از بین بردن لکه های ایجاد شده بر روی فرش

 

فرش ماشینی از هر نوعی که باشد به مراقبت احتیاج دارد .مخصوصا اگر شما وقت و هزینه ی زیادی برای خرید ان صرف کرده باشید .چه فرش شما دستباف باشد ، چه فرش ماشینی کاشان ، چه فرش 1200 شانه و چه فرش های فانتزی موجود در بازار ، به هر حال زمانی پیش می اید که شما با موقعیتی مواجه می شوید که اگر راه تمیز کردن کثیفی موجود در فرش را بدانید به راحتی می توانید فرشتان را از تغییر رنگ و پوسیدگی ناشی از رطوبت لکه نجات دهید .در غیر اینصورت متحمل هزینه ای اضافی برای ارسال قالی تان به قالیشویی می شوید، در صورتی که می توانستید ان را با یک ترفند ساده برطرف نمایید .

فرش ماشینی مثل هر وسیله ی دیگری به مراقبت های شما نیاز دارد .اما امکان ندارد که وسیله ای در زندگی ما استفاده شود اما از گزند و اسیب های مختلف در امان باشد .مثلا فرش منزل شما ممکن است در معرض اسیب و کثیفی از انواع لکه های غذا، جوهر، رنگ و هر چیز دیگر باشد .و روی فرش شما آلودگی های مختلف ایجاد شود.در این مقاله در مورد انواع لکه ها و روش های پاک کردن لکه از فرش ماشینی منزلتان را توضیح خواهیم داد .

وقتی لکه بر روی فرش ماشینی شما ایجاد میشود، بهتر است که شما هرچه سریع تر در جهت پاک کردن لکه از فرش ماشینی بر ایید و اقدام کنید .هر چه فاصله ی بین ایجاد لکه در فرش و پاک کردن لکه از فرش ماشینی کمتر باشد، تاثیر ان بیشتر است و امکان پاک کردن جای لکه از فرش ماشینی یا دستباف تان بیشتر خواهد بود .

مقاله مرتبط : راه های شست و شو و نگهداری از فرش 

 

قطعات آدامس بروی فرش ماشینی

اگر بچه خردسال در منزل داشته باشید، ممکن است که آدامس دهانش را بر روی فرش ماشینی یا دستباف شما بیاندازد و باعث دردسر شما برای پاک کردن لکه از فرش ماشینی تان شود .

اما پاک کردن لکه ادامس از فرش ماشینی یا دستباف، راه حل دارد و در اینجا به شما روش پاک کردن لکه از فرش ماشینی را یاد خواهیم داد .

برای برداشتن قطعات ادامس از روی فرش اول، به وسیله ی یک قطعه یخ، ادامس را منجمد و متراکم کنید و وقتی سفت شد، با استفاده از یک کاردک ان را از سطح فرش جدا کنید .

یک ترفندی که به شما یاد می دهیم تا فرش منزلتان خیس نشود این است که، یخ را درون یک پلاستیک یا نایلون قرار دهید و کیسه را روی فرش تان قرار دهید .پاک کردن لکه از فرش ماشینی تان انقدرها هم سخت نبود.

پاک کردن آدامس از روی فرش

 


قطرات شمع و پارافین

شمع و پارافین هم لکه هایی همانند لکه های آدامس می باشند ،به شما توصیه میشود برای پاک کردن لکه پارافین و شمع از  فرش ماشینی یا دستباف منزلتان ابتدا ان را با یخ خنک و سفت کنید و راحت تر بدون اینکه به جاهای دیگر فرش تان مالیده شود با یک کاردک یا یک چاقو بردارید .و ان را از فرش جدا کنید .

پاک کردن شمع از روی فرش

 

قطره‌های جوهر ریخته شده بر فرش ماشینی

اگر جوهر بر روی فرش بریزد، سریع باید ان را از روی فرش بردارید .اما نباید به گونه ای باشد که ان را روی فرش ماشینی پخش کرده و یا اینکه ان را با فشار بیش از حد به دل فرش هدایت کنید .

برای پاک کردن لکه ی جوهر از فرش ماشینی ، از ماست استفاده کنید .

ماست را بر روی ان مقدار از فرش که با جوهر پوشیده شده است، بمالید و ماست را روی لکه ها حرکت دهید. ماست که با جوهر ترکیب شود، به جای اینکه این لکه ها روی فرش ماشینی نفوذ کند به خورد ماست می رود و میتوان ماست را با لکه ها از روی فرش جمع کرد .

لازم است این کار تا زمانی که عمل پاک کردن لکه از فرش ماشینی کامل شود واثر لکه پاک شود و نتیجه ی قابل قبولی به دست اید .

پاک کردن جوهر از روی فرش

 

لکه چای روی فرش ماشینی

اتفاقی که برای اکثر افراد می افتد این است که، هنگام نوشیدن چای ممکن است استکان را بر روی فرش برگردانند .در این لحظه برای پاک کردن جای چای از فرش ماشینی ، بهتر است از اب ولرم و کمی شامپو استفاده کنید .این ترکیب را به کمک اسفنج به روی فرش ماشینی پخش کنید و تا جایی که کمترین اثر از رنگ چای بر روی فرش باشد و دیده شود، ادامه دهید .

پاک کردن چای از روی فرش

 

نوشیدنی‌های شیرین

اگر کیکی دست فرزندتان میدهید تا میل کند، مواظب باشید که ان را روی فرش نریزد،زیرا کیک و شیرینی باعث پوسیدگی فرش ماشینی تان خواهد شد .

و اگر لکه ی کیک یا شیرینی بر روی فرش تان ریخت به وسیله ی اب ولرم برای برداشتن و پاک کردن لکه از فرش ماشینی تان اقدام کنید .

پاک کردن شکلات از روی فرش

 

لکه‌های روغن، چربی و واکس

قبل از برداشتن هر لکه از روی فرش، قبل از هر چیز ان را با قاشق از روی فرش بر دارید .سپس برای برداشتن این نوع لکه ها از روی فرش، یک پارچه ی سفید و تمیز نخی را روی قسمت الوده قرار دهید و با حرکت دادن اتوی گرم و داغ روی پارچه ی پهن شده ،مقداری از چربی جاصل از روغن به پارچه جذب خواهد شد .

در نهایت از سرکه ی سفید استفاده کنید .و باقیمانده ی چربی را از فرش ماشینی خود بردارید .و در نهایت سرکه ی باقیمانده از روی فرش را به وسیله ی اب از فرش خارج کنید .

پاک کردن روغن از روی فرش

 

لکه تخم‌مرغ و خون

اگر تخم مرغ و یا لکه ی خون بر روی فرش ماشینی تان مشاهده کردید، یک محلول ترکیبی بسازید و به وسیله ی این محلول خانگی اقدام به پاک کردن لکه از فرش ماشینی نمایید .

محلول شامل : اب ولرم، صابون و سرکه و نمک، برای ساخت این محلول بسیار مناسب است و در نهایت از اب برای از بین بردن این محلول از روی فرش ماشینی استفاده کنید .

پاک کردن خون از روی فرش

 

لکه و خاک و دوده

اگر فرش ماشینی شما دارای زمینه ی روشن باشد، ممکن است بعد از گذشت مدتی، احساس کنید رنگ ان کمی کدر گشته و یا ان درخشندگی قبل را ندارد .بهتر است برای پاک کردن دوده و خاک از فرش ماشینی از شامپو فرش استفاده کنید .

به گونه ای که تنها کف ان به وسیله ی اسفنج به روی فرش ماشینی قرار گیرد .

قبل از این اقدام ،نمک را امتحان کنید.نمک را به روی بخش الوده بریزید به مدت نیم ساعت بماند، سپس به وسیله ی جارو برقی ان را از روی فرش ماشینی تان جمع کنید .

 

نکات پایانی

در تمام روش های بالا شما از اب یا سرکه یا شامپو فرش استفاده می کنید، برای اینکه رطوبت در فرش ماشینی تان نماند بهتر است که دقت کنید فرش تان را در محلی قرار دهید تا کامل و سریع خشک شود و رطوبت در ان باعث پوسیدگی فرش نشود .

امیدوارم این مقاله در جهت پاک کردن لکه از فرش ماشینی تان موثر بوده باشد .

 

 

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.