آخرین ویرایش: 1399/03/21

فرش کاشان صادراتی

نگرش ودیدی که افراد از زمان قدیم نسبت به فرش داشته اند وهم اکنون از فرش دارند ،متفاوت است. دید افراد در گذشته به فرش شبیه یک محصول که جهت فروش بوده ودر واقع منبع کسب درامد بوده است. البته تمامی افراد در زمان قدیم نگرش این گونه نداشته اند. برخی افراد کاملا دلی به فرش بافی مشغول بوده اند. اما نگرش در زمان کنون باز هم به دوشکل است. نگرش اول که صرفا ،دید کالا به فرش است. نگرش دوم به عنوان هنر باستانی ایرانی است .که نگرش دوم سبب شده که موزه فرش راه اندازی شود وهرساله طرفداران بیشتری را  به  خود جلب کند. فرش کاشان هموار تحت هردو نگرش قرار گرفته اما نگرش مهم ان نگاه تاریخی به فرش کاشان است که از قدمت بالایی برخوردار است.البته فرش ماشینی کاشان نیز مانند فرش دست بافت قدمت بالایی دارد.البته مروری بر تاریخچه فرش دستباف و فرش ماشینی میتواند در این راستا اطلاعاتی در اختیارتان قرار میدهد.

 

style=height:300px;width:400px;float:right;

 

نگرش فرهنگی به فرش کاشان

نگرش مهمی که سبب شده است تا فرش کاشان در جهان مطرح شود همین دید فرهنگی به فرش کاشان است.فرش کاشان نماد فرهنگ وتمدن شهر کاشان وکشور ایران است. فرش ایرانی نماد فرهنگ ایران است. نقوشی که در هرفرش دیده میشود یک طرح ساده نیست بلکه نشان از فرهنگ ،سبک زندگی یک ملت است. فرشهای هر منطقه ای آیین وسنت های ان منطقه را به تصویر کشیده است.

به طور نمونه با مشاهده فرشهای بافته شده در بین ترکمن ها ،آگاه میشویم که یکی از طرح ها درست به ایین پایکوبی وشادی در ان منطقه اشاره دارد.
 

نمونه دیگری که میتوان ان را نام برد نقوشی مثل گنبد ،مسجد شیخ لطف الله و... است. که نشان از دین مبین اسلام وارزش ان در بین مردم دارد.(طراحی فرش  و شیوه طراحی ایرانی)

از نمونه های دیگر به عشایر که در دل طبیعت زندگی میکرده اند واین سبک زندگی بر نقوش بافته شده در فرشهایشان آشکار است.

حتی اب وهوا نیز در این نقوش اثر خود را گذاشته است. مثلا در شهرهایی که اب وهوای گرم دارند (درجاهای کویری زندگی میکنند.) بیشتر در نقوش از رنگ خاکی و کرم استفاده میشود. این نوع بافت که تقریبا بافت با اصالت از زمان شاه عباس صفوی است  توسط قالیبافان کاشانی بافته میشود.

فرش کاشان که از گذشته تا کنون همیشه صحبتش در میان بوده وجزء کالاهای صادراتی محسوب میشود. سالانه مشتریان زیادی از خارج برای خرید فرش کاشان به ایران مراجعه میکنند.

با پیشرفت علم وتکنولوژی و وارد کردن دستگاههای بافت فرش ،بافت فرش ماشینی رونق پیدا کرد .ماشینیهایی که از ساده ترین انها تنها کارش بافت فرش بوده تا ماشینی هایی که هم اکنون در کنار بافت فرش رفوگری را هم انجام میدهد.این افزایش کارایی سبب شده است که ماشین کم کم جای انسان را بگیرد .در واقع کارگر کمتری در کارخانه فرش مشغول به کار شود. پیشرفت تکنولوژی همیشه هم خوب نیست.چه بسا کارگران زحمت کشی که با این شغل زندگی خود وخانواده شان را میچرخانده اند.

دلیل اینکه موضوع دید فرهنگی در موضوع فرش کاشان صادراتی مطرح شده این است که یکی از دلایل مهم اینکه فرش کاشان در جهان مطرح شده وبه یک کالای صاردراتی تبدیل شده است ،پیشینه درخشان شهر کاشان در زمینه فرش است.

 

متاسفانه چند سال اخیر کمی صادرات فرش به دلایل مختلف دچار مشکل شده است. اما هیچ فرشی نمیتواند جایگزین فرش با کیفیت کاشان شود. حضور شرکت های تولید کننده فرش کاشان در نمایشگاه های بین المللی سبب شده است که جایگاه خود را حفظ کنند واین هنر گرانقدر وبا ارزش کاشان را در اختیار طرفداران ان در سراسر جهان قرار دهند. کارخانه فرش سورنا در همین راستا در نمایشگاه های مختلف بین المللی حضور داشته وتوانسته رضایت تمامی  مشتریان را جلب کند.

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.