آخرین ویرایش: 1399/03/18

نکاتی برای چیدمان اتاق کودک

سورنا شما را به خواندن این مقاله، چیدمان اتاق فرزند دلبندتان دعوت می کند. به طور کلی اتاق کودک ، اتاقی مجزا و متفاوت از سایر کاربری های منزل است. اتاق کودک جاییست که در طول یک روز یا یک شبانه روز می خواهد عمر خود را در آن بگذراند. پس باید جایی زیبا و دلپذیر برای او باشد. تا بخواهد که زمان بازی و استراحت خود را در آنجا بگذراند. بنابراین این بخش از خانه را باید از لحاظ چیدمان یا رنگ آمیزی متناسب با سن و روحیه ی فرزند خود ایجاد کنید.

مقاله مرتبط: فرش ماشینی کاشان 

 

نکات ابتدایی در چیدمان اتاق کودک

فضای اتاق کودک بهتر است فرش شود یا اینکه تا زمانی که بزرگ شود به طور موقت موکت شود. سعی کنید کف اتاق کودک را به صورت سرامیک شده یا یک زمین سر و لیز نگذارید.

رنگ آمیزی اتاق کودک بهتر است که شاد و مفرح بخش باشد. رنگ ها و تاثیرات آن را شناخته سپس با توجه به یک تم رنگی درست و حساب شده، اتاق را رنگ آمیزی کنید.

کودکان به خانه و یک فضای رویایی بسیار علاقه دارند. توصیه می شود، یک خانه پارچه ای با یک پارچه ی کنفی در گوشه ی اتاق او ایجاد کنید تا به این واسطه تخیلات او شکل بگیرد.

اتاق کودک نباید کاملا تاریک باشد و بهتر است که از شب خواب های معمولی و یا شکلی در گوشه ای از اتاق او استفاده کنید.

یک قفسه ی کتاب در کنار عروسک های او قرار دهید تا به کتاب خواندن علاقمند شود.و از کتاب های رنگارنگ در آن به کار ببرید.

یک قسمتی از دیوار را برای نقاشی کردن کودک در نظر بگیرید. تا کودک بدون مشکل بتواند روی آن نقاشی بکشد.

اگر کودک شما به سنی رسیده است که در کارهای مختلف خود نظر می دهد برای چیدمان اتاق او حتما به نظر او توجه کنید. و به خاطر نظر خود نظر او را نادیده نگیرید.

مقاله مرتبط: 

 

انتخاب رنگ اتاق نوزاد

بسته به اینکه فرزند شما دختر یا پسر باشد، رنگ اتاق او نیز باید متناسب انتخاب گردد. البته به این معنی نیست که برخی رنگ ها پسرانه و برخی رنگ ها دخترانه هستند و حتما این رنگ ها را برای بچه ها تفکیک کنید. بلکه بیشتر دخترها به رنگ صورتی جذب شده و برخی پسرها به رنگ های پر انرژی و یا خنثی جذب می شوند.

اما به طور کلی همه رنگ ها زیبا هستند و باید با زیبایی خاصی آنها را کنار هم قرار داد.

برای اتاق نوزاد دختر می توانید تم های صورتی و گلبهی و سبز را به کار ببرید و برای چیدمان اتاق نوزاد پسر ، رنگ های آبی و تم خاکستری یا قهوه ای، نارنجی می تواند مناسب باشد.

اما توجه کنید که در سالهای ابتدایی زندگی کودکتان آنچنان فرقی ندارد که جنسیت او چیست ! بلکه بهتر است که به انتخاب رنگ های ملایم و آرامش بخش در عین حال شاد بپردازید که برای اتاق نوزاد شما بسیار مناسب تر است.

 

 

ست کردن سایر وسایل با تم اتاق

در اتاق نوزاد سرویس خواب، فرش کودک و پرده وجود دارد که باید در انتخاب آنها به جنس آنها ، سن و علاقه ی نوزاد و تم رنگی آنها توجه نمایید.

فرش اتاق کودک باید از جنس هایی نرم و لطیف باشد . زیرا پوست کودک حساس است و زمانی که روی کف سینه خیز و چهار دست وپا حرکت می کند، فرش نباید زبر باشد تا پوست کوچک را آسیب زده و دچار حساسیت کند.

سرویس خواب نوزاد شما بهتر است که به گونه ای انتخاب شود که با بزرگ شدن فرزندتان بتواند مورد استفاده او قرار گیرد. و از نظر تشک و ارگونومی به گونه ای باشد که به کودک شما که بسیار حساس است آسیب نرساند. پوست و ستون فقرات فرزند شما حساس است و باید در بهترین حالت خود قرار گیرد.

پرده اتاق نیز بهتر است مکمل یا ضد تم اتاق باشد یا هماهنگ. اما بهتر است که فانتزی باشد.

به طور کلی اتاق کودکتان را زیاد شلوغ نکنید، و سعی کنید فضا برای بازی و آرامش کودک برقرار باشد. و بهتر است که اتاق کودکتان نورگیر باشد و روشن ، زیرا یک بچه دوست ندارد در یک اتاق تاریک و دلگیر بازی کند زیرا در روحیه ی او تاثیر می گزارد.

 

 

بررسی انتخاب فرش اتاق کودک

فرش اتاق کودک را روشن انتخاب کنیم یا تیره 

فرشی که می خواهید برای اتاق کودک تان انتخاب نمایید، بهتر است که به جنس آن بسیار دقت کنید. فرش جز تاثیر گذار ترین وسایل اتاق خواب کودک است. باید فرش با دکوراسیون ست باشد. پس هنگام انتخاب طرح و رنگ فرش به دکوراسیون اتاق کودکتان توجه نمایید.

 

فرش طرح حیوانات

می توانید روتختی و فرش اتاق را با هم ست کنید. هم از نظر طرح و هم از نظر رنگ زیرا هارمونی و هماهنگی بالایی را در اتاق کودک ایجاد می کند.

به طور معمول فرش های دخترانه به صورت عروسکی و منظره و گل و پروانه است. و به رنگ های صورتی و نارنجی و بنفش و قرمز .

اما فرش های پسرانه را با طرح های ماشین و حیوانات می بافند. و معمولا رنگ های آبی ،سرمه ای ، طوسی ، قهوه ای و ذرشکی دارند.

 

 

نکات بهداشتی فرش کودک

از جمله نکاتی که شما همواره باید در مورد بزرگ شدن و مواظبت کودک خود به آن توجه کنید این است که سلامتی او حفظ گردید و بهداشت داشته باشد.

فرش اتاق کودک را به گونه ای تهیه کنید که علاوه بر نرم بودن و جنس لطیف و خوب داشتن ، در برابر شست و شو مقاوم باشد. زیرا در اثر بازی کودک ممکن است از نظر بهداشتی و یا ظاهری و رنگ کثیف گردد. و شما باید مدام آن را شسته و آن را تمیز نگه دارید.

و در آخر باید ذکر شود که فرش علاوه بر ظاهر و دکوراسیون روی پاهای کودک شما و نوع راه رفتن او اثر می گذارد، یک فرش زبر یا حساسیت زا باعث می شود پوست پای آسیب ببیند.

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.