آخرین ویرایش: 1398/10/23

مزایای نخ هیت ست  شده چیست ؟

 

فرش ماشینی کاشان ، یک محصول شناخته شده در دنیا و ایران است .که بهترین جنس ان که بیشترین قیمت را دارد ، جنس اکریلیک است .که معایبی دارد ، از جمله پرزدهی ان که از طریق تکنولوژی هیت ست ویرایش شده و بهبود می یابد .

فرش ماشینی یکی از اجزای اساسی و اصلی یک خانه است و چیزی است که افراد در هر سنی مدام با ان در مجاورت هستند .اگر جنس ان مرغوب باشد رضایت استفاده از ان در کوتاه مدت و دراز مدت برقرار خواهد بود اما اگر جنس ان نا مرغوب باشد در دراز مدت اثرات منفی خود را می گذارد .مثلا یک فرش دارای جنس نایلونی نمی تواند گرد وخاک را به خود جذب کند و شما همیشه در معرض هوای الوده ناشی از حرکت بر روی فرش و برخواستن گرد و غبار درون ان خواهید بود .اما یکی از جنس های خوب فرش نخ اکرولیک است که ان نیز پرز هایی می دهد .که به مرور زمان از بین می رود اما تازمانی که کامل پرز دادن ان متوقف شود باعث ناراحتی می شود .برای این که فرش ها پرز ندهد و باعث ناراحتی استفاده کنندگان نشود عمل هیت ست کردن الیاف را روی ان انجام می دهند که باعث می شود پرز دهی ان از بین رفته و کاهش یابد .در ادامه با این عملیات بیشتر اشنا می شوید .

مقاله مرتبط : درجه بندي فرش ماشيني کاشان هنگام خرید فرش

 

عمل هیت ست چیست ؟

امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ای بین تولید کنندگان فرش پیدا کرده است. اصولا فرایند هیت ست و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتا فرش ماشینی می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین 7 تا 10 درصد افزایش راندمان تولید داشته که این رقم بسیار بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد کرد.

 

همان طور که ذکر شد این افزایش راندمان به علت رفع بسیاری از عیوب نخ در مرحله هیت ستینگ است و این یکی از دلایل استقبال تولید کنندگان فرش از نخ هیت ست است. هتت ست تقریبا برای ماشین الات با تکنولوژی بالای بافندگی فرش یک الزام است. امروزه سرعت بافت در حال افزایش است و به ویژه در تراکم های بالای فرش نخ ها باید دارای مقاومت در برابر پاره گی زیادی داشته باشند تا پاره گی بیش از حد تولید را مختل نکند.

 

از مهمترین نخ آکریلیک هیت ست شده می توان به موارد زیر اشاره کرد

1 . پفکی شدن نخ و بالک بیشتر و در نتیجه کاهش میزان نخ مصرفی و پوشش بهتر فرش

2 . کاهش پرز نخ

3 . تثبیت حرارتی و تثبیت تاب

4 . زیر دست نرم تر

5 . پارگی کمتر نخ در بافندگی

6 . تشخیص سرنخ ها در فرش بافته شده ( دانه اناری شدن فرش )

 

بطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخار اب به عنوان واسطه حرارتی عمل هیت ست بدون آسیب رساندن به نخ در دو نوع مخصوص نخ آکریلیک و یا کلیه نخ های مصنوعی می باشد.

 

در ماشین هیت ست به طور متوسط 24 تا 48 سر نخ در قفسه ( کریل ) به ماشین تغذیه می شود. اصولا فرایند بخار دهی نخ های آکریلیک یک فرایند ضروری جهت بافت فرش ماشینی با کیفیت بالا می باشد. بخار دهی باعث ایجاد مقاومت بالا در باربر پارگی، استحکام ابعادی بالا، کاهش پرزهای سطحی و در نتیجه پرز دهی نخ، قابلیت جذب رنگ زیاد، حجیم شدن نخ و ایجاد یک سطح کاملا یکنواخت با زیر دست نرم می شود.

 

در کنار کریل تغذیه یک کریل رزرو هم وجود دارد که در هنگام اتمام بوبین اول پروسه تولید دچار توقف نگردد.

 

نخ ها پس از عبور از واحد Pre Feeding وارد سیستمی می شوند که به کلاف کن معروف است. در این بخش نخ ها به صورت حلقه هایی ممتد بر روی یکدیگر و بر روی یک تسمه نقاله پهن می شوند. در مدل های جدید ماشین آلات هیت ست جهت افزایش تولید پهنای تسمه نقاله هدایت کننده نخ ها افزایش یافته است.

 

معمولا تولید ماشین هیت ست بین 3 تا 12 تن در روز بسته به نوع نخ، کیفیت نخ، نمره نخ متغیر است. سپس نخ ها از روی تسمه نقاله وارد ناحیه بخار دهی می شوند.

 

نخ ها پس از خروج از هدهای بخار، وارد خشک کن و بعد نیز خنک کننده می شوند. از آنجایی که آکریلیک قابلیت جذب رطوبت دارد و جود این مرحله ضروری است. سپس سرنخ ها وارد بخش کنترل الکترونیکی می شوند و از آنجا به واحد پیچش هدایت می شوند. قبل از این واحد انبارک نخ قرار دارند که جهت جلوگیری از توقف خط مورد مصرف هستند.

 

نکته مهم اینکه در خطوط هیت ستی که قابلیت هیت ست نمودن انواع نخ های پلی استر – پلی پروپیلین – پلی آمید- آکریلیک- پشم و مخلوط را برای نخ های ریسیده شده و BCF دارند، در ماشین TVP3 طول تونل بخار و زمان بخار دهی بیشتر است و عمل هیت ست در یک تونل بسته انجام می گیرد و دمای بخار آب تا 140 درجه می تواند بالا رود در حالی که در ماشین LV و عدم نیاز نخ آکریلیک به دمایی بالاتر از 100 درجه جهت پفکی شدن، بخار در محیط اتمسفر یک و بدون فشار اعمال می شود. نکته دیگر این است که در ماشین TVP3 می توان از این خط نخ فریز هم به دست آورد. بدین شکل که قبل از ورود نخ به بخار دهی می توان نخ را از یک واحد Freezing و خنک کننده عبور داده و سپس نخ را هیت ست نمود.

( فرشی که از نخ هیت ست شده تولید می شود دارای جذابیت بیشتر، ماندگاری بیشتر و استفاده راحت تر برای مصرف کننده خواهد بود.)

مقاله ای دیگر در سایت سورنا : آیا میدانید فرش زیر پایتان چه نام دارد ؟

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.