آخرین ویرایش: 1398/10/23

درجه بندي فرش ماشيني کاشان هنگام خرید فرش

 

خرید هر کالا از جمله خرید فرش ماشینی به اگاهی واطلاعات در مورد کالای مورد نظر احتیاج دارد . خرید فرش باید از فروشگاه های معتبر و با شناخت از انواع جنس و کیفیت و قیمت فرش صورت گیرد.

در این جا به اجمال انواع فرش ماشینی معرفی می گردد:انواع فرش ماشینی به طور کلی : فرش ماشینی 1200 شانه ، فرش ماشینی 1000 شانه ، و فرش ماشینی 700 شانه می باشد.

فرش ماشینی کاشان از حدود 50 سال پیش مقتخر به تولید و عرضه کالای ایرانی می باشد .در حوزه جغرافیای کاشان در شهرک سلیمان صباحی کاشان ،بیش از هزاران واحد صنعتی و تولیدی فرش ماشینی فعالیت دارند که مشفول تولید کالای ایرانی با برند فرش ماشینی ایران یا فرش ماشینی کاشان هستند .

مقاله مرتبط : خرید اینترنتی فرش ماشینی 

 

خرید فرش ماشینی یا کالای ایرانی

ما مردمی که در جغرافیای ایران زیست می کنیم، چه از آن دسته ای باشیم که فخرمان تمدنی دو هزار و پانصد ساله است و کورش و داریوش از زبان مان نمی افتد و چه از آنانی که خویش را مفتخر به هویت آخرین دین آسمانی می دانیم و گفتن از شرعیات اسلامی از دهان مان نمی افتد و چه همزمان به فرهنگ اسلامی-ایرانی ببالیم، نباید خرید هایمان یا شیوه ی مصرف مان، به فقیرتر شدن روز افزون ایران و ایرانی و سرازیر شدن ثروت مان به جیب بنگاه های سرمایه داری خارجی بیانجامد. نتیجه ی هر دوی آن ادعاها باید سرافرازی ایرانی ها و پیشرفت ایران اسلامی باشد دیگر؛ این طور نیست؟

 باید عرض کرد خرید کالا و هر جنسی ابتدا باید متضمن کیفیت و ماندگاری جنس برای خریدار باشد .و با موجود بودن جنس های مشابه با کیفیت خارجی باعث می شود مشتری ترجیح دهد از کالای باکیفیت خارجی استفاده کند و مطمئن باشد که این جنس مدت زمان بیشتری برای او کار خواهد کرد.

اما در زمینه ی فرش ماشینی که بررسی می کنیم اوضاع بسیار متقاوت خواهد بود .می پرسید چرا؟

پاسخ شما این است که فرش ماشینی کاشان در دنیا بی رقیب است .چرا فرش ماشینی ؟فرش دستباف نیز از این قاعده مستثنی نیست .یعنی هر چقدر فرش در دنیا باشد همه نگاه ها و سراغ ها د رپی فرش ایرانی است .و این کالا باعث شده مشتریانش از اقصی نقاط کشور و جهان برای خرید فرش به ایران یا کاشان بیاند.و حاضر نیستند فضای منزل خود را از زیبایی و کیقیت این فرش ایرانی بی نصیب بگذارند .

 

درجه بندی فرش ماشینی

اما هر جنسی درجه بندی و کیفیتی دارد که به تبع ان قیمت ان نیز متفاوت خواهد بود .اگر شما به میل و انتخاب خود انتخاب کنید با پرداخت پول کمتر فرش ماشینی باکیفیت پایین تر بخرید ایرادی ندارد .اما اگر مبلغ یک کالای باکیفیت را از شما دریافت کنند ولی یک فرش ماشینی بی کیفیت به شما بدهند .شما در این قضیه بسیار متضرر خواهید شد.

در این مقاله همراه ما باشید تا در مورد درجه بندی فرش ماشینی با شما صحبت کرده و شما را در جریان اطلاعاتی در این زمینه قرار دهیم .

فرش های ماشینی تكميل شده را مي‌توان به روال ذيل درجه بندي نمود:‏

 

فرش ماشینی درجه یک

فرش ماشینی ای را مي‌توان با درجه 1 (درجه ‏S‏) شناخت كه داراي ويژگي‌هاي زير باشد:‏

 

- تکرار سيلندر نداشته باشد.

- اندازه نقشه كامل و بدون عيب باشد.‏

- زيردست قالي خوب باشد.‏

- اختلاف طول فرش در مقايسه با استاندارد تا ۵%± باشد.‏

- مقدار آهار مصرفي در متر مربع قالي مطابق استاندارد باشد.‏

- اختلاف ارتفاع خاب تا ۱۰%± باشد.‏

- ارتفاع در سطح قالي يكسان باشد.‏

- تيغ خوردگي نداشته باشد.‏

- کسري خاب نداشته باشد.‏

- نخ خاب اضافي نداشته باشد.‏

- خاب سوختگي نداشته باشد.‏

- پارگي نخ خاب سرتاسري نداشته باشد.‏

- پارگي و سوراخ نداشته باشد.‏

- حداكثر 5 سانتي‌متر رفوي غيرقابل رويت داشته باشد.‏

- وصله نداشته باشد.‏

- روزدگي آهار نداشته باشد.‏

- پارگي تار نداشته باشد.‏

- اشتباه طراحي نداشته باشد.‏

- خرابي كارت ساده بافي نداشته باشد.‏

- قلاب خوردگي در پشت قالي نداشته باشد.‏

- ريشه و زيگزاگ بدون عيب باشد.‏

 

 

مقاله مرتبط : عیوب احتمالی فرش ماشینی 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.