فرش جهیزیه

فرش جهیزیه تاریخ ثبت: 1397/12/26

یکی از رسم ورسوماتی که قدمت دارد واز زمان قدیم تا کنون در ایران رواج دارد واز گذشته تاکنون به سمت تجملات پیش میرود، سنت خرید جهیزیه است. خرید جهیزیه یکی از دغدغه هایی است که خانواده ها با آن درگیر هستند. خب جهیزیه شامل تکه های مختلفی است که یکی از تکه های مهم ان خرید فرش جهیزیه است. فرش جهیزیه خوب فرشی است که تمام ملاک های یک فرش مناسب را داشته باشد. فرش کاشان از جمله فرشهایی است که میتواند یک گزینه خوب برای فرش جهیزیه باشد.نکاتی وجود دارد که درهنگام خرید فرش ماشینی حتما باید مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله این نکات بررسی کیفیت فرش است. کیفیت همیشه اولویت است. البته برخی از افراد اولویت اولشان قیمت است. فرش جهیزیه یکی از تکه های مهم جهیزیه است که جلوه نمودن ان سبب میشود که تمام وسایل جلوه کند وزیبایی خانه را تکمیل میکند. فرش جهیزیه میتواند حس صمیمت را به خانه القا کند. فراموش نکنید چون به دست انسان بافته میشود هرچند ماشین الات نیزدرتولیدش نقش دارند امابه هرحال روح به خانه میبخشد ودرد ودل کارگران بافنده در رج به رجش همراه با نخ ها بافته شده است

آخرین ویرایش: 1398/11/10

 

یکی از رسم ورسوماتی که قدمت دارد واز زمان قدیم تا کنون در ایران رواج دارد واز گذشته تاکنون به سمت تجملات پیش میرود، سنت خرید جهیزیه است.  خرید جهیزیه یکی از دغدغه هایی است که خانواده ها با آن درگیر هستند. خب جهیزیه شامل تکه های مختلفی است که یکی از تکه های مهم ان خرید فرش جهیزیه است. فرش جهیزیه خوب فرشی است که تمام ملاک های یک فرش مناسب را داشته باشد. فرش کاشان از جمله فرشهایی است که میتواند یک گزینه خوب برای فرش جهیزیه باشد.که این فرش کاشان میتواند فرش ماشینی کاشان یا فرش دست بافت کاشان باشد. نکاتی وجود دارد که درهنگام خرید فرش ماشینی حتما باید مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله این نکات بررسی کیفیت فرش است.

 کیفیت همیشه اولویت است. البته برخی از افراد اولویت اولشان قیمت است. فرش جهیزیه یکی از تکه های مهم جهیزیه است که جلوه نمودن ان سبب میشود که تمام وسایل جلوه کند وزیبایی خانه را تکمیل میکند. فرش جهیزیه میتواند حس صمیمت را به خانه القا کند. فراموش نکنید چون به دست انسان بافته میشود هرچند ماشین الات نیزدرتولیدش نقش دارند امابه هرحال روح به خانه میبخشد ودرد ودل کارگران بافنده در رج به رجش همراه با نخ ها بافته شده است.

مقاله مرتبط:طرح فرش زیر پایتان چه نام دارد؟

 

معیارهای یک فرش جهیزیه خوب

1)جنس

مهمترین ارکان یک فرش جهیزیه مناسب ،جنس است؛جنس تمام ویژگیها ومعیار ها را تاحدودی در بر میگیرد. میتوان گفت که کیفیت یکی دیگر از معیار های فرش جهیزیه مناسب است مکمل جنس فرش است وهمیشه کیفیت با جنس فرش کنار هم گفته میشود .حتی برخی این دومقوله جدا از هم را یک مقوله مشترک در نظر میگیرند .اما در ست است که باهم رابطه دارند اما یکی نیستند. منظور از جنس ،جنس الیاف بافته شده در فرش است .الیاف بافته شده در فرش های ماشینی عموما نخ مورد استفاده  آکریلیک است  که در برخی کارخانه های بافت فرش نخ آکریلیک هیت ست شده استفاده میکنند این نخ به دلیل اینکه تحت بخار قرار گرفته خواصی به آن افزوده شده است خواصی از جمله پرزدهی فرش پایین میاید ،مقاومت در برابر گرماوحرارت ،ضد حساسیت و....الیاف دیگری نیز در بافت برخی فرشهای ماشینی استفاده میشود که میتوان به پروپیلن ،پلی استراشاره کرد. اما بهترین الیاف همان آکریلیک هیت ست شده است .در هنگام خرید فرش به جنس الیاف فرش حتما دقت کنید.الیاف فرش در سلامتی شما نقش دارد.

 

2)کیفیت

همانطور که در بند قبل توضیح دادیم کیفیت با جنس مکمل یکدیگر هستند .کیفیت نیز نقش مهمی ایفا میکند. اگر فرش جهیزیه کیفیت مطلوب را نداشته باشد هرچند که جنس خوبی داشته باشد اما فرش مناسب ان است ک در کنار جنس کیفیت مطلوب را داشته باشد

کیفیت خود در رابطه با شانه وتراکم قرار دارد .شانه وتراکم هر چه بالاتر باشد کیفیت نیز بالاتر خواهد بود وظرافت وزیبایی نیز در گرو معیار کیفیت است.

 

3)طرح ونقشه

فرش های ماشینی از لحاظ نقشه وطرح به دو دسته تقسیم میشود؛ نقشه فرشهای مدرن ونقشه فرشهای اصیل .نقشه فرشهای اصیل  برای فضاهای سالن پذیرایی مناسب هستند و فرشهای فانتزی برای اتاق خوابها وآشپزخانه مناسب هستند.

در باب خرید فرش اگر در منزل قصد چیدن وسایل زیاد در منزل را دارید مفهوم این است که چیدمان شلوغی دارید بهتر است فرشهایی با طرح خلوت انتخاب کنید واگر چیدمان خلوتی دارید بهتر است از طرحهای شلوغ انتخاب کنید .این نکته به این دلیل است که جلوه فرش بیشتر شود.

 

4)شانه وتراکم

تراکم فرش اگر پایین باشد فرش در اثر رفت وآمد وپاخوردگی حالت خود را از دست

میدهد.

 

5)ایکون اخر به قیمت تعلق دارد که مسلما اگر قصد خرید یک فرش جهیزیه خوب را دارید

هزینه پرداختی نیز بیشتر میشود. اما راهکار خوب درمورد قیمت فرش این است که اگر میخواهید فرش باقیمت مناسب وجنس خوب خریداری کنید بهتر است خرید مستقیم فرش از کارخانه انجام دهید در اینصورت است که دلالان سودی نخواهند برد وشما خریدی به صرفه اقتصادی انجام داده اید.

 

نکته ای که در انتخاب فرش مهم است وحتی میتواند جز ملاک های انتخاب فرش جهیزیه مناسب باشد، رنگ فرش است. رنگ آمیزی فرش در زیبایی اش موثر است. اگر فرشی طرح ونقشه زیبا داشته باشد ولی رنگ آمیزی خوبی نداشته باشد زیبا جلوه نخواهد کرد زیرا که رنگ است که به نقشه های سیاه وسفید روح وانرژی میبخشد وزندگی میدهد.

درمبحث خرید فرش انتخاب رنگ بسیار  مهم است. اگرمنزلی با فضای بزرگ دارید ودوست دارید جلوه وسایل انه در این فضای زیاد شود بهتر است از رنگهای تیره برای فضای خانه استفاده کنید وهمچنین اگر سالن کوچکی دارید ومتراژ خانه شما بزرگ نیست بهتر است از رنگ های روشن برای پوشاندن فضای خانه استفاده کنید.

چرخه زیر چرخه انتخاب فرش جهیزیه براساس معیارهای فرش مناسب است که هر کدام از این معیارها میتواند طبق نظرشما رتبه بندی شود.

ممکن است موارد دیگری نیز باشد که برای شما اهمیت داشته باشد ومن عنوان نکرده باشم.style=height:457px;width:457px;float:right;

بعد از خرید فرش ممکن است قصد خرید مبلمان وپرده را داشته باشید یا بلعکس ابتدامبلمان وپرده خریداری شده وحال  قصد خرید فرش را دارید. اگر شما درحالت اول قرار دارید پیشنهادم این است که در هنگام خرید مبلمان وپرده سعی کنید انتخابتان بگونه ای باشد که هارمونی رنگ ها در خانه ایجاد شود. مبلمان در طرح ومدل فانتزی با فرشهای مدرن وهمچنین پرده های فانتزی ست هستند در حالی که فرشهای اصیل با مبلمان استیل وپرده های شیک سنتی که اکنون نیز در بازار است ست میشود.

پارکت یا سرامیک

اگر منزلتان باکفپوش سرامیک است به دلیل طبیعت سرد سرامیک بهتر است بیشتر فضای منزل را فرش کنید تنها قانون فاصله از دیوار رارعایت کنید. (قانون فاصله از دیوار:45سانت فاصله از دیوار فرش باید پهن شود)اگر کفپوش منزل شما پارکت است  میتوانید از تعداد فرش کمتری برای پهن کردن در منزل استفاده کنید.

معماری خانه

معماری خانه در چیدمان خانه موثر است .معماری  های فانتزی امروزی به گونه ای است که هر دکوراسیونی در ان جلوه ندارد. دکوراسیونی که با سبک معماری فانتزی همخوانی دارد چیدمان های مدرن با وسایل مدرن است. در حالی که در خانه هایی که معماری انها فانتزی نیست چیدمان راحت ترو شیکتراست وبا تعویض جای چند وسیله تنوع ایجاد میشود. معماری های فانتزی زیبا هستند اما زندگی که در معماری های سنتی است پر از صفا وصمیمیت است. معماری خانه نیز در چیدمان منزل موثر است . مخصوصا که بخواهید جهاز بچینید.حتی گرد یا مستطیل بودن خانه در انتخاب فرش موثر است ،شاید فرش جهیزیه گرد منزل شما را زیبا کند. محققین اخیرا کشف کرده اند که خرید یا چیدمان وسایل به شکل گرد احساس امنیت در خانه ایجاد میکند وآرامش به فرد القا میکند. حتما به هنگام خرید وسایل خانه به معماری خانه دقت کنید.

 

حمایت از تولید داخل

فرش های بلژیکی که اخیرا به ایران وارد میشود سبب شده که تولید داخل کم شود. متاسفانه هموطنان به دلیل قیمت پایین این فرشها به سمت این فرشها کشیده شده اند وسلامتی خود را فدای خرید ارزان میکنند.کمی هم ابریشم نما به نظر میرسد .اما واقعا از جنس ابریشم نیست. از تولید داخل حمایت کنید .فرایند تولید فرش ماشینی نیز با انسانها شروع میشود وانسانها در بافتش دخیل هستند. بخاطر کارگران عزیز کشورمان از فرش های تولید داخل خرید کنید تا سبب رونق زندگی دیگران شوید. انتخاب باشماست .

 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.