آخرین ویرایش: 1399/11/11

پاک کردن آدامس از روی فرش

اکثر مردم علاقه ی زیادی به جویدن آدامس داشته و آن را برای ترک کردن عادت های بد و حتی تمرکز بیشتر بر روی کارهای خود می‌دانند. اما ممکن است بر اثر بی دقتی آدامس جویده شده بر روی فرش ماشینی کاشان افتاده و به فرش بچسبد. در این مواقع افراد سریعا اقدام به کندن ادامس از روی فرش با دست یا وسایل تیز می‌کنند که در اخر متوجه آسیبی که فرش و الیاف آن زده اند، می‌شوند.
در این مقاله قصد داریم تا روش های اصولی جهت پاک کردن آدامس از روی فرش بپردازیم.

روش های پاک کردن آدامس از روی فرش

روش اول استفاده از یخ

چندین مکعب یخ را در بسته ی پلاستیکی قراردهید و سپس آن را بر روی آدامس چسبیده شده روی فرش بگذارید. این روش باعث یخ زدگی آدامس شده و حالت چسبندگی خود را ازدست می‌دهد.
قرار دادن یخ مانع نفوذ آدامس به بافت فرش می‌شود و در صورتی که کاملا وارد الیاف فرش نشده باشد، یکی از بهترین روش ممکن برای پاک کردن آدامس از روی فرش می‌باشد. مطمئن شوید که آدامس کاملا یخ زده تا بتوانید ادامه ی راهکار را انجام دهید.

در صورت یخ زدگی آدامس، با چاقو به آرامی به آدامس ضربه زده و سعی کنید تا آدامس را ازفرش جدا کنید. این کار را با خراشیدن آدامس از روی فرش چندین بار تکرار کنید و اجازه دهید تا آدامس تکه تکه شده و از روی فرش به راحتی جدا شود. در صورتی که لایه ی نازکی از آدامس روی فرش باقی مانده است مجدد یخ را روی قسمت باقی مانده قرار دهید.

برای پاک کردن باقی مانده آدامس بر روی فرش، کمی محلول کف (صابون حل شده در آب) و سرکه سفید درست کرده و به آرامی بر روی محل بمالید تا لکه پاک شود. سپس با حوله تمیز محل را خشک کنید.

 

پاک

 

پاک کردن آدامس با روغن

برای پاک کردن آدامس با روغن بهتر  است قبل از استفاده روغن، آن را در قسمتی از فرش که قابل مشاهده نیست، تست کنید تا مطمئن شوید که رنگ فرش به وسیله ی روغن تغییر نمی‌کند.
در صورت اطمینان به عدم تغییر رنگ فرش، آن را روی لکه آدامس اعمال کنید. روغن موجب از بین بردن چسبندگی آدامس شده و به راحتی از فرش کنده می‌شود. 
بهتر است روغن را به طور مستقیم به لکه نزنید. برای این کار می‌توانید پارچه تمیز را به روغن آغشته کرده و روی آدامس قرار دهید. آدامس را از روغن چندین بار اشباع کرده تا چسبندگی آن از بین برود. سپس با استفاده از چاقو به آرامی آدامس را از یک جهت بردارید. بعد از اتمام کار از پارچه اغشته به کف(آب و صابون) محل روغن را کاملا پاک کنید تا اثری از روغن بر روی فرش باقی نماند.
نکته: دقت کنید بعد از پاک کردن روغن از روی فرش سریعا فرش را تمیز کنید تا روغن به عمق فرش نفوذ نکند.

 

پاک

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.