آخرین ویرایش: 1398/09/11

رفوگری شغلی است که امروزه روبه فراموشی است .حرفه ای قدیمی که جوانان امروزی اندک در موردش میدانند. حرفه ای که جان دوباره به فرش میدهد. برخی از فرشها ی نفیس یا فرشهایی که دارای ارزش تاریخی هستندبراثر مشکلاتی مثل بیدخوردگی یا پاره شدن روبه زوال میروند.راهکار، همین رفوگری یا مرمت است. این شغل در برخی شهرها هنوز پابرجاست،اصولا درشهر هایی که هنر فرشبافی هنوز پابرجاست این شغل هنوز وجود دارد شهر های کاشان ،مشهد ،تهران واحتمالا تبریز این شغل هنوز وجود دارد .فرش کاشان که معرف حضورتان هست .در واقع مرمت فرش به دلیل این است که عمر فرش بیشتر شود.همچنین اگر فرشی نیاز به شستشو داشته باشد وهمچنین نیاز به رفوگری داشته باشد ابتدا روش های شستشو ونگهداری از فرش را انجام دهید وسپس به رفوگر تحویل دهید. 

رفو گری را حتی میتوان اورژانس فرش نامید زیرا فرشهای خراب به آنجا میروند وبعد از تعمیرات وبهتر شدن حالشان به منزل برمیگردند. فرش نیز روح وانرژی منزل است. متاسفانه امروزه به محض مشکلی در فرش ان را دور میاندازند وفرش جدیدی خریداری میکنند .گاهی یک مشکل کوچک برای فرش نو ایجاد میشود چرا باید به دورانداخت وفرشی نوخرید؟ حال که صحبت از خرید فرش شد، بهتر است این نکته را نیز بگویم که خرید فرش را آگاهانه انجام دهید . 

عموما بیشترین فرشهایی که نزد رفوگران میروند :

1)پوسیده شده اند.

2)بید خورده اند.

3)سوخته است.

4)چروکیده شده است.

5)در مورد قالی های دست بافت مشکلاتی در بافت پیش میاید مثل اسیب دیدگی سرکجی 

مواردی که عموما بخاطرش فرش نزد رفوگر میرود را عنوان کردیم. 

رفوگر چگونه فرش راتعمیر میکند؟

رفوگری به معنی ترمیم فرش است. حرفه رفوگری حرفه ای است که تا تجربه نداشته باشید نمیتوانید موفق باشید. در رفوگری از وسایلی مثل قلاب ،قلاب پشت،شانه مخصوص رفوگری،چنگال،سوزن ،میخ کش و...

رفوگر آغاز کار خود را اینگونه انجام میدهد که فرش را از پشت بر روی چهارچوب قرار میدهد ونخ های همرنگ جاهایی که از بین رفته را پیدا میکند واقدام به تعمیر فرش آن منطقه میکند. چله اول وآخر فرش مهم هستند در صورت خراب شدن باید حتما تعمیر شود. حرفه رفوگری سخت است واگر به موقع فرش به رفوگر نرسد ممکن است بعد دیگر نتوان ان را درست کرد.

تنها رنگ نخ مهم نیست بلکه نقشه آن منطقه نیز مهم است. بنابراین رفوگران علاوه بر هنر خود باید بر رنگ وطرح نقشه  تسلط کامل  داشته باشند.برای ترمیم جر خوردگی باید ابتدا دقت شود که این جر خوردگی عمیق است یا خیر.اگر عمیق باشد ،باید باتیغ بریده وترمیم شود،ولی اگر عمیق نباشد نیاز به برش باتیغ نیست با ماژیک از پشت علامت گذاری کرده وسپس ترمیم میکند. رفوگر علاوه بر هنری که خودش داردباید رنگرزی نیز بلدباشد تا در حین کار به مشکل برنخورد. رفوگر باید اطلاعات کاملی در مورد همه مباحث فرش داشته باشد. 

آسیب دیدگی های فرش سطح بندی شده اند:

آسیب دیدگی سطح یک

آسیب دیدگی سطح دو

آسیب دیدگی سطح سه 

آسیب دیدگی سطح سه درواقع شامل نواحی کوچک وتغییر رنگ ورفع لکه های روی فرش مثلا لکه سوختگی کوچک که با هزینه ی پایین فرش قابل تعمیر است. 

رفع آسیب دیدگی سطح دو کمی از نوع سه سخت تر است وظرافت بیشتری نیاز دارد.

آسیب دیدگی سطح یک ،این نوع آسیب دیدگی به سختی تعمیر میشود ونیاز به مهارت خاصی دارد وهمچنین این نوع آسیب دیدگی وقت زیادی از رفوگر میگیرد همچنین هزینه بالایی برای مشتری تمام میشود.

اصولا سوختگی ها وپاره شدگی ها جزء دسته سوم قرارمیگیرند. در این نوع آسیب دیدگی ها  تجربه حرف اول را میزند .اگر رفوگر تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد رفو فرش به خوبی صورت نخواهد گرفت.

آسیب دیدگی سرکجی که مخصوص فرش های دست بافت است .هنگامی که  بافت فرش تمام میشود ممکن است فرش دچار عیب باشدمثلا شل باشد یا حتی سفت باشد. چله در دوطرف گره کج شده است وبنابراین کناره های فرش کج میشود. انتخاب جنس نامناسب نخ سبب این مشکل میشود .میتواند با تنظیم کشش چله ها بر روی داراز این مشکل جلوگیری کند. حال اگر بافت تمام شده بود آنگاه فرش را به رفوگر میرسانند تاتعمیرش کند.در صورتی که با همین عیب بخواهند فرش را به فروش برسانند یا فرش خریداری نخواهد اشت یا در صورت خرید به قیمت پایین به فروش خواهد رفت. 

آسیب دیدگی بعدی چروکیدگی فرش است که کش آمدن یک ناحیه از فرش به دلیل اینکه تارو پودهای فرش شل شده است. این مشکل راهی ندارد اگر درمیانه فرش چروکیدگی باشد میشود با صاف کردن نخ ها مشکل را حل کرد. 

در حرفه رفوگری ؛رفوگری شیرازه مهمترین نوع رفوگری است. زیرا اگر شیرازه فرش به موقع درست نشود ممکن است که کل فرش نابود شود .لبه ها جانبی فرش نسبت به لبه های بالایی وپایینی زودتر خراب میشوند. 

اما موارد گفت شده در بالا مواردی بودند که فرش نیاز به مرمت داشت. 

عوامل سبب ساز از بین فتن فرش

1)نگهداری فرش درمحیط تاریک ومرطوب؛کار بسیار غلطی است (همینطور نگهداری فرش در برابر حرارت مستقیم)

2)ساییدگی بر اثر رفت وآمد بر روی فرش (برای رفع این مشکل هر چند وقت یکبار فرش را جابه جا کنید تا پاخوردگی یکسان بر روی فرش صورت بگیرد.

3)هنگام جارو کشیدن بر روی فرش مکش متوسط را انتخاب کنید. 

4)زمان فرش شویی مهم است.در پایان زمستان زمان خوبی برای فرش شویی نیست. 

5)ابعاد فرش اگر خوب انتخاب نشود  موجب میشود تا فرش تاخوردگی پیدا کند .

اگر ابعاد مناسب فرش را بخواهید بدانید فرش به هنگام پهن شده باید 45 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد.

اما کسانی که در این هنرقرار دارندوحرفه رفوگری را به عنوان شغل ومنبع درامد انتخاب کرده اند دچار بیماری هایی نیز میشوند .رفوگران به دلیل اینکه درمحیط مخصوص کار میکننددچار بیماری هایمختلفی از قبیل بیماری های اسکلتی مانند کمر دردمیشوند .نواحی از بدن مثل درد در مچ ها ودست ها وشانه وآرنج نیزبه مررور در رفوگران دیده میشود. حتی اگر هزینه زیادی ابتدرست کدن فرش بگیرند بازحق آنها ادا نشده ست.زیرا رفوگران سلامتی خود را به پای کار آورده اند.براساس تحقیقاتی که اخیراانجام شده به دلیل اینکه فرشهای کشور های اروپایی وامریکایی برای تعمیر به کشورترکیه فرستاده میشود وبه دلایلی به کشور ما نمیتوانند وارد شوند.به همین دلیل رفوگران به کشور ترکیه مهاجرت میکنند زیراموقعیت شغلی در آنجا بیشتر فراهم است.  متاسفانه اینگونه که پیش میرویم تا چندسال آینده شغل رفوگی  اصلا وجود نخواهد داشت. 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.