آخرین ویرایش: 1399/07/15

پاک کردن لوازم آرایشی از روی فرش

گاهی اوقات به دلیل عجله زیاد برای  رفتن به یک مهمانی یا شیطنت دختران خردسال ممکن است مقداری لوازم آرایشی برروی فرش ماشینی کاشان بریزد. در لوازم ارایشی استفاده از مواد شیمیایی خاص برای ماندگاری بالای آن، با ریختن ان برروی فرش به سرعت خشک شده و به سختی پاک می‌شود. درصورت مطلع شدن از ریختن مواد ارایشی برروی فرش در اسرع وقت اقدام به پاک کردن آن کنید تا از اسیب جدی به الیاف فرش جلوگیری شود. در این مقاله روش های مناسب و کار آمد پاک کردن لوازم ارایشی از روی فرش رابه شما اموزش می‌دهیم.

چگونگی پاک کردن لکه لوازم ارایشی از روی فرش:

زمانی که متوجه ایجاد لکه لوازم ارایشی برروی فرش می‌شوید به هیچ عنوان لکه را با دستمال برروی فرش نکشید، زیرا موجب چسبندگی بیشتر و همچنین قسمت های دیگر فرش توسط لکه کثیف می‌شوند.
برای پاک کردن هریک از لوازم ارایشی از روی فرش ماشینی نیاز به مواد پاک کننده و روش های مخصوص دارید 
که در ادامه با انواع روش های مخصوص به هر لوازم ارایشی اشنا خواهید شد.
 

نکته : در استفاده از مواد شوینده دقت کنید تا فرش توسط موادشوینده دچار پوسیدگی نشود.

 

مراحل پاک کردن لکه رژلب از روی فرش:

 سرعت در پاک کردن لکه رژلب از روی فرش موجب تمیزتر شدن و به حداقل رساندن لکه از روی فرش می‌ شود.
مرحله اول: مقدار اضافی لکه  را با چاقو یا کارد با دقت از روی فرش بردارید تا هنگام تمیز کردن به اطراف پخش نشود.
دقت کنید چاقو را به آرامی بکشید تا الیاف فرش اسیب نبیند.
مرحله دوم: دراین مرحله می‌توان از چسب نواری  پهن یا حوله استفاده کرد: در صورت استفاده از چسب نواری پهن، چسب را به لکه بچسابنید و به آرامی و بادقت از فرش جداکنید تا مقداررژ لب اضافه از بین بروند به گونه ایی که به فرش اسیب وارد نشود. در صورت استفاده از حوله،  توجه داشته باشید که توسط دستمال به لکه ضربه بزنید تا  لکه به قسمت های دیگر نفوذ نکند.

سپس برای از بین بردن کامل لکه یکی از مواد زیر را  استفاده کنید:
خمیردندان، اسپری مو، الکل و شامپو فرش
نکته:  از این مواد ابتدا به صورت تست در گوشه ی فرش و در قسمت هایی که در معرض دید قرار ندارد، استفاده کنید تا باعث تغییر رنگ فرش نشود، سپس در صورت اطمینان ان را برای پاک کردن لکه استفاده کنید.
خمیردندان: خمیر دندان را به اسفنج یا حوله ی تمیز زده و به لکه روی فرش بمالید سپس با شامپو فرش و یا اب ولرم ان را تمیزکنید.
اسپری مو: اسپری به دلیل وجود الکل درون ان وسیله ی مناسبی برای پاک کردن لکه رژلب می‌باشد.
اسپری را از فاصله مناسب به لکه بزنید و درصورتی که لکه قدیمی است با اب ولرم ان را مرطوب کرده و پس از مرطوب شدن لکه به آن اسپری زده و با حوله یا دستمال پارچه ایی تمیزو مرطوب لکه را ازببن ببرید.
الکل: پارچه یا حوله ایی را اغشته به الکل کنید سپس با شامپو فرش سطح موردننظر را تمیزکرده تا اثری از الکل برروی فرش باقی نماند.
شامپوفرش: یکی از متداول ترین روش ها برای ازبین بردن هرلکه استفاده از شامپو فرش است .
شامپوفرش را برروی محل موردنظربریزید اجازه دهید تا کمی برروی لکه بماند سپس کف ایجاد شده برروی فرش را با حوله پاک کنید
نکته: در صورت وجود لکه های قدیمی رژلب که در بافت فرش فرو رفته است ابتدا ان را مرطوب کرده و سپس از روش های ذکر شده استفاده کنید و درصورت پاک نشدن لکه چندین بار روش پاک کننده را تکرار کنید.

 

style=height:400px;width:400px;

 پاک کردن لکه ریمل از روی فرش:

پاک کردن ریمل ازروی فرش به دلیل وجود مواد چسبنده درون آن کار بسیار سختی است و احتیاج به دقت و سرعت زیادی برای پاک کردن ان دارد . با استفاده از روش های زیر می‌توان لکه ی ریمل را به حداقل رساند.
مرحله اول: ابتدا قسمت اضافه ی ریمل را از روی فرش بااستفاذه از چاقو یا کارد به دقت جدا کرد.
مرحله دوم : از مواد شوینده روغنی موجود در خشکشویی ها جهت پاک کردن کامل لکه استفاده کنید زیرا این مواد موجب از بین بردن چسبندگی موجود در مواد ریمل شده و پاک کردن ان را ازروی فرش سریع تر کرده است. مواد را برروی لکه بریزید و چنددقیقه صبرکنید تا مواد شوینده برروی لکه خشک شده و اثرکند سپس با استفاده ازبرس مخصوص فرش محل را برس بزنید تا لکه پاک شود. سپس با شامپو فرش محل موردنظر را از مواد پاک کننده تمیزکنید.
توجه داشته باشید برس را به صورت دورانی بر روی لکه بمالید یا ضربه بزنید، تا لکه به قسمت های دیگر فرش اثر نکند.

 

style=height:400px;width:400px;

 

پاک کردن لکه پنکک:

تمیز کردن پنکک به دلیل خشک بودن آن بسیار راحت بوده اما برای جلوگیری از نفوذ آن به فرش بهتراست در تمیز کردن آن دقت زیادی به خرج داد. 
برای پاک کردن لکه پنکک از روی فرش بهتراست از وسایل زیر استفاده کنید:
جاروبرقی، شامپوفرش، اب ولرم، دستمال پارچه ای یا حوله تمیز و الکل سفید

مرحله اول: ابتدا پنکک روی فرش را با جاروبرقی بادقت جمع می‌کنیم این مرحله اهمیت زیادی دارد زیرا میتوان تا حدود زیادی از نفوذ مواد پنکک از فرش بااستفاده از جاروبرقی جلوگیری کرد.
دراین مرحله نباید از دستمال برای پاک کردن لکه استفاده کنید!
مرحله دوم: شامپو فرش و اب ولرم را مخلوط کرده تا  کف درست شود و به لکه باقی مانده برروی فرش بزنید و سپس با اسفنج یا حوله سفید ان را پاک کنید 
مرحله سوم: درصورت پاک نشدن لکه می‌توانید مقداری الکل را به پارچه ایی تمیز بزنید و به لکه ضربه بزنید . این کار را تا جایی تکرار کنید  تا لکه کاملا ازبین برود. سپس پارچه یا حوله سفید تمیز را مرطوب کنید و الکل را از روی فرش پاک کنید
مرحله چهارم: حوله یا دستمال پارچه ایی تمیز را به محل بکشید تا رطوبت فرش گرفته شود تا ازایجاد بوی نامطبوع درون فرش جلوگیری شود.

 

style=height:400px;width:400px;

 

پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش

پاک کردن لاک خشک شده از روی فرش بسیار سخت تر از لاک  ناخن تازه است. لاک خشک شده ممکن است به مرور زمان به فرش اسیب جدی وارد کند. پس درصورت ریختن لاک ناخن برروی فرش دراسرع وقت آن را با راهکار های زیر پاک کنید.
مرحله اول: درصورت ریختن لاک ناخن بر روی فرش، ابتدا با قاشق یا کارد به آرامی آن را  به صورت کامل برداشته تا اثری از مقدار اضافه ی لاک بر روی فرش باقی نماند.
مرحله دوم: پس از برداشتن مقدار اضافه ی لاک ناخن، یک دستمال پارچه ایی یا حوله ی تمیز برداشته و آن را بر روی لکه لاک بگذارید و بردارید (ضربه بزنید).
مرحله سوم: در صورت وجود باقی مانده لکه لاک، برای پاک کردن آن  به هیچ وجه از وایتکس و استون استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است به ایاف فرش آسیب وارد شود و باعث تغییر رنگ آن شود. برای پاک کردن این لکه می‌توانید از پاک کننده هایی مانند الکل، اسپری موو شیشه پاک کن استفاده کنید
نکته: قبل از پاک کردن لکه توسط مواد نام برده شده، آن را دریک نقطه کوچک فرش تست کنید تا مطمئن شوید برای فرش مناسب بوده و موجب تغییر رنگ آن نمی‌شود. درصورت عدم بروز تغییر رنگ و مشکلات احتمالی برای فرش، شروع به تمیزکردن لکه لاک کنید.
مرحله چهارم: یک دستمال پارچه ایی تمیز را مرطوب کنید به لکه ضربه بزنید تا لکه کاملا ازبین برود. سپس رطوبت فرش را کاملا خشک کنید تا فرش دچار پوسیدگی نشود.

درصورتی که لکه لاک ناخن خشک باشد:

مرحله اول: لاک خشک شده را توسط قاشق یا چاقو بردارید تا راحت تر لکه از روی فرش پاک شود
مرحله دوم: با جاروبرقی خرده های لاک را جمع کرده تا از چسبیدن خرده ها به فرش جلوگیری شود
مرحله سوم: برای ازبین بردن لکه بهتر است از پاک کننده های بدون استون که در بالا به آن اشاره شده است، استفاده کنید.
مرحله چهارم: یک دستمال پارچه ایی یا حوله تمیز را به مواد پاک کننده اغشته کرده و به روی لکه بگذارید و بردارید تا لکه کاملا پاک شود
مرحله پنجم: و در اخر شامپو فرش را در اب ریخته سپس دستمال پارچه ایی یا اسفنج راب ه ان اغشته کرده و به روی فرش فشار دهید تا باقی مانده های لکه از فرش خارج شود و بعدازاتمام کار، فرش را از مواد پاک کننده تمیزکرده و فرش را خشک کنید تا رطوبت باقی مانده باعث پوسیدگی آن نشود.

style=height:400px;width:400px;

 

نکته:
1- از دستمال یا حوله ی سفید استفاده کنید تا فرش رنگ دستمال یا حوله را به خود نگیرد
2- پاک کننده ها را قبل از استفاده بر روی لکه، در یک نقطع از کنار فرش تست کنید تا مطمئن شوید باعث تغییر رنگ فرش نمی‌شود
3- پاک کننده ها را مستقیم به فرش نریزید، زیرا ممکن است باعث اسیب جدی به الیاف فرش ششده و ان را خراب کند
4- از مالیدن پارچه یا حوله از روی فرش خودداری کنید، زیرا باعث پخش شدن لکه در قسسمت های دیگر فرش شده و به عمق فرش نفوذ می‌کند.

 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.