آخرین ویرایش: 1398/10/23

فرش های مدرن یا سرامیک و خانه ی بدون فرش؟!

در مقاله ای دیگر در مورد فرش ماشینی کاشان صحبت کرده ایم.....

مقاله ی فرش های مدرن یا سرامیک به این رویکرد اشاره دارد که امروزه، به دلیل کشش افراد به فرهنگ های غربی استفاده از دکوراسیون های اصیل ایرانی کم شده و گرایش آنها به دکوراسیون های مدرن غربی زیاد شده است. و استفاده نکردن از فرش در منازل چیده شده به سبک های جدید موسوم به صنعتی رواج یافته است.

 مسئله اینجاست: آیا هر چه مد شد باید تبعیت شود؟ معلوم است که خیر. و این خیر علت دارد.

اول از همه فرهنگ ها متفاوت است و باید به تفاوت روشها و منش های زندگی دقت کرد. ایرانیان این فرهنگ و سبک زندگی را دارند که علاقه ای ندارند در منزل شان با کفش رفت و آمد کنند، چون دوست دارند محیط زندگی شان همیشه سالم و تمیز باشد. و منازل ایرانی محیط زندگی یک خانواده است، و در این خانواده افراد به دور یکدیگر جمع شده و محافلی گرم دارند که از آن لذت می برند و سال های سال از این سبک زندگی لذت برده و به این طریق روزگار گذرانده و آن را نسل به نسل ادامه میدهند.

عواملی در تشکیل این محافل گرم تاثیر دارد که در ادامه این موارد را بررسی کرده و در مورد مطرح کردن این عنوان برای این مطلب صحبت می شود.

انواع فرش ماشینی کلاسیک و سنتی : فرش ماشینی 1200 شانه ، فرش ماشینی 700 شانه 

 

اگر به سبک دکوراسیون مدرن علاقه دارید و از فرشهای سنتی خوشتان نمی آید، می توانید از فرش های مدرن برای پوشاندن کف منزل تان استفاده کنید، ولی استفاده نکردن از فرش از نظر طب سنتی مورد پسند نیست که علت آن ذکر می شود.

 

فرش مدرن چیست؟

فرش های مدرن زیر مجموعه فرش های ماشینی است. به طور کلی فرش ها به سه دسته ی فرش دستباف (سنتی)، فرش ماشینی (کلاسیک) و فرش های مدرن (فانتزی ) دسته بندی می شود. فرش های مدرن طرح های خاص و جدید دارد که با رنگ های شاد و زیبا رنگ آمیزی می شوند. از نظر ظاهری با طرح های ساده و هندسی طراحی شده اند و هیچ سنخیتی با طرح های اصیل ایرانی مثل: طرح لچک و ترنج، افشان یا غیره ندارند.

 

انواع فرش مدرن

فرش های مدرن به صورت های مختلف و نام های متفاوت به فروش می رسد. فرش شگی، فرش شنل، فرش فریز از جمله ی اینهاست. در ظاهر و طرح و نوع بافت متفاوت هستند. شما اگر سبک مدرن را برای تهیه وسایل خود انتخاب کرده اید برای همخوانی با سایر وسایل از فرش مدرن تهیه کنید.

وجود فرش در خانه گرما می آفریند و خانه ای که خالی از فرش و با سرامیک یا سنگ پوشیده شده باشد، نسبت به خانه ای که در آن فرشی متناسب پهن است، بسیار خالی از روح می نماید.

 

فرش شگی چیست؟

فرشهای شگی به فرش هایی گویند که پرزهای بلندی دارند. این فرش ها طرفداران خاص خود را دارند، که شما به احتمال زیاد آنها را در بازار دیده اید. راه رفتن روی این فرش ها حس خوبی را برای ما تداعی می کنند. زیرا بسیار نرم و لطیف است. این فرش ها به دلیل پرزهای بلندی که دارند، طول عمر بالایی ندارند، و اگر خوراکی به درون پرزهای آنها راه پیدا کند به این سادگی ها از میان پرزها بیرون نمی آید.

استفاده از این فرش ها در اتاق کودک توصیه نمی شود، زیرا به دلیل جذب گردوغبار، و آلودگی باعث الرژی کودکان می شود.

 

فرش فریز چیست؟

فرش فریز شبیه فرش گلیم است. یعنی نخ پرز یا خاب ندارد. به این دلیل در اثر رفت و امد زیاد بر روی این دسته از فرشها ، تغییر شکل نداده و زود از بین نمیروند و قابلیت پا خوردن بالایی دارند. و میتوان انها را به کرات شست و در اثر شست و شو نیز مقاوم هستند.

 

فرش شنل چه فرشی است؟

فرش شنل از جمله فرش های مدرن است که دارای پرزهای کوتاه تر از فرش شگی و دارای برجستگی در برخی از قسمتهای خود است. این فرش قابلیت شست و شو دارد، و میتوان در صورت کثیف شدن آن را مورد شست و شو قرار داد. نگران کیفیت این فرش نباشید. زیرا این فرش برخلاف فرش های شگی مقاومت بالایی دارد. ولی در کل به دلیل پایین بودن شانه و تراکم این دسته از فرشها بهتر است که در محل های کم رفت و امد استفاده کرد، زیرا ممکن است برجستگی ها و ناصافی های آن از بین رفته و رخ خود را از دست بدهد.

 

 

واما مضرات سرامیک

سرامیک یا سنگ یا هر گونه کف پوشی که طبیعت سردی دارد از نظر طب سنتی رد است.زیرا برای سلامتی انسان مضر است.

اگر افراد بر روی این گونه کف پوش ها به طور مستقیم حرکت کرده و نشست و برخاست کنند، دچار درد مفاصل و استخوان درد می شوند.

در گذشته های دور خانه هایشان را با فرش های دستباف پر می کردند و این فرهنگ پسندیده ای بود که امروزه دستخوش تغییر شده است. امروزه دوست دارند که فرش ها را در وسط خانه و کمی از اطراف آن را خالی بگذارند. که این نیز موردی ندارد. موضوع حرکت با پای برهنه در منازلی است که اکثر مناطق آن با سرامیک یا سنگ پوشانده شده است.

برای اینکه بهتر توضیح بدهم، باید بگویم، پاها عضوهایی در بدن هستند که کار تنظیم حرارت بدن را به عهده دارند. اگر شما گرمتان باشد، و پاهای تان را در محیط سرد قرار دهید، به سرعت از درجه حرارت بدنتان کاسته می شود. و اگر سردتان شود به شما توصیه می شود که پاهایتان را گرم کنید.

پس اگر روی سطح سرد قدم بگذارید، حرارت مورد نیاز بدن برای فعالیت را از کف پایتان خارج کرده و باعث صدمه زدن به خود می شوید.

 

از جمله دیگر مضراتی که دارد به شرح زیر است:

1- فرش در مقایسه با سرامیک تاثیر زیادی در سلامتی و روان انسان دارد. که سرامیک ها به دلیل تک رنگ بودنشان این تاثیر را ندارند.

2- هر رنگ فلسفه ی خود را دارد، و هیچ کجای دنیا نیست که فاقد رنگ باشد، خداوند از تاثیر رنگ ها بر روان انسان و لذت بصری آن آگاه بوده و مناطق آرامش بخش را با رنگهای مکمل زیبا برای الگو گرفتن ما از دنیای رنگها خلق کرده است.

3- سرامیک ها در گذر زمان از رونق و کیفیت افتاده و باید به تعویض آن اقدام کرد.

4- مهم تر از همه اگر فرزند کوچک یا سالمندی در منزل تان دارید، بهتر است که از پهن کردن فرشهای سبک و کوچک روی سرامیک یا سنگ خودداری کنید. زیرا بچه ها در اثر دویدن ممکن است روی این فرشها سر خورده و دچار شکستگی شوند. و افراد سالمند در اثر عدم تعادل ممکن است به راحتی روی این سطح های صاف دچار افتادن و شکستگی شوند.

5- در آخر با استفاده از فرش های زیبا در منزل تان هم رنگ و روح و هم زیبایی را به خانه بیاورید. و قدرت این عنصر قدرتمند و جذاب را دست کم نگرفته و با پهن کردن آن گرما را به عمق خانه خود بیاورید.

 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.