آخرین ویرایش: 1400/08/12

فرش کهنه نما یا وینتیج از جمله فرش هایی است که طرفداران زیادی در ایران و خارج از کشور داشته که موجب شده صادرات این فرش از دیگر محصولات بیشتر باشد. شرکت فرش سورنا پیشرو در تولید فرش وینتیج، نظر علاقه مندان به این نوع فرش ها را به خود جلب کرده است. فرش های دستبافت کهنه به دلیل ارزشمند بودن آن ها قیمت بسیار بالایی دارند که خرید آن برای اکثر افراد مقرون به صرفه نیست. شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که امروزه با وجود فرش های مدرن و جدید، به چه دلیل این نوع فرش ها طرفداران زیادی داردند؟! اما برخلاف تصورات عموم مردم،  امروزه اکثر افراد به دلیل ارزشمند وگران بودن  فرش های کهنه  و به اصطلاح عتیقه، به خرید این فرش ها روی آوردند.
 در گذشته فرش ها را برای کهنه کردن در بازارچه ها پهن می‌کردند تا عابرین با عبور از رویفرش رنگ ان کاهش یافته و حلت کهنگی به خود بگیرد اما امروزه با پیشرفت صنعت تولید فرش کهنه نما را در چندین مرحله پیچیده تولید می‌شود که در ادامه ی این مقاله به توضیح بیشتر آن می پردازیم.

 

style=height:400px;width:450px;

 

 

 

مراحل کهنه نما کردن فرش:

مرحله اول:

ابتدا باید طرح و رنگی انتخاب کرد تا  به فرش های دستبافت شباهت بیشتری داشته باشد. بدین منظوردر این فرش ها بیشتر از رنگ های روشن و از طرح های اسلیمی و اصیل ایرانی که می‌توان به طرح های ترکمن، بته جقه ایی، شکارگاهی و محرابی اشاره کرد، استفاده می‌شود


مرحله دوم:

دراین مرحله  اطراف فرش و ریشه های فرش را برش می‌دهند وسپس می‌دوزند. البته برای این که هزینه های تولید فرش کهنه نما پایین تر شود، ریشه های فرش را بدون برش دادن شروع به رنگ زدن می‌کنند . رنگ استفاده شده برای ریشه ها، رنگ های تیره مقل پوست انار که ماندگاری زیادی نسبت به شست و شو دارد، استفاده می‌شود  تا ریشه قهوه ایی رنگ شده وحالت کهنگی به خود بگیرد.

مرحله سوم: 

قبل از شروع عمل اصلی کهنه کردن فرش یا به اصطلاح دواشور کردن فرش ، پرز های ان را گرفته و نخ های ان را تا حد امکان کوتاه می کنند تا فرش صاف و یکدست شود. سپس فرش را در حوض های مخصوص که ازماده شیمیایی هیپوکلریت کلیسم پرشده است قرار می‌دهند. الیاف و پشم استفاده شده  در فرش به دلیل قرار گرفتن درون این ماده ، رنگ آن ها کاهش می‌یابد یا به اصظلاح رنگ پریده می‌شود. این عمل بارها تکرار می‌شود تا قسمت هایی که دیرتر تحت تاثیر ماده شیمیایی قرار می‌گیرند،  تغییر رنگ دهند. 
مرحل چهارم:  این مرحله که تکمیل کننده ی مرحله قبل می ‌باشد فرش را تازده و در دستگاه های غلتک مانند قرار می‌دهند و تا مدت زمان مشخصی دور این دستگاه می‌گردند تا سطح فرش بر اثر سایش صاف  و فشرده تر شود سپس چند روز زیر افتاب پهن می‌کنند تا مجدد کم رنگ شود.

مرحله آخر: 

پس از طی مراحل بالا، رنگ امیزی مجدد فرش صورت می‌گیرد زیرا عمل دواشور کردن فرش بارها تکرار می‌شود  که ممکن است قسمتی از فرش کاملا رنگ خود را ازدست داده باشد اما طرح برجا می‌ماند. رنگ امیزی با دقت زیاد متناسب با طرح و رنگ های قبلی انجام می‌شود. رنگ امیزی بارها تکرار می‌شود تا فرش به رنگ دلخواه برسد.به همین دلیل است که فرش های وینتیج سایه_ روشن دارند و این باعث شده تا فرش صاف و یکدست به نطر نرسد.

اعمال انجام شده بر روی فرش موجب می‌شود تا فرش مورد نطر به  فرش های دستبافت شبیه شود. همچنین فرش یه دلیل گذر ازاین مراحل دوام و استحکام  زیادی داشته و سایش این فرش موجب سبک شدن آن شده و برای شست وشو و جابه جایی بسیار راحت است.
درکلام آخر به خریداران فرش توصیه می‌شود؛ اگر به  فرش های دستبافت با طرح های سنتی ایرانی علاقه دارید،  فرش وینتیج بهترین انتخاب برای دوست داران فرش های اصیل می‌باشد.

 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.