آخرین ویرایش: 1399/03/15

در هنگام خرید فرش ماشینی به چه نکاتی دقت کنیم

زمانی که حوصله خرید دارید برای خرید فرش ماشینی خود اقدام کنید .زیرا فرش ماشینی کاشان دارای انواع مختلف بوده و در رنگ ها و طرح های متفاوت می باشد .پس شما باید زمانی را مخصوص خرید فرش ماشینی کنار بگذارید و در فروشگاه های معتبر به دنبال فرش ماشینی مورد نظر خود بگردید.بنابراین ابتدا باید لیستی از ویژگی های فرش ماشینی مورد نظرتان تهیه کرده باشید .این ویژگی ها شامل  شانه وتراکم ، اندازه ، .....است. مثلا شما قصد یک فرش ماشینی 1200شانه در سایز 9 متری را دارید. تهیه لیست به شما کمک میکند که زمانتان کمتر هدر برود و سریع تر انتخاب کنید.

در هنگام خرید فرش ماشینی خود از فروشنده فروشگاه مشورت بگیرید ،اما به طور مطلق تسلیم حرف ها و نظرات او  نباشید.و فرشی را انتخاب کنید تا ،هم با توان مالی شما همخوانی داشته باشد و هم اینکه طبق سلیقه وسبک دکوراسیون شما باشد ،همچنین ،رنگ ان متناسب با رنگ دکوراسیون شما باشد .اگر فرش ماشینی مد نظر خود را نیافتید ،به خاطر رودر بایستی و احساس شرم و گناه ،به خرید فرش ماشینی خود را مجبور نبینید و بیشتر وقت بگذارید ،تا از میان انواع فرش ماشینی ،فرش ماشینی مورد نظر خود را بیابید .سعی کنید از فروشگاه هایی خرید کنید که فروشنده با حوصله و روی خوش با شما برخورد کرده و ازادی عمل را برای شما متصور باشد و هر گونه سوالی را در مورد فرش ماشینی داشتید برا ی شما پاسخگو باشد .

فرش ماشینی را از نظر طرح و اندازه بررسی کنید 

برای خرید فرش ماشینی باید به اندازه های ان توجه کنید و اندازه ی ان را طبق اندازه های اتاق خود بخرید .نکته ای که در انتخاب سایز فرش ماشینی باید به ان دقت کنید ،این است که ،فرش ماشینی را کمی کوچکتر از اتاق خود بخرید .تاکمی اطراف ان خالی بماند .و این از نظر دکوراسیونی زیباتر است .

به طرح فرش ماشینی نیز دقت کنید 

اگر منزل شما شلوغ است و پر از وسایل ،بهتر است که فرش ماشینی ای انتخاب کنید که از نظر طرح کمی متعادل تر باشد ،نه یک فرش ماشینی با طرح شلوغ که خود مزیدی بر علت شود که منزل شما را شلوغ تر بنمایاند.

اگر منزل شما خلوت است ،دست شما برای انتخاب فرش ماشینی باز است .

رنگ فرش ماشینی

منزل شما اگر کوچک و تاریک است میتوانید با روانشناسی رنگ ها ،ان را رنگ امیزی کنید به گونه ای که روشن تر به نظر برسد .اگر متوجه شده باشید منظور ما این است که فرشی با تم روشن استفاده کنید .اگر دوست ندارید فرشتان روشن باشد پس مبلمان و پرده ی خود را روشن انتخاب کنید .اگر مبلمان و وسایل خود را تهیه کرده اید ،پس رنگ دیوارهایتان را روشن کنید .زیرا در دراز مدت ،باعث کسلی و تاثیرات منفی روی شما و اعضای منزل میشود .

اگر خانه ی شما نورگیر است برای اینکه این خصیصه را بیشتر به چشم بکشید باز میتوانید از رنگ های روشن و سرد استفاده کنید .اگر میخواهید به خانه ی خود گرما ببخشید ،بهتر است که از رنگ های گرم و روشن استفاده کنید .

و در کل باید بگویم د راتاق های نورگیر شما میتوانید هر تم رنگی که میخواهید به کار ببرید .

مطالعه ی فرش در نور طبیعی و اطمینان حاصل کردن از سلامت ان

فرش ماشینی ممکن است عیوبی داشته باشد که شما باید بتوانید قبل از خرید ان را تشخیص دهید و یک فرش سالم را انتخاب کنید .

عیوب فرش ماشینی به شرح زیر است

عیوب کامل فرش ماشینی را در مقاله ی عیوب احتمالی فرش ماشینی بخوانید ( درسه مقاله )

1- دورنگی

در بافت فرش ماشینی از لات های مختلف الیاف استفاده میشود و مثل پیچی هر لات متفاوت است و در نتیجه ممکن است رنگ یکسان هر لات متفاوت بوده و با هم اختلاف  داشته باشند و این دورنگی در هنگام بافت و تعویض کردن بوبین ها در بافت فرش دورنگی ایجاد کند که باید متوجه این اشکالات باشید .

2-مخلوط پشم و اکریلیک

اگر درخط تولید کارخانه ای هم فرش ماشینی پشم تولید شود و هم فرش ماشینی اکریلیک ،و در صورت تهیه نخ برای ماشین کارگران دقت نکنند ،و این دونخ را متفاوت تعویض کنند این تفاوت نخ در فرش ماشینی باعث ضعف در فرش میشود .

3-خرابی تیغ

فرش ماشینی را در اخر کار تیغ میاندازند .و در صورتی که این تیغ خراب بوده و یا اینکه سنگ های تیز کن تیغ در اطراف ان خراب شود ،تیغ برش کامل و تمیزی نخواهد داشت و در سطح نخ خاب فرش ماشینی زدگی هایی دیده میشود که باعث این میشود سطح فرش ماشینی صاف و یکدست نخواهد بود .

4-پارگی و اشتباه در طراحی چله

این عیب توسط پاره شدن در ماشین و مشاهده نشدن این عیب سبب این اشکال میشود .و یا اینکه در بافت این اشتباه به وجود میاید که ،بیش از یک نخ چله باعث ضایعات شدن فرش ماشینی گردد .اطلاعات فنی این عیب از حوصله خواننده خارج است .

اما در کل هنگام خرید فرش ماشینی به پشت ان دقت کنید که اشکالی در نخ چله ان وجود نداشته باشد .

5- پارگی و اشتباه در طراحی نخ خاب

در صورت پاره شدن نخ خاب هنگام بافت فرش ماشینی یا اینکه بوبین خالی شده باشد ،دستگاه قسمت هایی که باید با نخ خاب بافته شود را خالی میگذارد ،و سبب بروز چنین اشکالی میشود.

یا اینکه درهنگام عبور دادن نخ های خاب از هارنیش ،طراح به اشتباه نخ کشی میکند و در این صورت نقشه به هم میخود و در یک زمینه مربوط به رنگ مشخص رنگ دیگری بافته میگردد و دو رنگی ایجاد میشود .

به هرحال هنگام خرید فرش ماشینی خود ،پشت و روی ان را به دقت بررسی کنید تا یک خرید مناسب ومطمئن انجام دهید .

کیفیت پرزهای فرش ماشینی را بررسی کنید 

فرش ماشینی باید از نظر نخ خاب دارای درخشندگی و لطافت باشد .و فرش های پرز نرم در مقایسه با نخ های ضخیم دوام کمتری دارد .

مطالعه پشت فرش ماشینی از نظر تراکم لازم و یکنواختی طرح

مهمترین عاملی که باید در خرید فرش ماشینی مورد توجه قرار گیرد ،سلامت پشت فرش است .برای بررسی پشت فرش شما باید تشخیص دهید که بافت از کیفیت لازم برخوردار است .

با بررسی رویه ی فرش ماشینی، دریافت اطلاعات لازم کیفی امکان پذیر نیست .مثلا :

شمارش دقیق گره های فرش ماشینی برای تشخیص تعداد شانه و تراکم فرش ماشینی

کوبیدگی پود ها و تشخیص کیفیت ان

بررسی فرش ماشینی از لحاظ پوسیدگی و رفو شدگی

در برخی فرش ها شما علائمی را دریافت خواهدی کرد ،که نشان پوسیدگی و رفوی فرش است .که در اثر تازدگی فرش صدای شکستگی خاصی اگر احساس شود یعنی ان قسمت فرش پوسیده است .

در صورت دست کشیدن بر روی پرزهای فرش ماشینی اگر ناصافی و اختلاف سطح وجود داشته باشد ،نشان پرداخت نادرست و یا شست وشوی خشن میباشد .

خرید فرش ماشینی از فروشگاه های معتبر

فرش ماشینی خود را از فروشگاه هایی تهیه کنید که ،شناخته شده میباشند و هدف شان رضایت مشتری و ارائه خدمات با کیفیت میباشد .

ممکن است سودجویان فرش ماشینی تبدیلی را به عنوان فرش ماشینی باکیفیت به شما غالب کنند .که این کار مناسبی نبوده و شما باید توانایی شمارش گره های فرش و تطبیق ان با شانه و تراکم درج شده در پشت فرش را داشته باشید .

نکته ی دیگر جنس فرش است 

اکریلیک بهترین فرش ماشینی موجود در بازار است که باید ویژگی و مشخصات ان را بدانید و بتوانید تشخیص دهید .اگر فرشی با خصوصیات فرش اکریلیک تفاوت داشت بدانید که ویژگی های لازم را ندارد و چیزی غیر از اکریلیک است و نباید با قیمت اکریلیک فرخته شود .

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.