگ نارنجی یک رنگ درخشان و گرم است که وجود ان در محیط به صورت روانی گرما می افریند و در اتاقی که رنگ نارنجی در ان وجود دارد افراد در دماهای پایین هم کمتر از اتاق به رنگ های دیگر احساس سرما خواهند کرد .خاصیت گرما بخشی ندارد ، اما از نظر روانی میتواند این تاثیر را بگذارد .

به همین دلیل توصیه می گردد در اتاق های افتاب گیر که در تابستان مورد استفاده بیشتر است ، این رنگ استفاده نشود چون باعث احساس برافروختگی و گرمای محیط می گردد.و برعکس در پاییز یا زمستان در اتاق های شمالی منزل که افتاب گیر نیست برای گرمای بیشتر میتوان این رنگ را به کار برد .

گفته می شود، نارنجی رنگ نشاط و پایکوبی است .

 

رنگ بنفش

بنفش از ترکیب رنگ های ابی و قرمز به وجود می اید .و این رنگ پایداری رنگ ابی و انرژی رنگ قرمز را در خود دارد .نماد قدرت ، نجابت و اصالت ، جاه طلبی می باشد .به طور ناخود اگاه ذهن را به سمت ثروت و افراط هدایت می کند و رنگ پادشاهان بوده است .

بنفش رنگی مناسب برای طراحی های زنانه است .و ترکیب این رنگ با زرد بسیار قابل و توجه و زیبایی افرین است .این رنگ ،در چرخه ی رنگی در مقابل بنفش قرار دارد .و با ان تضاد شدیدی ایجاد می کند و این تناقض باعث جلب توجه و زیبایی می شود .

رنگ زرد نماینده ی هوش ودانش است ، و در مقابل رنگ بنفش نمایشگر بی خبری و بی اختیاری است .به طور قابل ملاحظه ای ترس را کاهش می دهد .

 

رنگ سبز

رنگ سبز حد وسط ابی و زرد است .با تغییر نسبت ترکیب رنگ ها میزان روشنی و تاریکی سبز تغییر می کند .رنگ سبز باعث ارامش و امیدواری می شود .این رنگ فشار خون را کاهش می دهد و در اتاق های افتاب گیر برای خنک تر بودن محیط توصیه می شود از رنگ های سرد مثل ابی و سبزاستفاده شود .و این رنگ ها باعث ارامش اعصاب و خونسردی نیز میگردد.

 

 

چند توصیه جهت هماهنگ کردن دکوراسیون

رنگ ها را شناختیم و تاحدودی منظور از روانشناسی و تاثیر رنگ ها را متوجه شدیم .با توجه به اهمیتی که رنگ ها دارند و تاثیری که بر محیط زندگی می گذارند ،می توان این تاثیرات را در رنگ فرش نیز در نظر گرفت .در هنگام خرید اینترنتی فرش ماشینی این امکان در اختیار شماست که فرش ها را در تست دکوراسیون سایت تست کرده و ان را در دکوراسیون نزدیک به محل زندگی خودتان تست کنید و سپس انتخاب کنید .

 

دکوراسیون

 

اگر بخواهیم فضا کوچکتر نمایش یابد

به کار بردن فرش هایی با طرح های بزرگ ، استفاده از پوشش های مختلف در کف یک فضا با رنگ های متفاوت و متنوع باعث کوچک تر به نظر رسیدن فضا می شود.

 

پوشش کف و ارتباط ان با فضا

استفاده از فرش های با پرز بلند باعث جلب توجه میشود و سبب میگردد که فرش در چشم بیننده نزدیک تر دیده شده و همین عامل باعث می شود که فاصله ی کف تا سقف کمتر به نظر برسد .

 

تاثیر رنگ کف پوش تیره بر دیوار ها

طبق اصول دکوراسیون بهتر است و یا اینکه باید ، رنگ کف منزل از رنگ دیوارها تیره تر و پر رنگ تر باشد .یعنی در یک اتاق بهتر است رنگ ها از کف به سقف کمرنگ شود .

بهتر است برای فرش تان رنگی ساده و هماهنگ با رنگ سایر وسایل دکوراسیون استفاده کنید.

زیرا رنگ های تیره در کف اطمینان می افریند و فضای خانه را دلچسب تر و صمیمی تر می کند.

 

تاثیر کف پوش روشن بر دیوارها

اگر منزل شما به اندازه ای میخواهید نورگیر نیست، میتوانید برای روشن تر به نظر رسیدن فضا از کف پوش روشن استفاده کنید .مثلا فرش خود را به رنگ های روشن و کرم انتخاب کنید .با این کار علاوه بر روشن تر به نظر رسیدن فضا ، محیط منزلتان بزرگتر به نظر خواهد رسید .

 

برای بزرگ تر به نظر رسیدن فضا

اگر میخواهید اتاق تان بزرگ تر به نظر برسد به شما توصیه که فرشی را انتخاب کنید که از نظر طرح خلوت باشد ، و از نظر رنگ روشن باشد .به طور کلی انتخاب کف پوشی یکدست با رنگی ساده ، با بافتی نرم و بدون طرح باعث اتاق شما بزرگتر از متراژ واقعی ان به نظر برسد .

مورد دیگر اینکه اگر فرشها بدون اینکه در جایی قطع گردد ، در فضای راهروها هم ادامه پیدا کند ، باعث میشود فضا بزرگتر به نظر برسد .

پس اهمیت فرش را در شکل دادن فضا نباید فراموش کرد .زیرا رنگ فرش اگر در وسایل منزل هماهنگ و ست به کار برود ، این رنگ خود باعث پیوند فضا می شود .و رنگ فرش خود به عنوان یک عامل مهم و متحد کننده ی وسایل در دکور ، از اهمیت بالایی برخوردار است .

زیرا فرش یک عنصر اصلی و قدرتمند ،در منزل به شمار میرود .

 

نکات لازم برای انتخاب رنگ در منزل

1- سعی کنید در چیدمان دکوراسیون منزل تان از رنگ هایی استفاده کنید که مورد علاقه شماست .زیرا کسی که همیشه میخواهد در انجا زندگی کند شما هستید ، و انتخاب رنگ نشان دهنده ی شخصیت شماست و بهتر است ان رنگی را برای دکورتان انتخاب کنید که از ان لذت می برید و تاثیر خوبی بر روی شما می گذارد .

2- اینکه فرش را برای کجا و چه کاربری میخواهید انتخاب کنید ، در انتخاب رنگ مناسب ، تاثیر میگذارد .به طور کلی طرح و ابعاد اتاق خود یک عامل برای انتخاب فرش است .و مورد دیگر هماهنگی ان با سایر وسایل منزل است . و باید فرشی را انتخاب کنید که باسایر وسایل ست باشد و باعث ناهماهنگی و شلوغی در منزل نگردد .

3- در انتخاب رنگ در منزل تان به این توجه کنید که فضای اتاق تان تاریک یا روشن است و با انتخاب رنگ مناسب تا حدودی این فضا را به دلخواه خودتان تغییر دهید .

4- در برخی جاها با توجه به میزان رفت وامد بر روی فرش باید به این نکته دقت کرد که ، این فرش در معرض گرد و غبار قرار دارد ، اگر مکان رفت وامد بسیاری دارد برای مشخص نشدن زود هنگام کثیفی و گردوغبار بر روی فرش باید رنگ ان را تیره و طرح ان را شلوغ انتخاب کرد .اما در مکان هایی که رفت وامد کم است میتوان از رنگ های روشن و یا طرح های خلوت استفاده کرد .

 

در پایان مقاله از همراهی شما متشکرم 

 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.