آخرین ویرایش: 1399/06/22

طرح پرطرفدار فرش ماشینی(افشان) را بشناسیم

فرش  طرح افشان در بین فرش ماشینی کاشان طرفداران زیادی داشته و به دلیل تنوع زیاد در طرح و رنگ آن خریداران این فرش در انتخاب آن محدود نیستند. به دلیل نبود ترنج و وجود گل های پیوسته که طرح فرش را شلوغ کرده است؛ این فرش طرح افشان نام گرفته است. این فرش توسط طراحان کاشانی طراحی و به تولید رسیده است. با و جود قدمت کم این فرش، نسبت به طرح های دیگر، یکی از پرفروش ترین فرش ها در ایران است و به دلیل علاقه زیاد سایر کشورها به این طرح، شرکت فرش سورنا به صادرات این فرش به سایر کشورها پرداخته است.  در ادامه  این مقاله به معرفی دقیق تر این طرح می‌پردازیم .

رنگبندی این فرش

رنگ بندی این طرح بسیار متنوع بوده و همه ی رنگ ها زیبایی خاص خود را دارند اما در بین رنگ های به کاربرده شده در فرش رنگ موردعلاقه ی اکثر افراد کرم و سرمه ایی بوده زیرا رنگ سرمه ایی به دلیل چرک تاب بودن و واضح بودن گل ها طرفدار بیشتری نسبت به رنگ کرم دارد.

نخ به کاربرده شده در این فرش؟

امروزه  بیشتر از نخ های اکریلیک به دلیل مزایای زیادی که نسبت به نخ های دیگر دارد، در تولید فرش استفاده می‌شود. فرش های دارای نخ اکریلیک بدون پرز و ضدحساسیت هستند همچنین مقاومت بالایی نسبت به اجسام داغ دارند به این صورت که اگرحداکثر 5 دقیقه جسم داغ بر روی فرش قرار دهیم فرش دچار سوختگی وتغییر رنگ نمی‌شود. برای تولید این فرش ها  از نخ خاب که دارای مقاومتی بالا ، نخ پود که نگهدارنده نخ خاب است و نخ تار مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا این فرش محبوب است؟

در طرح افشان به دلیل نبود ترنج و گل های پیوسته که گویی طراح فرش از ابتدای کار دست خود را برنداشته و پیوسته نقش فرش را طراحی کرده است این فرش را از بقیه فرش های دیگر متمایز کرده و .بین  طرح ها ونقش های ایرانی محبوبیت زیادی دارد

 دکوراسیون مناسب این فرش؟

به دلیل شلوغ بودن طرح ونقش این فرش، بهتر است در دکوراسیون ساده و خلوت ازآن استفاده ‌شود.همچنین می‌توان با انتخاب یکی از رنگ های داخل فرش، دکوراسیون را  هم با آن رنگ هماهنگ کرد
  این طرح مناسب محیط های کوچک بوده و باعث می‌شود تا محیط موردنظر بزرگ تر ازاندازه واقعی به نظر بیاید

فرشی برای جهیزیه 

 همانطور که اشاره شد،این طرح فرش به دلیل تنوع زیادی که  دارد برای خانه هایی لوکس و شیک عالی است. این نوع طرح جوان پسند بوده  و اکثر تازه عروسان به عنوان فرش جهیزیه از این نوع فرش استفاده می کنند.

فرشی جهان پسند

فرش های ماشینی ایران به دلیل ارزانی و شکیل بودن ، به  بسیاری از کشور های جهان صادر می شوند به صورتی که ۱۰ درصد از اقتصاد کشور را این کالای پرطرفدار تامین می کند. هر ساله این کالا به کشور هایی مانند : آلمان ، ترکیه ، عراق ، فرانسه ، برزیل ، سوریه ، فنلاند و .... صادر می گردد. اما به جرائت می توان گفت که نیمی از این صادرات سهم فرش افشان است. این فرش  مدرن به دلیل تنوع زیادی که  در طرح و رنگ دارد بازار جهانی را احاطه کرده و اغلب کشور ها از این نوع فرش زیبا خریداری می کنند.  لازم به ذکر است که در سال  ۲۰۲۰ این فرش جزء پرفروش ترین فرش های جهان شده است. این خبر می تواند پیام خوبی برای اقتصاد کشور و مسئولین  باشد زیرا می‌توانند با افزایش تولید فرش طرح افشان، به اقتصاد کشورمان کمک شایانی کنند.

انواع فرش های افشان

این فرش که تنوع زیادی در رنگ و نقش دارد دارای طرح های بسیار زیادی می باشد.

فرش بوم کرم: 

 

style=height:300px;width:200px;

 

این فرش با تراکم ۲۵۵۰ یکی از محبوب ترین فرش ها می باشد. این فرش به دلیل زمینه کرم رنگ خود با هرنوع رنگ در دکوراسیون هماهنگ (سِت) می شود. این فرشِ ۸ رنگ با مرغوب ترین نخ «آکرولیک ٪100» بافته شده است.

فرش مروارید بوم کرم :

style=height:300px;width:200px;

 

همانطور که در بالا ذکر شد طرح های بوم کرم بسیار پرطرفدار هستند. گل های  این فرش به صورت پیوسته در همه جا تکرارشده است. این طرح در غالب ۱۲۰۰ شانه و ۸ رنگ تولید شده است. این فرش هم مانند فرش «بوم کرم» با نخ آکرولیک ٪100 تولید شده است.


فرش ویانا بوم فیروزه ای :

style=height:300px;width:200px;

 

این نوع فرش افشان یکی از پرفروش ترین طرح در سبک خودش است. از این نوع طرح ها در مکان های سنتی  استفاده می شود. این فرش در غالب ۱۰۰۰ شانه ۱۰ رنگ تولید می شود.


فرش فرنگ :

style=height:300px;width:200px;

 

این  مدل که دارای زمینه ای کرم و روشن  است. همچنین این فرش گل های پیوسته  دارد.این فرش با تراکم ۳۶۰۰ و ۱۲۰۰شانه یکی از محبوب ترین فرش های مدرن است. این فرش هم مانند دیگر فرش های ذکر شده از جنس نخ ٪100 آکرولیک بافته شده است.

فرش همتا:

style=height:300px;width:200px;

 

این طرح زیبا یکی از طرح های خاص و ویژه است که طرفداران زیادی دارد. این طرح ۸ رنگ دارد و مناسب برای فضا هایی با رنگ روشن یا خنثی می باشد.

سخن اخر 

توضیحات این مقاله برای آشنایی بیشتر و سهولت در انتخاب فرش تهیه شده است. امیدواریم  که اگر به دنبال فرش بودید و یا می خواستید که این طرح فرش مدرن را بخرید این مقاله به کمکتان آمده باشد و توانسته باشد که نظر شما را جلب کند.

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.