آخرین ویرایش: 1397/07/29

نخ اکریلیک در فرش ماشینی

 

فرش یکی از اعضای خانه ی ماست که جنس های مختلفی دارد .یکی از این جنس ها اکریلیک است که در ادامه در مورد شناخت ان توضیحاتی داده می شود .

فرش ماشینی به وسیله الیاف مختلف بافته می شود و بدین خاطر ما در بازار انواع فرش ماشینی را داریم .که هر کدام یک طرحی دارند و به واسطه ان یک ویژگی هایی دارند .یکی از این جنس ها جنس نخ اکرولیک هست . که یکی از بهترین جنس های موجود در بازار است .که در هنگام خرید فرش ماشینی قیمت بالاتری نسبت به سایر جنس ها دارد .که بهتر از جنس نخ اکرولیک ،نخ اکرولیک هیت ست شده می باشد . که در زیر به بررسی ویژگی های اکرولیک می پردازیم .

 

مقاله مرتبط : درجه بندي فرش ماشيني کاشان هنگام خرید فرش

 

نخ اکریلیک 

اکریلیک الیاف مصنوعی هستند که از پلیمری به نام پلی اکریلو نیتریل با میانگین مولکولی در حدود ۱۹۰۰ مونومر واحد ساخته شده است.در ایالات متحده به پلیمری که حداقل ۸۵% ان پلیمر اکریلو نیتریل باشد اکریلیک گفته می شود.

الیاف اکریلیک سبک،گرم و حالتی شبیه به پشم دارند. همچنین زمانی که اکریلیک بر روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده شود می تواند خاصیتی شبیه پنبه داشته باشد. برخی از اکریلیک ها به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شود و برخی به صورت اکرو(زرد اهویی یا کتان شسته نشده) در غیر اینصورت به” صورت طبیعی” یا” سفید خام “یا “رنگ نشده” تولید می شوند.

اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است، قابلیت شست و شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت دارد. کاربرد نهایی ان در جوراب، دستکش، روسری، ژاکت، پارچه تزئینی منزل و سایبان (چادر) می باشد. قیمت این الیاف نسبت به الیاف طبیعی بسیار ارزان می باشد.

اکریلیک نسبت به بید، روغن، چربی، مواد شیمیایی و  نور خوشید مقاوم است. هر چند حالت استاتیک و پرزدار بودن ان می تواند مشکل پارچه های آن باشد.

 

 

نخ اکریلیک را چگونه تشخیص دهیم

 

1-فرش اکریلیک نسبت به پلي استر نرم تر/ لطيف تر و روشنتر است

 

2- در حين لمس کردن و دست کشيدن دست به راحتي از روي فرش سر ميخورد و چسبندگي احساس نميشود .

 

3- نخ  اکریليک  در حين دست کشيدن از زير دست دانه دانه رد شده و داخل هم کلاف نميشود .

 

4- نخ  اکریليک  اصلا بوي پلاستيک ومواد نفتي نميدهد .

 

5-مقاومت بالا در برابر پا خور شدن و برگشت پذيري فوق العاده

 

6-مقاومت بسيار بالا در برابر حرارتهاي غير مستقيم ( قابلمه داغ / اتوي داغ / کتري داغ )را دارد.

 

 7-رنگها شاد زنده و شفاف دارد

 

چنانچه هر يک از موارد بالا را در فرش ملاحضه نکرديد و فرش زبري , سفتي , و رنگهاي غبار گرفته داشت قطعا جنس پلي استر بوده و چه از لحاظ کيفي و چه از لحاظ قيمت با نخ  اکریليک  قابل مقايسه نميباشد.

 

 

مقاله ای دیگر: در هنگام خرید فرش ماشینی به چه نکاتی دقت کنیم ؟

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.