آخرین ویرایش: 1399/03/18

ده راهکار انتخاب بهترین فرش ماشینی

این مقاله با هدف کمک به هموطنان عزیز در راستای انتخاب بهتر وخرید رضایت مندانه  طراحی وبه مرحله تحریر در امده است. در این مقاله ده راهکار انتخاب بهترین فرش ماشینی به شما دوستان عرضه می گردد.دراین مقاله علاوه بر راهکارهای انتخاب بهترین فرش ،به  راهکارهای  ماندگاری فرش  نیز میپردازیم .تا انتهای مقاله همراهیم کنید.

بهترین فرش ماشینی تولید شده در ایران ، در شهر کاشان ، با عنوان فرش ماشینی کاشان تولید میشود.

ده راهکار انتخاب بهترین فرش ماشینی

1)انتخاب فرش متناسب با مکانی که قرار است در انجا پهن شود.(منظور از نظر رفت وامد زیاد یا کم)

خب به توصیف مورد اول میپردازیم. به هنگام خرید بهترین فرش در نظر داشته باشیدکه :

-فرش در محلی پهن میشود که گرد وغبار زیادی در انجاست .

-فرش در محلی پهن میشود که رفت وامد زیادی در انجاست.

-فرش در اتاق خواب پهن میشود یا در سالن

اگر فرشی که تهیه میکنید قرار است درجایی پهن شود که گرد وغبار زیادی در انجاست وطرح خاصی مورد نظرتان نیست (در بندهای بعدی در مورد انواع طرح ها صحبت میکنیم)بهتر است از فرش هایی که طرح های شلوغ دارند انتخاب کنید تا کمتر گرد وغبار را به خود نشان دهد.

 

اگر فرشی که تهیه میکنید قرار است در محل های پررفت وامد خانه پهن شود به نظرم بهتراست برای این مکان فرش زیاد گران نخرید زیرا براثر رفت وامد زیاد حالت خود را از دست میدهد. اما برای سالن خانه که مکان پذیرایی از مهمانان است بهتر است از فرش با کیفیت بالا قیمت بالا خرید کنید.

2)انتخاب فرش با متراژمتناسب

انتخاب متراژ فرش دست خود شماست. ابعاد متعارف فرشهای ماشینی 6و9و12است. اما اندازه های خاص نیز بافته میشود. یکی مزیت های خرید مستقیم فرش از کارخانه به همین جاست که اگر از درب کارخانه خرید خود را انجام دهید واندازه های خاص خواستید میتوانید سفارش بدهید وبا سایر فرشهایتان ست کنید.

اما یکی از عواملی که در انتخاب فرش موثر است ،قانون 45سانت فاصله از دیوار است. برطبق این قانون باید فرش تا دیوار حدود 45سانتی متر فاصله داشته باشد.

3)انتخاب فرش با شانه تراکم بالا

فرشهای ماشینی براساس شانه وتراکم به چهار دسته تقسیم بندی میشود که سه دسته رایج تر ان را توضیح میدهیم.

-700شانه

- فرش ماشینی 1000شانه

- فرش ماشینی 1200شانه

هر کدام از انواع فرشهای ماشینی برحسب شانه ویژگی های خاصی دارند.

فرشهای 700شانه ظرافت وکیفیت پایینی دارند اما در عوض استحکام بیشتری دارند.

فرشهای 1000شانه از نظر کیفیت وظرافت وزیبایی از 700شانه زیبا تر است.

فرشهای 1200شانه که دیگر جایی برای سخن گفتن باقی نمیگذارند وتمام ویِژگی ها را یکجا دارند.

خب اما از نظر قیمت میتوان گفت که قیمت فرشهای ماشینی نیز متناسب با کیفیت وظرافت ان است. اگربه دنبال خرید با قیمت متوسط روبه پایین هستید به سراغ فرشهای 700شانه بروید. اما اگر بودجه تان یاری میکند وشما در قشر متوسط جامعه قرار دارید فرش های 1000شانه مطلوب تر هستند. فرشهای 1200شانه نیز که واضح است که قیمت بالایی دارند .در بین موارد گفته شده فرشهای 1000شانه محبوب تر است. محبوبیت فرشهای 1000شانه بخاطر این است که عموما کیفیت را در کنار قیمت تجربه میکنند.

تراکم نیز به چند دسته تقسیم بندی میشود:

-تراکم 2550

-تراکم2700

-تراکم 3000

-تراکم3600

 دو تراکم 2550 و2700برای فرشهای 700شانه هستند. تراکم 3000برای فرشهای 1000شانه هستند.تراکم 3600برای فرشهای 1200شانه هستند.

4)انتخاب فرش ازنظر جنس

عمر فرش در اثر عوامل مختلفی تعیین میشود. اما از مهمترین عواملی که در عمر فرش موثر است این است که فرش با جنس درجه یک تهیه کنید تا مدت زمان بیشری برای شما کارکند. خب جنس فرش که به نوبه خود مهم است. جنس فرشها آکریلیک ،پلی پروپیلن ،پلی استر و...هستند. خب جنس آکریلیک به دلیل اینکه به پشم نزدیک است وماندگاری پشم به چندین قرن باز میگردد میتوان گفت که فرشهای آکریلیک نسبت به بقیه مطلوب تر هستند.

5)رنگ مناسب

در انتخاب رنگ فرش عوامل زیادی دخیل هستند.

دوست دارید خانه تان بزرگتر به چشم بیاید خب راهکارش این است که فرش با رنگ روشن خریداری کنید. رنگ های روشن خانه رابزرگتر جلوه میدهند.

از دیگر مزیت ها فرشهای با رنگ روشن این است که پرز دهی کمتری نسبت فرشهای با رنگ تیره دارد.اما جالب است بدانید در چند سال اخیر رنگ سرمه ای محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

در کنار مزیت هایی که گفتیم یک عیب دارد .عیب فرشهای رنگ روشن این است که جای پا بر روی انها مشخص است.

 

6)انتخاب بهترین فرش براساس قیمت

اولین نکته ای که دقت میکنید این است که فرشی قیمت دراولویت قرار دارد یا سایر ویژگی ها. اگراولوبت با قیمت است ونمیخواهید زیاد گران شود از بین طرح های متوع فرشهای 700شانه فرش دلخواهتان را انتخاب کنید.

 

7)طرح مناسب

طرح های فرش به دسته زیر تقسیم بندی میشود. (البته طرحهایی که مطرح تر هستند را عنوان میکنم)برای اشنایی بیشتر با این طرح ها به مقاله طرح زیر پایتان چه نام دارد رجوع کنید.

1)افشان

2)شاه عباس

3)ماهی تبریز

4)ابنیه اسلامی

5) اسلیمی

6)اقتباسی

7)لچک وترنج

8)واگیره ای

9)درختی

10)گلدانی

11)قاب قاب یا خشتی

از طرحهایی که محبوب تر هستند وبیشتر خریداری میشوند میتوان به طرح افشان وطرح خشتی اشاره کرد.

8)تولید کننده فرش

نکته ای  که در هنگام تهیه بهترین فرش ماشینی به ان باید دقت کرد این است که از شرکت های معتبر خرید انجام دهید. متاسفانه سودجویان با فروش فرشهای تقلبی به افراد با قیمت پایین تر به سود خود میرسند وسلامتی افراد برایشان اهمیتی ندارد. افراد نیز چون قیمت این فرشها مناسب تر است خریداری میکنند ونمیدانند که چه بر سر سلامت خود خانواده میاورند.شهر فرش ،شهر کاشان است. قطب تولید فرش در منطقه است. فرشی که نامش بر سر زبانهاست.

تولید کننده معتبر برای مشتری احترام قائل است .یکی از راههای تشخیص اصل یا تقلبی بودن فرش این است که در پشت فرش شناسنامه ای قرار دارد. (برگه برچسبی که جنس نخ خاب وتراکم وشانه فرش  وحتی توضیحاتی هرچند اندک در مورد کارخانه تولید کننده در ان وجود دارد.)

پس به هنگام خرید تولید کننده را حتما مدنظر بگیرید .زیرا تولید کننده معتبر با تولید فرش بی کیفیت اصالت فرش خود را ازبین نمیبرد. (نام برند خود را با تولید وفروش فرش نامرغوب خراب نمیکند.)

 

9) انتخاب فرش مستطیلی یاگرد

خب این مورد کاملا سلیقه ای است. از طرفی این مورد متناسب با معماری خانه خودتان است. فرشهای گرد عموما برای خانه هایی که معماری گرد دارند مناسب هستند. اما فرش های متعارف برای هر خانه ای خریداری میشود.

 

10)انتخاب فرش نزدیک به فرش دست بافت

اگر به دنبال خرید فرشی هستید که از نظر قیمت از فرش دست بافت ارزان تر باشد اما در عوض دست بافت گونه باشد به سراغ خرید فرشهای 1200شانه تراکم 3600بروید که به دلیل ظرافت وکیفیت فرش دست بافت گونه جلوه خواهد کرد.

چند نکته نیز برای دکوراسیون بیان میکنم.

-فرشهایی که لچک وترنج ندارند زیباترین چیدمان متناسب با اینها دکور مستطیلی شکل است زیرا اینگونه فرشها غیر مرکز گرا هستند. اما فرشهایی که طرح داخلیشان گرد است مرکز گرا هستند وچیدمان گرد به انها میاید. (منظور چیدمان مبلمان است.)

-اگر تنوع طلب هستید  از فرشهای 1000شانه خرید کنید چون تنوع طرح بالایی دارد. به دلیل تعداد رنگ مورد استفاده در فرش میتوانید با خود رنگهای درون فرش دکوراسیون ایجاد کنید با حتی با رنگهای مکمل هر رنگ درونی فرش.

بهترین نوع خرید ،خرید از کارخانه است چه شیوه حضوری وچه شیوه اینترنتی ،زیرا که قیمت مناسب فرش میتواند شما را یاری کند تا خرید بهتری انجام دهید.

از اینکه تا انتهای مقاله همراهیم کردید متشکرم.

 

                                                                                

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.