آخرین ویرایش: 1399/05/08

شوینده هایی که باعث پوسیدگی فرش می شود.

یکی از روش های نو کردن دوباره ی فرش های ماشینی شست و شوی آن هاست. اما همین شست و شو که در جهت تمیزی فرش ها صورت می گیرد، اگر زیاد از حد و با استفاده از مواد شوینده ی قوی باشد می تواند ضرر های زیادی را به بار آورد. از جمله ی این ضرر و زیان ها پوسیدگی و به دنبال آن پارگی فرش است. به طور کلی هر عاملی که بتواند الیاف داخلی فرش را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به سست شدن و نازک شدن آن ها و هم چنین از هم پاشیدن تار و پود فرش شود را پوسیدگی فرش می نامند. در واقع پوسیدگی فرش با پارگی فرش تفاوت دارد و به طور کلی پوسیدگی فرش است که منجر به پاره شدن آن می شود.خانم هایی که دچار وسواس هستند و سالی چندین بار فرش های خود را می شویند، به مرور زمان متوجه پوسیدگی فرش شان می شوند. زیرا شست و شوی زیاد و بیش از حد یکی از عوامل پوسیدگی فرش محسوب می شود. دلیل دیگر آن می تواند رطوبت زیاد از حد باشد. بنابراین افرادی که در مناطق مرطوب زندگی می کنند بیشتر در معرض این مشکل بزرگ هستند. قرار دادن فرش در نزدیکی ماشین لباسشویی یا سینک، فرش هایی که در زیر پنجره قرار دارند و آب باران می تواند فرش را خیس کند، خیس شدن فرش در اثر ریختن مایعات روی فرش و بسیاری موارد دیگر از عواملی هستند که پوسیدگی فرش را موجب می شوند. اما ما در این مقاله قصد داریم تا عامل مهم دیگری که پوسیدگی فرش ها را موجب می شود  مورد بررسی قرار دهیم و آن هم شوینده هایی است که باعث پوسیدگی فرش می شوند. برای شست و شوی فرش ها بهتر است که از افراد متخصص و قالیشویی ها بهره ببرید اما برخی از افراد هستند که به دلیل شرایطی ترجیح می دهند به جای این که فرش خود را به قالیشویی ها بسپارند خودشان این کار را انجام دهند. اما اگر همین شست و شوی ساده ی فرش ها بدون در نظر گرفتن نکات شست و شو انجام شود می تواند پشیمانی هایی را به بار آورد. پشیمانی هایی از قبیل پوسیدگی فرش، پارگی، از بین رفتن رنگ فرش و... . پس باید در شست و شوی فرش خود نهایت دقت را داشته باشید تا فرش شما به این موارد دچار نشود. متاسفانه برخی از افراد بر این باور هستند که برای شستن فرش هرچه از مواد شوینده ی قوی تری استفاده کنند، باعث می شود تا فرش آن ها تمیز تر شسته شود. در صورتی که مخلوط کردن چند نوع  شوینده  لزوما فرش شما را تمیز تر نخواهد کرد بلکه احتمال دارد مخلوط کردن این مواد شیمیایی با یک دیگر خواص آن ها را تغییر دهد و باعث پوسیدگی و وارد آوردن آسیب های جبران ناپذیر به فرش شود. حتی برخی از آن ها از وایتکس برای شست و شوی فرش خود استفاده می کنند در حالی که به هیچ عنوان نباید از وایتکس حتی به میزان کم استفاده کنید. چون موجب پوسیدگی فرش و ریشه های آن می شود. اما در صورت استفاده از این مواد شوینده ی قوی، احتمال این که پارگی و پوسیدگی یا از بین رفتن رنگ قسمتی از فرش به وجود آید زیاد است. پیشنهاد می شود مواد شوینده را در سطح کوچکی از فرش امتحان کنید و پس از اطمینان حاصل کردن از اینکه به فرش شما آسیبی نخواهد زد در سطح وسیع مورد استفاده قرار دهید. حتی گاهی اوقات این خسارت ها زیاد و جبران ناپذیر می شود و همچنین ترمیم این گونه فرش های خسارت دیده هم هزینه هایی را به بار خواهد آورد. بهترین ترکیب شوینده، استفاده از شامپو فرش و مقداری پودر لباسشویی دستی است. این مواد را در یک سطل بزرگ همراه با آب ترکیب کنید و هم بزنید تا کف کند. سپس آن را در تمام طول فرش بپاشید و توسط یک اسفنج یا فرچه سطح فرش را بشوئید.

توجه1: به هیچ عنوان برای شست و شوی فرشتان از پودر لباسشویی دستی به تنهایی استفاده نکنید چون این کار موجب زبری فرش می شود و حتما آن را در ترکیب با شامپو فرش استفاده کنید.در استفاده از شامپو فرش درصد اختلاط شامپو با آب و غلظت آن نکته ای حائز اهمیت می باشد. بهتر است دو فنجان ماده ی شوینده را در یک لیتر آب به خوبی مخلوط کنید و سپس مورد استفاده قرار دهید. محلول به دست آمده از آب و شامپو را خوب هم بزنید تا کف کند و از کف آن برای شستن فرش تان استفاده کنید. دلیل این کار این است که رطوبت درون تار و پود و ریشه ی فرش خواهد ماند و منجر به پوسیدگی فرش می شود اما کف فقط لکه ها را تمیز می کند. هم چنین اگر به جای کف از آب و مایع شوینده به طور مستقیم استفاده کنید پس از شستن فرش ماشینی سطح فرش شما حالت چسبنده پیدا خواهد کرد.

توجه2:  مواد شوینده ی شیمیایی که برای شستن فرش ماشینی انتخاب کرده اید را طبق دستورالعمل درج شده روی آن به کار برید. همان طور که در بالا بیان شد، استفاده ی زیاد از مواد شوینده ی اسیدی مثل وایتکس و سولفید و مواد پاک کننده دارای خاصيت اسيدی در شست و شوی فرش باعث کم دوامی و از بين رفتن تارهای فرش می شود و موجب پوسیدگی جبران ناپذیر فرش می شوند، تا حدی که نیاز به رفو کردن فرش خواهید داشت که برای این کار باید به قالیشویی ها مراجعه کنید. بهترين شوينده برای فرش استفاده از صابون های کم اسيد می باشد. پس از این که از اهمیت شوینده ها در شست و شوی فرش مطلع شدید، لازم است تا این نکته را هم در نظر بگیرید که حرارت آبی هم که برای شستن فرش مورد استفاده قرار می گیرد مهم است. مثلا آب مورد استفاده ی شما باید کاملا ولرم باشد، نه خیلی داغ و نه خیلی سرد. استفاده از آب خیلی داغ در فرش هایی با الیاف ابریشم یا پشم می تواند باعث پایین آمدن کیفیت فرش شما شود و اگر جنس الیاف فرش شما از مواد پلاستیکی است مانند فرش های فانتزی یا پرز بلند، شستن آن با آب با حرارت بالا باعث از بین رفتن نرمی و لطافت آن ها می شود.

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.