آخرین ویرایش: 1400/04/20

ممکن است هنگام جارو زدن فرش، متوجه دو رنگی یا به اصطلاح سایه روشن بودن فرش منزل خود شده اید یا در حال راه رفتن فرش، دو رنگی آن توجه شما را جلب کند. حال برای خریداران این سوال ایجاد می‌شود که دو رنگی و سایه انداختن فرش به چه علت بوده است؟ و این تصور می‌شود که علت دو رنگی و سایه انداختن فرش به علت کیفیت پایین فرش بوده یا بر اثر آسیب در طول استفاده از فرش می‌‍باشد. در ادامه به این سوال پاسخ داده خواهد شد و برای راهکار برای رفع آن بیان می‌شود. 

 

علت سایه انداختن فرش

علت فیزیکی سایه انداختن و دورنگ شدن در فرش ماشینی کاشان، تفاوت بین بازتاب نور از سطح جانبی وسطح مقطع نخ ها می‌باشد.هر چه نخ ها در سطح فرش با زاویه ای نزدیک تر به زاویه ی 90 درجه قرار گرفته باشند جذب نور بیشتری را در سطح مقطع کوچکتر داشته و این امر باعث پر رنگ تر به نظر رسیدن فرش می‌شود. همچنین در صورتی که الیاف خمیده تر باشد به علت سطح وسیع تری که در معرض نور قرار گرفته، روشن تر از قسمت های دیگر فرش به نظر می‌رسد. در نتیجه فرش ظاهرا دچار تغییر شده و فرش سایه روشن یا دورنگ به نظر می‌رسد و درواقعیت تغییر نگران کننده ایی  در رنگ های فرش ایجاد نشده است.

معمولا این سایه افتادن زمان جارو برقی کشیدن، راه رفتن، جا به جایی وسایل و قرار گرفتن وسایلی مثل پایه ها به مدت طولانی بر روی فرش به وجود می‌آید. پس این موارد امری طبیعی بوده و دلیلی بر معیوب بودن فرش نمی‌شود. اما ممکن است گاهی اوقات از یک طرف به فرش نگاه کنید و متوجه روشن یا تیره بودن فرش در بخش مشخصی شده که این امر در مرحله بافت یا آهار ایجاد شده و درواقع فرش دو خاب شده است که باید با شرکت تولیدکننده جهت تعویض فرش هماهنگ کنید.

                               دو دو

 

 

رفع دو رنگی فرش های ماشینی

اما سوال بسیاری از کاربران اینجاست که چگونه دو رنگی فرش را رفع کنیم ؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان گفت در صورتی که دو رنگی فرش به دلیل آسیب در زمان تولید نباشد می‌توانید  هفته ایی یک بار پرز ها را به یک جهت شانه . بزنید و فرش را همیشه در جهت خاب آن جارو برقی بکشید تا دو رنگی فرش رفع شود. این گونه فرش حالت اولیه خود را می‌گیرد.

 

دو

 

نکته:

1- سایه روشن شدن فرش روی فرسودگی و دوام فرش تاثیری ندارد.

2- دو رنگی فرش هایی که با الیاف اکریلیک تولید شده است نسبت به فرش هایی که با سایر الیاف ها تولید شده اند، کمتر است.

3- در فرش ماشینی 1000 شانه  دورنگی کمتر دیده می‌شود.

4- فرش های پلی استر و ابریشم مصنوعی بیشترین سایه روشن را در فرش ایجاد می‌کند.

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.