آخرین ویرایش: 1398/12/06

نخستین گنبد فرش جهان در کاشان بافته شد .

نخستین بار گنبدی از جنس فرش ماشینی کاشان برای اذین سقف مسجدی درتهران بافته و نصب شد .

یک کار افرین جوان تحصیل کرده د ر رشته نساجی و طراحی فرش توانست با بهره گیری ا زهنرش و کمی خلاقیت یه جای استفاده از کاشی به وسیله یک فرش ماشینی گنبدی شکل سقف را اذین بخشد .

با وجود اینکه این گنبد از جنس فرش است اما ویژگی های هندسی و معیارهای یک سقف از نظر شکل و جنس وکیفیت و ماندگاری ان را جواب می دهد .

فرش

 

گنبد فرش ماشینی توسط چه کسی بافته شده ؟

مهندس محمد سعید پور خالق این اثر گفته : وی فرش گنبدی با استفاده از ترکیبی از نقوش اصیل ایرانی با رنگ های زیبا روشن و جذاب و معنوی فیروزه ای ناب و طلایی تولید و بافته شده است .

جنس این فرش ماشینی از اکرولیک است و این گنبد علاوه بر جنس لطیف ونرم اکرولیک دارای شاخصه های دیگری هم هست که نانو بودن الیاف ان یکی دیگر از ویژگی های شاخص ان است .

فرش

مطلب مرتبط: ویژگی های نخ اکرولیک 

 

افرودن نانو به الیاف در طی بافت فرش ماشینی گنبد برای جلوگیری از جذب گرد و غبار و زیبا سازی فضای داخلی مسجد و قرار گرفتن به عنوان یک عایق در برابر سرما و گرما و در نهایت دارا بودن سرعت عمل بالا در طراحی ساخت و نصب ان از جمله ویژگی های ان است .

به دلیل به کار رفتن نخ اکرولیک براق در فرش ماشینی گنبد با نصب لوستر و انعکاس نور ان د ربرخورد به فرش فضای زیبا و چشم نوازی را برای بیننده ایجاد می کند .

شاید با شنیدن اینکه جنس این گنبد از فرش ماشینی است در ذهن شما این فکر ایجاد شود که برای تمیز کردن این سقف چه تمهیداتی لازم است ؟

 

نظافت گنبد فرش ماشینی

اگرسقف از کاشی باشد به راحتی با دستمال یا اب می توان ان را شست و شو داد اما یک فرش در سقف که قابل شست و شو یا جارو کردن نیست و یکی از ویژگی های فرش ماشینی جذب غبار به خود است .

این کارافرین جوان و مبتکر گفته :این فرش ماشینی به غبار روبی احتیاجی ندارد و تاکید کرده که این گنبد فرش ماشینی نسبت به کاشی و عملیات کاشی کاری بسیار اسان تر بافته و نصب واماده می گردد .

و یک طرح نو اقتصادی است و به لحاظ کاهش هزینه ها می تواند در مصارف مختلف مناسب باشد .این طرح در کل کشور در حال گسترش و به کار گیری است .

 

چگونگی بافت ان توسط دستگاه بافت 

مهندس سعید پور خالق این هنر در زمینه تولید فرش ماشینی گفته است برای بافت این اثر اصلا در روند بافت و خط تولید وقفه ایجاد نمی شود و نیازی به ایجاد هیچ گونه تغییری در ماشین الات شرکت بافنئه وجود ندارد.

شایان‌ذکر است: محمد سعیدپور کارآفرین و مبتکر فرش گنبدی دانش‌آموخته کارشناسی رشته فرش و کارشناسی ارشد مهندسی مدیریت صنایع نساجی با دارا بودن درجه هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رشته طراحی سنتی است که با تلفیق ابتکاری و خلاقانه هنر، مهارت و دانش خود علم و صنعت را پیونده داده و توانسته تولید و اشتغال‌زایی کند.

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.