آخرین ویرایش: 1399/02/02

فرش کلاریس چیست؟

فرش کلاریس

فرش ماشینی مدرن از تنوع بالایی برخوردار است.یکی از پرطرفدارترین دراین حوزه میتوان به فرش کلاریس اشاره کرد. فرش کلاریس برای اولین توسط یکی از شرکت های تولید کننده فرش رونمایی شد. این فرشها در فرایند تولید به دو شکل تولید میشود. در برخی ازانها طرح بر روی الیاف فرش چاپ میشود. اما صورت دیگر ان، این است که رنگ بر ریشه فرش تزریق میشود. تابلو فرشهای کلاریس از فرش های کلاریس بیش تر طرفدار دارد.

فرش کلاریس وفرش ماشینی چه شابهت ها و چه تفاوتهایی دارد؟

*-*در فرش کلاریس ابتدا فرش با الیاف سفید بافته میشود و سپس با تزریق رنگ با ریشه فرش نقشه دلخواه روی فرش درج میشود.این در حالی است که در فرش ماشینی در هر شانه و تراکمی (فرش ماشینی 1200شانه یا فرش ماشینی 1000شانه یا ....)ابتدا الیاف رنگ آمیزی شده سپس فرش با استفاده از الیافی که رنگ دارد بافته میشود. یکی از مهمترین تفاوت های این دو فرش در همین قسمت از تولید فرش است .(نوع دیگر بافت فرشهای کلاریس این است که فرش با الیاف سفید بافته میشود و سپس نقشه بر روی فرش چاپ میشود .در این روش که بیشتر در تابلو فرشها استفاده میشود.

*-*فرش ماشینی و فرش کلاریس هر دو در هر شانه ای (700شانه ،1000شانه،1200شانه،1500شانه) وجود دارد .البته فرش کلاریس بیشتر 700شانه وجود دارد.

*-*در بافت فرش ماشینی برای هر نقشه دو طرف دستگاه دو فرش بافته شود. این در حالی است که فرش کلاریس را میتوان در تعداد زوج یا فرد فرش مورد نظر را سفارش داد.

*-*از نظر قیمت فرش کلاریس و فرش ماشینی در یک رده قرار دارد.

*-*در فرش کلاریس اکثرا نقشه های مدرن و فانتزی بافته میشود. یا بهتر است بگوییم در حیطه فرش فانتزی به شمار میرود. این در حالی است که فرش ماشینی از تنوع بالاتری برخوردار است. زیرا هم نقشه های مدرن و هم نقشه های سنتی و اصیل را شامل میشود. (البته فرش کلاریس نیز میتواند با طرحهای سنتی بافته شود اما هیچ گاه مانند فرش ماشینی به فرش دست بافت نزدیک نخواهد بود. )

*-*در کلاریس میتوان تعداد رنگ بیشتری استفاده کرد. اما در فرش ماشینی تا 14رنگ میتوان استفاده کرد.

*-*در بافت فرشهای کلاریس از الیاف پلی استر اصلاح شده استفاده میشود. این در حالی است که در فرش ماشینی از الیاف اکریلیک هیت ست شده استفاده میشود.

*-*فرشهای کلاریسی که به صورت چاپی تولید میشوند دوام کمتری در تثبیت رنگ دارند. (مقاومتی در برابر شسشتشو ندارند)

*-*این فرشها از نظر شستشو در قیاس با فرش ماشینی متفاوت هستند. برای شستشوی این فرشها حتما از قالیشویی هایی که مدرنیزه هستند کمک بگیرید.

*-*فرشهای کلاریس و فرشهای ماشینی (که از جنس اکریلیک هستند) هر دو پرزدهی کمی دارند.

*-*چون الیافی که در فرشهای کلاریس استفاده شده است پلی استر اصلاح شده هستند ،مثل الیاف آکریلیک ضد حساسیت هستند. فرشهای کلاریس 700شانه به دلیل ضخامت بالایی که دارند مناسب خانه هایی هستند که از مبلمان استفاده نمیکنند.فرشهای کلاریس را میتوان در هر جایی از خانه پهن کرد ؛اما بیشتر در اتاق خواب از این گونه فرشها استفاده میشود.

 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.