آخرین ویرایش: 1398/09/11

تطبیق رنگ فرش با دکوراسیون

رنگ در فرش و شکل گیری ان و بافت ان بسیار تاثیر گذار است .زیرا این رنگ هاست که در فرش دستباف و فرش ماشینی و یا تابلو فرش ها زیبایی می افریند و نظرها را به خود جلب میکند .در فرش دستباف که رنگ ها محدودیت ندارد و شما گاهی تمام رنگها را می توانید در یک فرش مشاهده کرده و از ان لذت ببرید .ولی فرش ماشینی است که محدودیت رنگ دارد و گاها با تعداد 8 رنگ و نهایتا 10 رنگ بافته می شود .

که در استفاده از فرش در دکوراسیون باید اولا به سلیقه ی خود سپس به رنگ ان وتاثیر ان برمحیط و ثالثا به همخوانی وهماهنگی وسایل دکوراسیون باهم و در کنار هم توجه کرد .

مقاله مرتبط : فرش یکی از اعضای خانه ی ما ایرانیان است 

 

 

دنیای رنگی

رنگ یک زبان گویا است که با احساسات تک تک افراد به گونه ای خاص سخن می گوید .با بعضی خوشایند و با بعضی دیگر چیزهایی ناخوشایند می گوید .برای همین است که اکثر ما علایق خاص خود را داریم و از بعضی رنگها خوشمان می اید و از بعضی دیگر نه !!!

 

رنگ در دکوراسیون

style=height:400px;width:600px;

 

رنگ فرهنگ ها را شکل می دهد ، در روحیات افراد اثر می گذارد و این روحیه افراد است که کیفیت و خوب و بد زندگی شان را تعیین می کند .

رنگ جز ضروریات زندگی همگان است ، کما اینکه خدا نیز به هر چیز رنگی بخشیده و به واسطه ی ان ، اجسام و طبیعت را تعریف کرده است .

خانه ای که غرق رنگ های مناسب باشد همیشه ارامش بخش افراد است .و برخی خانه ها هستند که با هنرمندی هر چه تمام تر رنگ امیزی شده اند به گونه ای که اعضای خانه را به سمت خود می کشند ، و بالعکس بعضی خانه های دیگر هستند که به خاطر رنگ های به کار رفته در ان ، اعضای خانه را از هم دور کرده و حتی از خانه فراری می دهد .

رنگ می تواند حالت ها را تغییر دهد .فضای خاصی را به وجود اورد .و جولانگاه و پاتوق مناسبی برای شکوفایی استعداد ها و خلاقیت های انسان باشد .

هر کدام از رنگ ها به مثابه یک سیاره هستند ، که انرژی و قدرت و دنیای خاصی را در درون خود جا داده اند و از دریچه ی چشم ،انها را به انسان انتقال میدهند .

به طور کلی باید بیان شود منظور از رنگ در واقع ان طیف هایی است که انسان قادر به دیدن ان می باشد .مثلا رنگ هایی که ما می بینیم از نور ماورای بنفش تا مادون قرمز هستند .و همگی مرئی میباشند.در صورتی که رنگ های بالاتر از ماورای بنفش و پایین تر از مادون قرمز قابل دیدن به وسیله ی چشمان ما نیستند .

از نظر علمی اگر بخواهیم تاثیر روانی رنگ را توضیح دهیم باید بگوییم ، طول موج رنگ ها به رتینای چشم می رسد و در روحیه ی انسان تاثیرات غیر قابل انکاری میگذارد .

 

 

انواع رنگ ها

رنگ ها به سه دسته ی گرم و سرد و خنثی تقسیم بندی می شود .

در چرخه ی رنگ به اسانی رنگ ها از نظر گرمی وسردی از هم مجزا می شوند. قرمز ، زرد و نارنجی جز رنگ های گرم دسته بندی شده و رنگ های سبز و ابی و بنفش در دسته رنگهای سرد قرار می گیرند .

در چیدمان و ست کردن رنگ ها باید ، موقعیت و تناسب رنگ ها با هم و در کنار هم سنجیده گردد.این نکته ای مهم در نمود و اثر گذاری رنگ هاست .چه بسا ، برخی رنگ های خاص و زیبا در اثر قرار گیری در کنار رنگهای نامناسب جلوه و زیبایی خود را از دست داده اند .

مثلا رنگ سبز در کنار رنگ زرد ، گرم به نظر می رسد و محیط را گرما می بخشند ، در صورتی که رنگ سبز در کنار ابی یک محیط سرد را تداعی می کند .

بنابراین رنگ نقش بسیار اساسی در اثار متفاوت از جمله فرش دارد که خود فرش هم تاثیر به سزایی در شکل دهی به روحیه و فضای منزل دارد .

چرخه

 

رنگ در فرش

و رنگها در فرش باعث جلوه ی رنگ و نگار ان می شوند و می توانند در بروز و نمود طرح فرش تاثیر گذار باشند .و مورد دیگر در مورد رنگ و قالی این است که ، رنگ امیزی قالی عاملی تاثیر گذار ، در تمایز و تشخیص و تمییز قالی های مناطق مختلف ایران از هم می باشد .

فرش باعث می شود زیر پا گرم و لطیف گردد و علاوه بران عایق صدای خوبی است .از کوران هوا جلوگیری می کند .مناطق نامناسب کف ساختمان را میپوشاند .از لحاظ دیداری سطح سخت و زبر را لطیف و زیبا می کند .و هم چنین میتوان برای ایجاد تمایز بین مناطق یک محیط و اتاق از ان استفاده کرد و کمک گرفت .

مقاله مرتبط : در هنگام خرید فرش ماشینی به چه نکاتی دقت کنیم ؟

 

 

تاثیرات عوامل مختلف بر انتخاب رنگ

انتخاب رنگ فرش و همچنین دکوراسیون به شرایط مختلف بستگی دارد .از جمله :

شرایط اب و هوایی

نوع زندگی

اقتصاد خانواده

سلیقه

مکان و کاربری ان

کاربری فرش

فرهنگ و سنن

 

برای مثال اروپاییان را بررسی می کنیم نسبت به رنگ روشن وحتی کم رنگ و خنثی و بی رنگی استقبال بیشتری نشان می دهند .و برخلاف اروپاییان ، اعراب هستند که رنگ لاکی و رنگ های پررنگ را بیشتر از سایر رنگ ها می پسندند .

مورد دیگر اقتصاد است که ، زمانی که اقتصاد در جامعه ای راکد است ، مردم امادگی کمتری نسبت به استفاده از رنگ ها دارند و در عوض رنگ های خنثی را بیشتر می پسندند زیرا زمانی که افراد از نظر مالی قوی تر باشند ، خوشبین تر می شوند و تمایل بیشتری برای استفاده از رنگ ها و گزینه های جدید خواهند داشت و انتخاب شان رنگ های شاد و سرزنده خواده بود .

 

اما رنگ در دکوراسیون داخلی

همیشه در انتخاب فرش و مبلمان و همچنین تم یک منزل این سوال مطرح است که بهتر است چه رنگی را انتخاب کنیم که از ان خسته نشویم و یا چه رنگ هایی را ترکیب کنیم تا منزل ما خاص و زیبا شود ؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت علاوه بر نوع فضا و کاربری ای که دارد ، ابعاد و متراژ فضا ، نوع بافت و متریال وسایل و همچنین میزان نور ورودی به فضا در انتخاب رنگ و درجه ی روشنی و تیرگی ان تاثیر گذار است .و لازم به ذکر است که عامل مهم دیگری در انتخاب رنگ ها وجود دارد که ان سلیقه است .و با توجه به ابعاد روانشناختی رنگها افراد با روحیات مشخصی را به خود جلب می کنند .

همگی ما از رنگ ها در زندگی روزمره ی خود استفاده می کنیم .از لباس های مورد استفاده گرفته تا فضا و دکوری که در ان زندگی می کنیم .پس شناخت رنگ ها و تاثیرات انها برای ما حائز اهمیت است زیرا در دراز مدت افراد تحت تاثیر این رنگها قرار می گیرند .

 

انتخاب اصولی و مهندسی شده رنگها

انتخاب اصولی رنگ ها زیبایی و هارمونی بیشتری به دکوراسیون بخشیده و دانستن اصول رنگ کمک زیادی برای روح بخشیدن به فضا و ترکیب بندی متعادل در دکوراسیون منزل خواهد بود.

 

در جامعه امروزی به واسطه سبک زندگی حاکم و به دلایل مختلف در ایران چه در پوشش لباس ها و چه رنگ های محیط اطراف کمتر از قبل از رنگ استفاده می شود  و جامعه بیش از پیش نیازمند استفاده جسورانه از رنگ برای تغییر احساسات و محیط زندگی متعادل می باشد و آگاهی از اصول ترکیب رنگ ها و شناخت خصوصیات هر رنگ نیازی است که به وضوح احساس می شود و مسیری است که طراحان بایستی هوشمندانه مورد توجه قرار دهند.

در مقاله بعدی بخوانید : تاثیرات رنگ فرش بر فضا 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.