آخرین ویرایش: 1398/11/13

دلایل اهمیت استفاده از پدهای زیر فرش  چیست و چرا باید از این فرشها استفاده کرد؟

پد فرش به فرشهای گفته میشود که در لایه زیرین فرش قرار میگیرد. این فرشها در جنسهای مختلف هم اکنون در بازارموجود است. در ادامه به توصیف کامل این مورد خواهیم پرداخت. این نکته لازم است تا قبل از متن گفته شود که پد فرشها برای فرش ماشینی 1200شانه مناسب هستند. 

مزایای پد فرش

1) نرمی ولطافت ؛ ایجاد حس لطافت نسبت به فرش در زمان رفت آمد روی فرش .اما این تنها نکته مثبت پد های فرش نیست. 

2)محافظت از فرش در برابر گرد وخاک ؛ پد فرش در تمیز نگهداشتن فرش شما موثر وکار آمد است. موقعی که شما از فرشهای پد استفاده میکنید،فضای خالی زیر فرش پر میشود وفرش در ارتفاع بالاتری قرار میگیرد در نتیجه خاک وکثیفی را به خود نمیگیرد.به همین دلیل فرشهای پد کمک به کاهش آلرژی در خانه میکنند .

3)عایق گرما؛ یک پد فرش از اتلاف گرما جلوگیری میکند.در واقع گرما در داخل خانه به دام میافتد. پد فرش از مقدار R-valueبیشتر از اتلاف گرما جلوگیری میکند. ( R-value مقیاس توانایی نگهداری گرم از میان الیاف فرش )

4)عایق صدا ؛ همچنین پد فرش به کاهش صدا کمک میکنند . بیشتر بخصوص بیشتر اهمیت دارد در اتاق خواب هایی که بالای پله ها قرار دارند. اما در زیرزمین یک فرش به تنهایی نیز میتواند صدا را کاهش دهد.

5)جلوگیری از سرخوردگی فرش بر روی کفپوش؛

6)محافظت از فرش در برابر کیسی

تاریخچه پد فرشstyle=height:100px;width:100px;

در گذشته پد فرش از موی گاو بافته میشده ، این محصول در گذشته تجارت میشد.موی گاو خاصیت ارتجاعی وکششی دارد و در نتیجه با دوام هستند.درنتیجه تقاضای این فرش افزایش یافت. سپس یک ماده جدید به عنوان پایه تولید فرش معرفی شد که برگرفته از طبیعت بود. گیاه جوت که شبیه به موی گاو بود. در واقع گیاه جوت جایگزین موی گاو در بافت فرش شده است. پس از پایان جنگ جهانی دوم ،فومها وارد بازار شدند.اخیرا ،رشد گسترده ای از الیاف مصنوعی مانند پلی استر ،نایلون ،پلی پروپیلن وجود داشته است .این الیاف درهم تنیده میشوند. وفیبرهای پد ساخته میشود. این روزها بیشتر پدهای تولید شده از جنس فومهای پلی اورتان استفاده میشود که خاصیت کششی دارد. 

ساختار فرش زیر لایه

به طور معمول از سه دسته اصلی مواد شبیه لاستیک ،فوم یا الیاف برای تولید پد فرش استفاده میشود.

پد فرش فوم وجود دارد سه نوع پدهای فومی مختلف:

*فوم پلی اورتان اولیه

از همین فوم در ساخت مبلمان ،اثاثیه، در صندلی های اتومیبل استفاده میشود .این فوم محکم تر از فومی است که در وسایل نام برده استفاده میشود.

*فوم پلی اورتان پیوندی

این فوم کاملا بی نظیر است. این فوم به صورت ترکیبی از تکه ها فوم است در سایزهای متفاوت ورنگهای دریک قطعه جامد.فومهای پیوندی  یکی از شگفت انگیزترین مواد بازیافتی در اطراف است.

*فوم پلی اورتان پارچه ای

این فوم ها با نوعی دستگاه های پشتیبان بافت فرش تولید میشود. در انها عناصر مایع به کاربرده شده است.

فرشهای پد لاستیکی

دونوع پد فرش از جنس لاستیکی وجود دارد:

-لاستیک های waffle

جنس این نوع پد فرش از لاستیک است. این نوع پد فرش از حرارت لاستیک ها حاصل میشود.

-لاستیک اسفنجی مسطح

این نوع لاستیک  محکم ،متراکم وسطح صاف دارند این نوع پد ها مناسب  برای فضای بزرگ تجاری و مناسب فرشهایی است که خاب لوپ دارند.

الیاف پد فرش

در بافت پد فرشها از الیاف طبیعی ومصنوعی استفاده میشود.

-الیاف طبیعی

از جمله الیاف طبیعی :نمد،موی حیوانات،گیاه جوت(که هنوز هم در بین مردم محبوب است.)

-الیاف مصنوعی

این الیاف شامل نایلون ،پلی استر ،پلی پروپیلن ،آکریلیک است که نسبتا متراکم هستند .این الیاف وزن بیشتری را تحمل میکنند ورفت وآمد بیشتری تحمل میکنند.

انتخاب درست پد فرش

-ضمانت وگارانتی پد

-ضخامت پد فرشstyle=height:100px;width:100px;float:left;

این اشتباه است که فکر کنید هر چه پد فرش ضخیم تر باشد بهتر است. انتخاب یک پد فرش ضخیم باعث میشود که فرش شما دچار چین وچروک شود.

-تراکم پد فرش همچنین پد فرش با تراکم ان ارزیابی میشود. تعدادی از فرشها با تراکم کم با اندازه 3تا 5POUND معمولا در آپارتمانها استفاده میشود؛زیرا ارزان است و جایگزین میشود.تراکم پد فرش برای فضای مسکونی معمولااندازه 6تا8 POUNDاست. تراکم6POUND محبوب تر است زیرا زیر پا احساس نرمی ولطافت حس میشود. با این حال ،8POUND  کارایی بهتری ارائه میدهد و پوشش بهتری خصوصا در مناطق پر رفت وآمد دارد. هرچه تراکم بالاتر باشد احساس محکمی وسفتی بیشتر زیر پا حس خواهید کرد. پدهای محکمتر پشتیبانی بیشتری برای فرش شما ارائه میدهد. به عبارت دیگر برای فرش شما چین وچروک کمتری ایجاد میشود.

برگرفته از مقاله:  the Importance of carpet padding


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.