آخرین ویرایش: 1399/03/13

فرش سه بعدی در دکوراسیون

همانطور که می دانید فرش یکی از وسایل ضروری و مهم در منازل ایرانی است که جلوه ای ویژه به دکوراسیون می دهد و شامل انواع فرش های ماشینی و دستبافت می شود. فرش های دستبافت علاوه بر زیبایی که دارند، به دلیل گران بودن قیمتشان برای هر کس و هر جایی مناسب نمی باشند. اما فرش های ماشینی ضمن تنوع در طرح و نقشه و رنگشان دارای قیمت مناسب تری نسبت به فرش های دستبافت هستند و می توان از آن ها در همه جا استفاده کرد. فرش های ماشینی دارای انواع مختلفی هستند که ما در این مقاله به بررسی "فرش های سه بعدی" می پردازیم. فرش های سه بعدی به دو دسته 3D و حجمی بافی تقسیم می شوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در زیر به توضیح هر کدام از آن ها پرداخته ایم:

فرش 3D

فرش سه بعدی فرشی نو ظهور است که به زودی جای خود را در بین دکوراسیون منازل ایرانی باز کرده است و به آن "3D" نیز می گویند. اینگونه فرش ها توسط آخرین تکنولوژی های روز دنیا از جمله دستگاه شونهر بافته شده که از محبوبیت بسیار بالایی نیز برخوردار است و همین سبب می شود تا فرش های با کیفیت تری تولید شوند. به دلیل پرطرفدار بودن این فرش، شرکت های تولید کننده ی فرش سه بعدی این فرش را در اندازه های متفاوتی ارائه می کنند که رایج ترین آن ها 6، 9 و 12 متری است. طرح و رنگ به کار رفته در این نوع فرش ها با طرح و رنگ های سنتی بسیار تفاوت دارد به گونه ای که مناسب هر سلیقه ای است و دامنه ی انتخاب را برای افراد وسیع کرده است. روش بافت فرش سه بعدی با دیگر فرش ها تفاوتی ندارد و نخ های بکار رفته در این فرش و همچنین طرح و رنگ جذاب آن باعث ایجاد خطای دید و زیبایی منحصر به فرد آن می شود. اغلب فرش های سه بعدی که در بازار موجود است 500 شانه است و اگر شما فرش های ریز بافت را می پسندید، این فرش مناسب شما نیست و اگر بخواهیم یک عیب برای فرش سه بعدی درنظر بگیریم، می توانیم این مورد را بیان کنیم. شانه و تراکم دو مفهوم مهم در حیطه فرش ماشینی است که هر کدام نقش مهمی را در این حیطه ایفا میکنند.هر تخته فرش ماشینی دارای یک تراکم عرضی و یک تراکم طولی است. منظور از تراکم عرضی، تعداد ریشه ها در عرض فرش است که ما آن را با "شانه فرش" می شناسیم. منظور از تراکم طولی تعداد ریشه ها یا گره ها در یک متر از طول فرش است که به آن "تراکم" می گویند. هرچه شانه یک فرش بیشتر باشد، نقشه ی فرش بهتر و زیباتر دیده می شود. درواقع می گوییم فرش به صورت ریز بافته شده اما هرچه تراکم یک فرش افزایش یابد فرش سفت تر و مقاوم تر است. استفاده از نخ آکریلیک پلی استر b.c.f سبب شده تا این فرش از نرمی و لطافت خاصی برخوردار شود به طوریکه برای اتاق خواب کودک مناسب شود. استفاده از نخ آکریلیک باعث شده تا این نوع فرش ها فاقد پرزدهی، ضد حساسیت و آلرژی، دارای استحکام طولانی مدت و مقاوم در برابر شست وشو و گرما باشند. اگر در منزل کودک دارید، استفاده از فرش سه بعدی با طرح شلوغ و رنگ تیره انتخاب مناسبی می باشد چون دیگر لکه ها کمتر به چشم می آیند. بهتر است تا این فرش را در مکان هایی که رفت و آمد کمتر است استفاده کنید چرا که پرزهای این فرش حساس هستند. اگر قصد دارید تا این فرش را در پذیرایی خود پهن کنید، باید توجه داشته باشید که پایه های میز و مبل خود را روی آن نگذارید زیرا باعث خراب شدن و کوبیده شدن بافت خاص آن می شود. در صورت رعایت این نکات فرش شما عمر بیشتری خواهد داشت.

قالی حجمی

نوع دیگری از فرش ها هم وجود دارند که آن را هم با نام فرش سه بعدی می شناسیم و در آن از گل های برجسته و زیبایی استفاده شده است. نام دیگر این فرش ها "قالی حجمی" است و به کار آن "حجمی بافی" می گویند. این فرش ها می توانند شامل فرش های سنتی گل برجسته باشند. فرش های ایرانی تا مدت ها با نقش های دو بعدی و به صورت تخت بافته می شد. در طول سال های اخیر ایده ی "سه بعدی سازی فرش" در کشور ما به یکی از دو صورت زیر اجرا می شود:

1)نقش فرش سه بعدی است که معمولا برای بافت تابلو فرش ها استفاده می شود و به آن تابلو فرش "با نقش سه بعدی" می گویند. مثل فرش هایی که دارای گل ها و نقش های برجسته ای هستند.

2)چله کشی فرش سه بعدی است که فرش حاصل از لحاظ فضایی دارای سه بعد است. مثلا کوزه ها و گلدان هایی که فرش به دور آن ها بافته می شود. درواقع چله کشی فرش از لحاظ هندسی فرق می کند.

آثار حجمی مثل گلاب دان، کوزه، تنگ برجسته، مجسمه حضرت مریم و تخت جمشید آثار ماندگاری هستند که به صورت برجسته و با رنگ آمیزی های ظریف و هنرمندانه بافته شده اند. تفاوت بافت فرش سه بعدی با دیگر فرش ها در این است که در فرش سه بعدی از یک نخ خاص موقع آهار دادن استفاده می شود که باعث جمع تر شدن آن قسمت فرش و کوتاه تر شدن ارتفاع آن می شود و همین باعث به وجود آمدن فرش سه بعدی می شود. در پایان باید گفت که فرش های سه بعدی برخلاف ظاهر مدرن و جذاب خود از قیمت های خوب و مناسبی برخوردار هستند که براساس متراژ فرش این قیمت ها متغیر خواهد بود.

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.