آخرین ویرایش: 1399/12/25

پاک کردن نوشابه گازدار از روی فرش ماشینی کاشان بسیار سخت می‌باشد. این بدان دلیل است که نوشابه گازدار بسیار شیرین بوده و به مرور زمان سفت می شود.
اگر بلافاصله نوشابه از روی فرش تمیز نشود، ممکن است به عمق فرش نفوذ کند و به دلیل چسبناک بودن نوشابه، گرد و غبار و مو را به خود را جذب می‌کند. در صورتی که بر اثر بی دقتی بعد از یک مهمانی نوشابه گازدار بر روی فرش ریخته است، بهتر است هرچه سریع تر اقدام به پاک کردن آن کنید
در این مقاله نحوه پاک کردن نوشابه از روی فرش بیشتر توضیح داده می‌شود..

چگونه نوشابه را از فرش پاک  کنیم؟

نوشابه از قندها ، آب گازدار و رنگ های غذایی تشکیل شده است. وقتی نوشابه نارنجی روی فرش های رنگ روشن می ریزید، ممکن است رنگ محل لکه تیره شود.


نحوه پاک کردن نوشابه از فرش

1_ در یک بطری مقداری مایع ظرفشویی ، 1 فنجان سرکه سفید و 2 فنجان آب را ترکیب کنید. 
2_ پارچه ای را با محلول مرطوب کرده و روی لکه قرار دهید در صورتی که  لکه تازه است ، با قرار دادن حوله ی کاغذی بر روی لکه ایجاد شده، رطوبت اضافی را بردارید تا نوشابه به عمق فرش نفوذ نکند این کار را چندین بار تکرار کنید تا کاملا رطوبت نوشابه از روی فرش گرفته شود.
3_ بعد از بین بردن لکه ، از یک اسفنج یا پارچه مرطوب جهت پاک کردن باقی مانده محلول از روی فرش استفاده کنید.
4_  پس از پاک کردن محلول، حتما با دستمال یا حوله محل را خشک کنید تا فرش دچار پوسیدگی نشود.
5_  اگر  پس از طی کردن این مراحل لکه کاملاً قابل مشاهده است ، پنبه اغشته به الکل را به ارامی بر روی لکه قرار داده تا لکه باقی مانده از بین برود.
6_  مجدد محل را با اسنفج مرطوب کرده تا الکل داخل فرش باقی نماند.
7_  از یک حوله خشک برای جذب رطوبت استفاده کنید.

علاوه بر روش های ذکر شده، می‌توان از جوش شیرین جهت پاک کردن لکه نوشابه استفاده کرد. این محصول تمیز کننده طبیعی به عنوان پاک کننده لکه می تواند لکه های قدیمی نوشابه هم از بین ببرد.
 نحوه استفاده از جوش شیرین به شرح زیر است:
 در صورتی که لکه نوشابه قدیمی روی فرش باقی مانده ، از مخلوط جوش شیرین صابون و آب ولرم استفاده کنید. برای استفاده از مخلوط از اسفنج یا پارچه سفید تمیز استفاده کنید.  و توسط پارچه به لکه ضربه بزنید. سپس بااستفاده از سشوار محل را خشک کنید. در صورتی که لکه باقی مانده می‌توانید از مقادیر مساوی جوش شیرین و آب گرم یک خمیر درست کرده و روی لکه مدتی قرار دهید و سپس با پارچه یا حوله تمیز محل را با اب ولرم پاک کرده و برای خشک کردن محل اقدام نمایید.
نکته: قبل از انجام روش های ذکر شده، بهتر است محلول های ساخته شده را در  قسمتی از فرش که قابل مشاهده نمی‌باشد، تست کنید و در صورت اطمینان به ثبات رنگ فرش، با استفاده از روش های ذکر شده به پاک کردن لکه نوشابه اقدام نمایید.

 

style=height:300px;width:263px;

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.