آخرین ویرایش: 1398/10/23

وطن و پایتخت تابلو فرش جهان

هر کجا سخن از فرش میباشد ، پای ایران و فرش ماشینی کاشان درمیان است .وقتی حرف از فرش ایرانی میشود ناخوداگاه ،زیراندازهای دستباف به ذهن همگان خطور می کند .حال انکه این هنر نفیس و ایرانی، انواع مختلف دارد و علاوه بر ان منحصر به یک شهر یا یک منطقه ی ایران نمی شود .و هر منطقه ی ایران ، نقش و طرح و رنگ مخصوص خود را دارد .

البته اگر بخواهیم در مورد طرح های فرش ایرانی صحبت کنیم باید این نکته را ذکر کنیم که در کنار طرح های معروف میتوان نقش های فراوانی را پیدا کرد که هر کدام معرف قسمتی از فرهنگ و هنر بخش های مختلف سرزمین ایران بزرگ می باشد .

مقاله مرتبط : طراحی فرش و شیوه ی طراحی ایرانی 

 

قدیمی ترین بافته

در حال حاضر قدیمی ترین قالی موجود در جهان فرش دستباف پازیریک است که در موزه ی ارمیتاژ سن پترزبورگ نگهداشته می شود و در سال 1949 میلادی به وسیله ی سرگی ا.رودنکو باستان شناس روسی در دره ای به نام پازیریک کشف شد.که این منطقه در دامنه های جنوبی کوههای آلتای سیبری است .که در کنار ان اشیا باستانی دیگری در گور یخ زده یکی از فرمانروایان ایرانی از قوم سکایی کشف شد .

 و با توجه به طرح های روی ان و ازمایش رادیو کربن مشخص شد که در قرن پنجم میلاد توسط ایرانیان بافته شده است .

این قالی تقریبا چهارگوش است و از پشم بافته شده است .و مساحت ان 4 متر مربع است که ابعاد ان  حدود 1.98 در 2 متر است .که در دل این قالی تصاویری از جانوران افسانه ای ایران و سوارکاران و آهوان در حال چرا قرار دارد .و حاشیه ی به وسیله ی تصاویر گل زینت بخشیده شده است .

 

کف پوش ایرانی

به طور کلی فرش ها بافته میشوند که به عنوان زیرانداز استفاده شوند ، اما چه چیز سبب می شود که بسیار ارزشمند گردند به گونه ای که به عنوان زینت و اویزی بر روی دیوار نصب گردند و در مقابل دید همگان قرار گیرد .

یکی از دلایلی که سبب شد که هنرمندان و بافندگان قالی ایرانی را از زیر پا به مقابل دیدگان بکشند این بود که ، ارزش و زیبایی این گره های بافته شده بر تار و پود را به رخ همگان بکشند .

و ارزش این صنایع دستی را یاداور شوند .تابلو فرش ها اغلب فرش های تصویری هستند .و فرش هایی که در ان ها به جای پرداختن به نقوش و طرح های رایج انتزاعی و تجریدی و سنتی ،طرح و نقش فرش را تصاویر شکل میدهند و چیزی که بافته می شود طرح تصویری است .

 

پیدایش تابلو فرش

فرش های تصویری در تاریخ قالی ایرانی پدیده ای نوظهوری است .که بافت انها از دوران قاجار و با پیدایش صنعت چاپ شروع شد .زمانی که در این دوره عکس و عکاسی و کارت پستال ها به درون ایران راه یافت ، به تدریج مسیر جدیدی توسط این هنر گشوده شد .

مسیری که با ظهور استادان و هنرمندان خلاق همراه بود و در طراحی فرش از نظر شکل و اندازه دگرگونی شگرفی ایجاد شد .

و در ادامه ی این هنر ، با استفاده از تکنولوژی صنایع زیبای ماشینی تولید می شود که مابه عنوان تابلو فرش های ماشینی میشناسیم که در این حوزه انواع نقش ها در رنگ های متنوع بافته میشود .

تابلو فرش یا همان فرشهای تابلویی دارای طرح های تصویری میباشد که در قالیبافی از انها به نام فرش های هنری – تصویری یاد می شود که در زمره ی فرش های ریزبافت بشمار میرود .

 

تابلو فرش های دستباف

فرش های تابلویی دارای طرح های تصویری میباشد که دز قالیبافی با رج شمار بالا بافته می شود زیرا تنها به این وسیله است که میتوان نقاط ریز طرح را با تراکم گره و ایجاد سایه روشن با انواع رنگ ها نشان داد .

در تابلو های دستباف معمولا تعداد رنگ ها زیاد است .زیرا رنگ در نشان دادن لطافت تصویر بسیار موثر است .رج شمار بالا و کثرت رنگ ، ظرافت بافت ، از جمله ویژگی هایی است که ارزش بالایی به این هنر می بخشد .

عمده تابلو فرش های موجود در بازار دارای رج 50 میباشد .

رج های 70 و حتی 100 برای تابلو های خاص و یا سفارشی زده می شود .و دارای قیمت بالا و در اثر ان دارای ارزش هنری زیادی میباشد .

 

تابلو فرش هنری در هنر

عده ای تابلو فرش را ظهور هنری در دل هنر دیگر میدانند .زیرا امروزه در تولید یک عدد تابلو فرش چندین هنر دست به دست هم میدهد .تا تابلو فرشی با ارزش بدون ذره ای خطا تولید گردد.

بسته به نوع فضای موجود ، به راحتی قابل نصب بر روی دیوار بوده و در مقابل دید بیننده یا بینندگان قرار دارد و با توجه به نوع تصویر بافته شده در ان تداعی کننده تاریخی ، و زنده کننده ی خاطره و یا بازگو کننده ی حکمتی میباشد .

امروزه تابلو فرش ها به صورت های نوین بافته می شود .با رشد شهرنشینی و تغییر سلایق خریداران این صنعت ،در بافت های سنتی تغییراتی داده شده و این هنر با شرایط زندگی کنونی تطبیق داده شده و باعث شده در صنعت و هنر بافت فرش تغییری ایجاد گردد.

 

شهرتابلو فرش ایران

یکی از شهرهایی که اخیرا بافت تابلو فرش در ان گسترش یافته است ،و به عنوان قطب تابلو فرش ایران و همچنین جهان مطرح است شهر سردرود می باشد که با ان لقب پایتخت تابلو فرش جهان را داده اند .

تابلو

 

شهر سردرود

این شهر قدمت زیادی دارد .و در مجاورت شهر تبریز قرار دارد و در جنوب غربی این شهر واقع میباشد .از نظر جمعیت این شهر 35000 نفر جمعیت دارد و مردم این شهر از سالهای دور و زمانهای قدیم به بافت قالی مشغول بوده اند و به دلیل وجود هنرمندان خلاق و مبتکر ، فرش بافی و تابلو فرش بافی با کیفیت بالا در طرح ها و نقش های متفاوت در ان رواج یافته است .

و امروزه نیز اکثر تابلو فرش های موجود در ایران حاصل فعالیت اهالی این شهر است که این شهر و فعالیت هماهنگ مردمش ، به الگویی برای کارافرینی بدل شده است .و در کنار تابلو فرش ، فرش دستباف نیز از جمله فعالیت های این شهر می باشد .

طراحان و رنگرزان و زنان برجسته ی بافنده ، هنرشان را در قالب تابلو فرش های نفیس و چشم نواز به اقصی نقاط کشور ارسال میکنند .که همه و همه باعث شده تابلو فرش سردرود به عنوان بهترین تابلو فرش های جهان شناخته گردد.

و در سایه ی تلاش هنرمندان این خطه از کشور باعث شده ، اولین اتحادیه تابلو فرش و صنوف همگن در ایران به این شهر اختصاص داده شود .

 

ثبت ملی تابلو فرش

نشان جغرافیایی تابلو فرش دستباف سردرود از طریق مرکز ملی فرش ایران در سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور ثبت ملی شده است .

و ثبت جهانی ان در سازمان وایپو ، سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO – WorldIntellectual Property Organization )  در حال انجام می باشد .

 

 

مقاله مرتبط : نکاتی درباره ایجاد و تغییر دکوراسیون 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.