آخرین ویرایش: 1399/02/30

چگونه لکه زعفران را از روی فرش پاک کنیم ؟

اگر زعفران خشک بر روی فرش ریخته است ،ابتدا جارو برقی بکشید تا گرده های ان وارد الیاف فرش نشود. اما اگر لکه زعفران مرطوب است در واقع زعفران خیس شده بر روی فرش ریخته شده است ،ابتدا مواد جامد را از روی فرش با استفاده از چاقو از روی فرش پاک کنید. سپس از پارچه پنبه ای سفید و مرطوب استفاده کنید تا بیشترین میزان رطوبت را جذب کند.لکه را مالش ندهید زیرا میتوانید لکه را بزرگتر کنید. هر بار از پارچه تمیز برای پاک کردن لکه استفاده کنید چون ممکن است لکه از پارچه به فرش منتقل شود.برای از بین بردن لکه زرد باقیمانده ،از محلول سفید کننده اکسیژن و آب خنک استفاده کنید. با استفاده از قطره چشمی روی ناحیه آغشته شده بمالید. از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز لکه کار کنید تا لکه بزرگتر نشود. اجازه دهید محلول سفید کننده اکسیژن +آب را حداقل 30دقیقه روی لکه بماند. ناحیه آغشته شده را با یک پارچه خشک سفید پاک کنید. اجازه دهید فرش در هوای آزاد خشک شود. چندین بار تکرار کنید تا لکه پاک شود.

چگونه لکه زرد چوبه را از روی فرش پاک کنیم ؟

روش اول:

زردچوبه بسیار عمیق به پارچه ها نفوذ میکند.

-در صورت امکان ،لکه را به محض ریختن زردچوبه روی فرش پاک کنید. یک پارچه را روی لکه قرار دهید و به آرامی  فشار دهید. این باعث میشود رطوبت اضافی از بین برود و به جلوگیری از عمیق شدن لکه کمک کند.

-محلول یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با جوش شیرین در یک فنجان مخلوط کنید تا مواد حل شود. یک پارچه را در محلول خیس کنید و روی لکه فشار دهید تا خیس شود.

-با استفاده از یک مسواک به شکل دایره ای شکل از لبه لکه شروع کنید و به سمت مرکز لکه حرکت کنید. هر چند وقت یکبار برگردانید و دوباره بکشید. لکه باید از بین برود. به ماساژ ادامه دهید تا لکه از بین برود.از اسپری های لکه بر بیرونی برای باقی مانده لکه استفاده کنید . بگذارید 5دقیقه لکه خیس بخورد و با یک پارچه نرم لکه را پاک کنید.

روش دوم:

1)از دستمال مرطوب استفاده کنید (دستمال مرطوبهایی که برای بچه هاست استفاد کنید.) زیرا این مواد میتوانند موثرتر به عنوان جاذب خوب عمل کنند. این امر به از بین بردن رطوبت اضافی کمک میکند واز ایجاد لکه های عمیق داخل فرش جلوگیری میکند.

2)برای از بین بردن لکه های زرد چوبه از مایع ظرف شویی استفاده کنید. چند قطره از مایع ظرفشویی را روی لکه بریزید و با یک برس یا حوله مرطوب به آرامی پاک کنید. از برس خشک استفاده نکنید زیرا ممکن است به درون فرش نفوذ کند و از بین بردن لکه سخت تر انجام شود.

3) از پر اکسید هیدروژن استفاده کنید.(فقط در فرشهایی که الیاف سفید دارند.) قبل از شروع پاک کردن لکه با استفاده از پر اکسید هیدروژن ، آزمایش کنید تا مطمئن شوید که پراکسید هیدروژن به فرش آسیب وارد نمی کند. از نسبت 1قسمت پراکسید هیدروژن با 9قسمت آب محلولی درست کنید و در بطری بریزید و روی لکه زردچوبه اسپری کنید. حدود یک ساعت ونیم اجازه دهید تا محلول جذب لکه شود. سپس با استفاده از مایع ظرفشویی لکه را بشویید. با استفاده از بخارشوی فرش را جارو بکشید.

4)اما در صورتی که فرش شما سفید نباشد نمیتوانید از روش قبل استفاده کنید. قبل از اینکه با گلیسیرین لکه را پاک کنید ،آب ولرم را روی لکه زردچوبه فرش بمالید و به آرامی لکه را پاک کنید. از یک قسمت گلیسیرین و یک قسمت آب برای پاک کردن لکه استفاده کنید. حدود 15 دقیقه اجازه دهید تا لکه خیس بخورد. سپس دوباره روی لکه آب ولرم بریزید. سپس از مواد شوینده برای شستشوی لکه استفاده کنید.

5)اگر از سرکه برای  پاک کردن لکه های زرد چوبه استفاده میکنید ، یک قسمت آب را با 5قسمت  سرکه را مخلوط کنید. این مخلوط را بجوشانید. بگذارید مخلوط  به طور متوسط گرم شود و سپس آن را روی لکه بریزید. حدود یک ساعت زمان لازم است تا فرش کامل خیس شود. لکه را با آب بشویید و سپس لکه را پاک کنید.

6)از جوش شیرین هم برای پاک کردن لکه زردچوبه میتوانید استفاده کنید. از یک قاشق جوش شیرین و سه قاشق مایع ظرفشویی استفاده کنید و لکه را پاک کنید. دوباره از ترکیب آب وجوش شیرین استفاده کنید و لکه را پاک کنید. از جوش شیرین به تنهایی برای پاک کردن لکه زردچوبه استفاده نکنید چون لکه ای عمیق تر در فرش ایجاد میکند.

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.