آخرین ویرایش: 1398/10/23

مشخصه های فرش ماشینی و شناخت فرش

 

فرش

 

فرش ماشینی نوعی از فرش است که حدود چهار دهه عمر دارد. به وسیله ی ماشین آلات نساجی بافته می شود و طرح آن به وسیله ی کامپیوتر به آن اعمال می شود. الیاف آن مصنوعی است و با شانه و تراکم شناخته میشود. اولین فرش ماشینی، در کاشان بافته شد و چون مهد فرش کاشان است، فرش ماشینی بیشتر با فرش ماشینی کاشان شناخته می شود.

فرش به طور کلی گستردنی است که پرز دارد. و در واقع آن پرزها و نخ خاب که ما می بینیم، پرز آن است. هستند فرش هایی که با دو نخ تار و پود بافته می شوند و پرز ندارند که به آنها گلیم گویند ولی فرش علاوه بر نخ های افقی و عمودی، نخ پرز دارد که به این دو نصب می گردد.

یک فرش ماشینی انواع مختلف دارد که به وسیله ی مشخصه هایی کیفیت و خوب و بد بودن آن سنجیده می شود. در این مقاله سعی داریم این مولفه ها را که در خرید فرش خوب تاثیر گذار است را بررسی کردیم و مورد ارزیابی قرار دهیم.

انواع فرش ماشینی 

فرش ماشینی 1200 شانه

فرش ماشینی 1000 شانه

 

شانه و تراکم فرش ماشینی

از جمله ویژگی هایی که یک فرش ماشینی به وسیله ی آن شناخته می شود، شانه و تراکم آن می باشد، شانه و تراکم چیست؟ و چگونه این شاخصه ما را در خریدی بهتر راهنمایی می کند.

شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر راستای عرضی فرش به کار رفته است. و تراکم به تعداد گره هایی گویند که در یک متر از راستای طولی فرش به کار می رود.

پس همانطور که متوجه شدید، هر چه تعداد شانه و تراکم فرشی بالاتر باشد یعنی این فرش در دل خود تعداد گره های بیشتری را جای داده است. در یک سایز مشخص از فرش در چه صورت می توان تعداد گره بیشتر یا کمتر به کاربرد؟

زمانی که به کیفیت نخ ها افزوده و از ضخامت آنها کم کنیم. تعداد بیشتری از گره را می توانیم در یک متر مربع از فرش جای دهیم. در این صورت است که فرش ما هم از ظرافت برخوردار بوده و هم از نظر استحکام از نخ های ظریف اما مستحکم در بافت آن به کار رفته است. به طور کلی اگر فرش را یک عکس در نظر بگیریم، و گره ها را پیکسل های آن ، هرچه پیکسل زیاد شود، رزولوشن یا وضوح تصویر بیشتر شده و جزییات طرح بیشتر خودش را نمایان می کند.

به همین دلیل است که هر چه شانه و تراکم فرش بالاتر رود ، فرش ریزبافت تر شده و ریز جزییات تصویر خودش را بیشتر نمایان می کند.

فرش ماشینی 1200 شانه یعنی شما در یک متر راستای عرضی فرش 1200 عدد گره وجود دارد.

افزایش شانه و تراکم، علاوه بر افزایش وزن فرش باعث میشود قیمت فرش نیز افزایش یابد. شما می توانید برای فضای پذیرایی خود از فرش های با تراکم بالا و برای اتاق های خواب خود یا مناطق کم رفت و آمد از فرش هایی با تراکم کمتر استفاده کنید.

 

جنس فرش ماشینی

انواع جنس فرش ماشینی از قرار روبرو است: فرش ماشینی اکریلیک، فرش ماشینی پلی استر، فرش ماشینی پلی پروپلین، فرش ماشینی بی سی اف.

بهترین جنس موجود در بازار که بافته می شود، جنس اکریلیک است که بسیار شبیه پشم است، با این تفاوت که پشم یک الیاف طبیعی و اکریلیک یک جنس مصنوعی است. البته اکریلیک یک نقطه ضعف دارد که همان پرزدهی آن است. که این نیز چاره ای داشته و تکنولوژی هیت ست موجود در صنعت نساجی باعث می شود که این عیب فرش اصلاح شود.

اکریلیک هیت ست به نخی گویند، که طی یک فرآیندی نخ بعد از سیر مراحلی تحت بخار قرار گرفته و تمامی پرزهای نخ اکریلیک تثبیت شده و سبب می شود که دیگر فرش یا نخ پرزدهی نداشته باشد و به مراتب آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

به غیر از اکریلیک سایر الیاف از جنس پلاستیک است که جاذب رطوبت نبوده و برای مناطقی که با رطوبت و بخار آب سروکار دارد مناسب است. مثل اشپزخانه و استخر ها...

 

طرح و رنگ

فرش ماشینی در انواع طرح ها مثل سنتی، کلاسیک ، مدرن و فانتزی بافته می شود. و شما وقتی به بازار مراجعه می کنید می توانید طرح و رنگ بندی مورد نظرتان را پیدا کنید. شما باید دقت کنید که تم رنگی و سبک چیدمان وسایل منزل شما چگونه است و فرش تان را متناسب با آن انتخاب کنید. وگرنه فرش شما تمام محاسبات شما را برای چیدمان در یک سبک مشخص را برهم می زند.

زیرا فرش در منزل بیش از هر وسیله ی دیگری تاثیر گزار است و مثل یک مبنا عمل می کند که همه چیز باید روی آن سوار شود.پس اگر سبک فانتزی دوست دارید فرشتان را فانتزی و اگر به کلاسیک و سنتی علاقمندید ، فرش تان را بر این اساس انتخاب نمایید.

 در مورد رنگ باید بگویم رنگ روشن باعث بزرگتر و خلوت تر به نظر رسیدن منزل می شود. و رنگ تیره باعث دنج تر شدن، کوچک تر شدن و فضا و گرم و شلوغ شدن آن می شود. دقت کنید هارمونی رنگ در وسایل منزل شما رعایت شود، و اینگونه منزل شما زیباتر و منظم تر به نظر خواهد رسید.

 

شناخت فرش ماشینی خوب

به طور کلی فرشی خوب است که از نظر مقاومت بتواند سال های طولانی بدون تغییر شکل و افت کیفیت برای شما کار کند و جذابیت ظاهری خود را از دست ندهد. انتخاب شانه و تراکم فرش به تصمیم شماست .اگر بخواهید فرش دستباف گونه داشته باشید و قیمت آن برای شما مهم نباشد، باید فرش 1200 و 1000 شانه خریداری نمایید. فرش 700 شانه از این دو ارزان تر بوده و ضخامت بیشتری دارد و اگر کسی هستید که دوست دارید علاوه بر مبل روی زمین بنشینید بهتر است که از این دسته خرید خود را انجام دهید.

نکته ی دیگر که باید بدانید این است که مساحت فرش شما بهتر است از مساحت اتاقی که قرار است در آن پهن شود کوچکتر باشد. و اگر این اتفاق بیافتد، منزل شما زیباتر به نظر خواهد رسید.

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.