آخرین ویرایش: 1400/08/12

پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

آیا برایتان اتفاق افتاده که بر اثر بازی بچه ها و بعد از یک مهمانی تکه های شکلات بر روی فرش ماشینی کاشان مشاهده کنید؟ نگران نباشید شکلات سفید ، تیره و شیری را می توان خیلی سریع با استفاده از محصولات خانگی مانند شوینده و شامپو فرش از فرش های مصنوعی و الیاف طبیعی پاک کرد.

آماده سازی برای از بین بردن لکه

بعد از مشاهده شکلات به فرش ، در اسرع وقت اقدام کنید. همانند اکثر لکه ها ، هرچه مدت بیشتری شکلات روی فرش باقی بماند، پاک کردن لکه آن سخت تر خواهد بود. اماده سازی از بین بردن لکه عبارت انداز:
1- شکلات باقی مانده را بردارید.
 برای پاک کردن مقدار اضافه شکلات می توانید از یک حوله پارچه ای تمیز استفاده کنید ، یا آن را با چاقوبه آرامی خراش دهید.
نکته: اگر می خواهید از چاقو استفاده کنید ، شکلات برداشته شده را روی دستمال دیگر قرار دهید. برای جلوگیری از آغشته شدن یا خرد شدن شکلات ، چاقو را مرتباً پاک کنید.
نکته: درصورت ی که شکلات نرم است ، آن را با تکه ایی یخ سرد کرده تا تراشه با چاقو راحت تر شود

پاک

 

2- نوع فرش را بررسی کنید. 
فرش های مختلف با روش های مختلف به تکنیک های پاک سازی لکه واکنش می دهند. استفاده از روش حذف غلط می تواند باعث پاک نشدن لکه شده یا اثر بدتری نسبت به خود لکه بر جای می‌گذارد. به همین دلیل بررسی کنید که فرش منزل شما از الیاف مصنوعی یا طبیعی سساخته شده است.
3- محلول های مورد استفاده برای پاک کردن لکه را تست کنید.
قبل از استفاده از محلول های تمیز کننده، مقدار کمی را روی قسمتی از فرش آزمایش کنید. 20 دقیقه صبر کنید تا مطمئن شوید محصول به فرش شما آسیب نمی رساند. اگر فرش شما شروع به قهوه ای شدن یا رنگ روشن تر کرد ، بلافاصله محلول را با آب سرد بشویید. و با یک متخصص تماس بگیرید.

 

پاک

 

تمیز کردن یک فرش الیاف مصنوعی با مواد شوینده

1- یک محلول شوینده درست کنید.
 0.25 قاشق چایخوری (1.2 میلی لیتر) مایع ظرفشویی را با 240 میلی لیتر آب ولرم ترکیب کنید.
2- یک پارچه سفید یا حوله را به محلول مواد شوینده آغشته کرده و لکه را پاک کنید. سپس ، پارچه یا حوله  را برای چند ثانیه درون لکه فشار دهید. 15 دقیقه صبر کنید، سپس از یک پارچه سفید تمیز یا حوله برای از بین بردن مایعات اضافی استفاده کنید.
نکته: به یاد داشته باشید قبل از استفاده از مواد شوینده ، آن را روی فرش تست کنید.

پاک

 

3-از محلول سرکه استفاده کنید.
 برای تهیه محلول سرکه ، 240 میلی لیتر سرکه سفید را با 470 میلی لیتر آب ترکیب کنید. یک پارچه سفید یا حوله را به محلول سرکه آغشته کرده و لکه را پاک کنید. سپس ، پارچه یا حوله را برای چند ثانیه درون لکه فشار دهید. به مدت 15 دقیقه صبر کنید ، سپس محل را با آب ولرم پاک کنید. بهتراست برای خشک کردن محل لکه سریعا اقدام کنید..

 

پاک

 

نکته: در صورت وجود لکه از پراکسید هیدروژن 3% استفاده کنید. مواد شوینده ممکن است لکه را کاملاً از بین نبرد. در این صورت ، لکه را با پراکسید هیدروژن 3% مرطوب کرده و اجازه دهید 1 ساعت بماند ، سپس لکه را با حوله آپاک کرده و اجازه دهید  خشک شود.

 

پاک

 

نکته: بخاطر داشته باشید که پراکسید هیدروژن می تواند اثر سفید کنندگی روی فرش ها داشته باشد ، بنابراین قبل از انجام این کار حتماً در یک قسمت غیر قابل مشاهده از فرش آزمایش نقطه ای انجام دهید. پس از استفاده از پراکسید هیدروژن 20 دقیقه صبر کنید تا اثرات کامل آن را ببینید
نکته: ممکن است لازم باشد تا مراحل بالا را چندین بار تکرارکنید تا لکه کاملا از بین برود.

تمیز کردن یک فرش الیاف مصنوعی با شامپو فرش

1- لکه را با آب خنک پاک کنید.
ابتدا یک اسفنج را با آب خنک مرطوب کنید وبه ارامی به روی لکه ضربه بزنید.
 یک محلول شامپو فرش رقیق درست کرده و استفاده کنید. برای تهیه محلول شامپوی فرش خود ،5/1 شامپوی فرش مایع را با 5/4 لیوان آب مخلوط کنید. محلول را با یک برس یا حوله به لکه ضربه بزنید. 

 

پاک


2- اجازه دهید تا ان محل کاملا خشک شده و سپس جارو برقی بزنید تا لکه پاک شود. در صورت ادامه لکه ، مراحل بالا را تکرار کنید.
نکته : فراموش نکنید که یک تست محلول بر قسمتی از فرش انجام دهید تا مطمئن شوید این روش به فرش شما آسیب نمی رساند.

 

پاک

 

 

تمیز کردن یک فرش الیاف طبیعی با مواد شوینده

1- یک محلول شوینده درست کنید . 1 قاشق چایخوری (4.9 میلی لیتر) مایع شفاف ظرفشویی را با یک فنجان آب ولرم ترکیب کنید. محلول را با بطری اسپری به یک حوله سفید یا پارچه زده و روی لکه ضربه بزنید.

 

پاک

 


2- می‌توانید از محلول امونیاک استفاده کنید.
 یک قاشق غذاخوری آمونیاک شفاف و سفید را با 120 میلی لیترآب ولرم ترکیب کنید. محلول را با یک حوله سفید یا پارچه روی لکه اسپری کنید و آن را پاک کنید.
نکته: قبل از شروع اطمینان حاصل کنید که اتاق تهویه خوبی داشته باشد ، تا آمونیاک بیش از حد نفس نکشید

 

پاک

 

3- با محلول سرکه استفاده کنید. 
محلول سرکه را با ترکیب 59 میلی لیترسرکه سفید و 59 میلی لیترآب مخلوط کنید. محلول را روی لکه و پارچه خشک اسپری کرده و با پارچه به لکه ضربه بزنید. سپس با اب ولرم لکه را بشویید وبا حوله تمیز محل را خشک کنید.

 

پاک

 

نکته: در صورت وجود لکه، مراحل بالا را تکرار کنید تا لکه کاملا از بین برود.
نکته: قبل از انجام مراحل بالا بهتر است در قسمتی از فرش که در معرض دید نمی‌باشد تست کنید وصبرکنید سپس بعد از کسب اطمینان که محلول برای فرش اسیب زا نمی‌باشد، برای پاک کردن لکه اقدام نمایید.

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.