آخرین ویرایش: 1399/03/21

سلامت افراد خانواده در گرو همه وسایلی است که افراد خانه با انها در تماس هستند. یکی از این وسایل فرش است. برخی فرشها به راحتی میکروب ها  درون خود نگه میدارد وبا عبور ومرور بر روی فرش دوباره میکروب ها وارد هوا میشوند. جنس فرش ماشینی یکی از ملاک هایی است که بر روشهای شستشوی فرش موثر است. 

 

پاکیزه کردن فرش

برای تمیز کردن فرش منزل خود از جاروی دستی استفاده نکنید زیرا نی های نازک جارو به مرور زمان به الیاف فرش اسیب می رساند .جارو برقی با دور تند بهترین راه برای کشیدن گرد و غبارها و کثیفی ها از درون فرش است .

 

نور افتاب

خانه هایی که افتاب گیر هستند باید در مقابل تابش نور مستقیم افتاب از فرش های خود مراقبت کنند .زیرا نور مستقیم خورشید رنگ فرش را از بین می برد .اگر قالی دستباف یا فرش ماشینی در منزل خود دارد تفاوت انچنانی ندارد برای محافظت از ان در مقابل نور از پرده ی ضخیم استفاده کنید .

 

حرکت فرش

شاید شما از حرکت فرش منزل خود یا مرتب کردن دائمی ان خسته شده باشید .اما در گذشته های نه چندان دور که کف خانه ها را موکت می کردند و فرش ها را روی ان پهن می کردند فرش ها کمتر روی ان حرکت می کرد .

اما با سرامیک کردن وسنگ کردن کف خانه ها فرش ها بر اثر پا خوردن روی ان سطح سر خورده و حرکت می کنند .

مقاله مرتبط : برای افزایش طول عمر فرش ماشینی چه کنیم؟

 

 

از بین بردن لکه های فرش 

علاوه بر ان موارد ممکن است فرش لک شده و یا بو بگیرد .

که می توان از طریق روش هایی ان لک ها را از بین برد و یا حتی با مواد طبیعی بوی فرش را از بین برد .گذاشتن و کهنه شدن لک های روی فرش کار اشتباهی است که بهتر است وقتی ماده ی روی فرش تازه است تمیز شود .

 

نوشیدنی

 

شکلات و قهوه، آب‌میوه، شیر و چای را با آب نیمه گرم و صابون یا با آب و شامپو تمیز کنید. استفاده از یک تکه اسفنج، کار را آسان‌تر می‌کند.

 

مایعات شیرین

چای شیرین، شربت و دیگر نوشیدنی‌هایی که شیرین هستند، اگر به سرعت از روی فرش پاک نشوند، موجب پوسیده شدن فرش می‌شوند. اگر این مواد روی فرش ریخت، به سرعت آن را پاک کنید.

 

لکه آدامس

آدامسی که روی فرش افتاده و به آن چسبیده را ابتدا با یک تکه یخ سفت کنید و سپس آن را به کمک یک کاردک و به آرامی از روی فرش بتراشید.

 

لکه شمع

پارافین شمع را نیز با همان روشی که آدامس را برداشتید از روی فرش جدا کنید.

 

لکه جوهر معمولی

روی لکه، ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از اینکه ماست به خوبی با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود.

 

چای شیرین، شربت و دیگر نوشیدنی‌هایی که شیرین هستند، اگر به سرعت از روی فرش پاک نشوند، موجب پوسیده شدن فرش می‌شوند.

روغن و چربی

برای زدودن اثرات روغن و چربی و حتی واکس، از صابون و سرکه سفید استفاده کنید؛ اما اگر روغن روی فرش ریخت، ابتدا آن را با قاشق جمع کنید و سپس یک تکه پارچه سفید را روی بخشی از فرش که آلوده شده بگذارید و روی آن را اتوی نیمه گرم بکشید. به این ترتیب، روغن موجود در پرز فرش جذب پارچه سفید می‌شود.

تخم مرغ

اگر تخم مرغ خام روی فرش ریخت، آن را با محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید پاک کنید. این روش در مورد لکه خون نیز موثر است.

دوده

برای زدودن دوده از فرش‌ها و به خصوص از روی موکت‌های تیره رنگ، روی قسمت‌هایی که خیلی تیره شده‌اند، نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با جاروبرقی، تمام نمک‌ها را جمع کنید.

از بین بردن بوی فرش 

اگر نمی خواهید فرش تان را بشویید بهتر است با مواد طبیعی بوی نامطبوع ان را از بین ببرید .

1 - از بین برنده بو: اسطوخودوس

 

گل‌های اسطوخودوس با بوی خوش خود، به عنوان دئودورانت فرش عمل می‌کند و در واقع بو زدا است. یک‌دوم پیمانه از گل‌های تازه را خرد کرده، داخل هاون ریخته و با پشت قاشق فشار دهید تا عطر آن آزاد شود.

گل‌های خرد شده را داخل کاسه‌ای بزرگ با یک پیمانه جوش‌شیرین ترکیب کنید. مخلوط را روی فرش پاشیده، حداقل 30 دقیقه صبر کنید. در صورت وسیع بودن جای مورد نظر و شدت بو، از یک پیمانه گل خرد شده و دو پیمانه جوش‌شیرین استفاده کنید. بگذارید مخلوط چند ساعت در طول شب روی فرش باقی بماند و سپس جاروبرقی بزنید.

 

جوش‌شیرین بوی بد را از بین برده و گل‌های اسطوخودوس، رایحه گل تازه را از خود به جا می‌گذارد.

 

2 - از بین برنده بو: روغن ضروری

 

روغن ضروری در ترکیب با جوش‌شیرین، در مقایسه با انواع آماده خوشبو کننده‌ها برای از بین بردن بوی نامطبوع فرش، فوق‌العاده و ارزان‌تر است.

از هر روغن ضروری می‌توانید استفاده کنید. اگر عطر و بوی گل را می‌پسندید؛ اسطوخودوس، رز و یاسمن و اگر بوی مرکبات را ترجیح می‌دهید؛ لیمو و پرتقال را انتخاب کنید. برای بوی تند؛ سدر، چوب صندل و نعناع هندی را در نظر داشته باشید.

 

تقریباً 20-15 قطره روغن ضروری را با یک‌دوم پیمانه جوش‌شیرین ترکیب کنید و تا زمانی که مطمئن شوید به طور کامل پخش شده است، خوب هم بزنید. مخلوط را روی قسمت بدبوی فرش بپاشید و بگذارید چند ساعت در طول شب، بسته به شدت بو، باقی بماند. سپس جاروبرقی بزنید.

روغن ضروری بسیار فرار بوده و در صورت ترکیب با جوش‌شیرین، لکه‌ای از خود روی فرش به جا نمی‌گذارد.

 

3 - از بین برنده بو: بوراکس

 

بوراکس، یک نمک قلیایی است که برای از بین بردن بوی فرش، ایمن و موثر است. طرز استفاده از آن، مانند جوش‌شیرین بوده و اغلب به عنوان ماده‌ای غیر سمی برای تمیز کردن خانه، از فروشگاه‌ها قابل تهیه است.

بوراکس را روی فرش بپاشید و برای گرفتن نتیجه، 30 دقیقه تا چند ساعت صبر کنید، سپس جاروبرقی بزنید. بوراکس به تنهایی برای جذب و از بین بردن بو کافیست. در عین حال می‌توانید روغن ضروری یا گل‌های خشک شده اسطوخودوس را به جای جوش‌شیرین به بوراکس با همان دستور فوق اضافه کنید.

 

نکته: مواد را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

 

مقاله ای دیگر از سایت سورنا فرش : وطن و پایتخت تابلو فرش جهان 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.