آخرین ویرایش: 1398/09/07

به نقل از ایرنا، تاریخی برای فرش ایرانی در دست نیست اما براساس کاوش های به عمل آمده این هنر بی بدیل را به دوران مادها نسبت می دهند اما مساله مهم آن است که دنیا، ایران و ایرانیان را قرن های متوالی است به قالی و فرش آن می شناسد و بسیاری داشتن آن را نیز برای خود مایه مباهات می دانند.
براساس اسناد موجود، اوج رشد و شکوفایی تاریخ فرش دستباف کشور به دوران شاه طهماسب صفوی باز می گردد و آثار برجای مانده از این دوران در موزه های جهان نیز اثباتی است بر این مدعا. 
فرش دستباف کالایی است که در شرایط مختلف توانسته به کمک کشور بیاید و نقش مهمی در اقتصاد کشور داشته باشد. هم اکنون فرش ۲۹ منطقه از کشور ثبت جهانی شده و ۵۴ اثر نیز به ثبت ملی رسیده است.

صنعت فرش ایران با دو میلیون و ۵۰۰ هزار بافنده و جمعیتی حدود ۶ میلیون نفر، بزرگترین صنعت و البته صنف کشور را به خود اختصاص داده تا جایی که هنر فرش ایرانی از دورترین نقاط روستایی کشور تا شهرهای بزرگ و کوچک تاثیر قابل توجهی را در صنعت کشور از خود برجای گذاشته است.

اما باید دانست که این هنر اصیل ایرانی طی نیم دهه گذشته با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بوده تا جایی که امروزه این صنعت علاوه بر ایجاد حاشیه های فراوان، دستخوش تحولات گوناگونی نیز شده است.

آمار گمرک نشان می‌دهد ۸۰ درصد تولیدات فرش دستباف با رقمی معادل ۲۰۰ میلیون دلار صادر و ۲۰ درصد تولیدات، صرف بازار داخلی می شود که این آمار لزوم تبلغ برای استفاده از کالای داخلی را نشان می دهد و برگزاری نمایشگاه های فرش می تواند در این جهت تا حدودی یاری دهنده باشد.

نمایشگاه برندهای برتر دستبافته های ایرانی به این منظور و با هدف ترویج فرهنگ ایرانی، حمایت از کالای ایرانی در راستای شعار سال و معرفی صنعت فرش و تابلوفرش دستباف در مجموعه نیاوران برگزار می شود.

در این نمایشگاه که با حضور ۲۸ تولیدکننده از بهترین صنعتگران و تولیدکنندگان دستبافته های فرش و تابلوفرش ایرانی برگزار می شود، دستبافت هایی از استان ها و شهرهای مختلف کشور از جمله تبریز، اصفهان، قم، کاشان، اردکان، سیرجان، چهارمحال و بختیاری، ترکمن، نائین و ... در طرح ها و رنگ های مختلف به علاقه مندان عرضه می شود.

علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند از تاریخ ۶ تا ۱۵ آذرماه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ و جمعه ها از ۱۱ صبح تا ۲۱ به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه نمایند.

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.