آخرین ویرایش: 1399/03/12

تراکم فرش ماشینی در کیفیت و زیبایی فرش بسیار موثر است. ویژگی‌های شانه و تراکم فرش از مهمترین معیارها برای خرید فرشی زیبا و با دوام است. جنس فرش  (منظور الیاف فرش است ) میتواند در زیبایی فرش موثر باشد. قبل از بررسی بهترین تراکم فرش ماشینی باید بدانید که واژه‌های تراکم و شانه چه تاثیری در دوام و ظاهر فرش ماشینی دارند. این روزها فرش‌های ماشینی با انواع رنگ و طرح در کیفیت‌های مختلف در بازار هستند و به دلیل قیمت مناسب‌تری که نسبت به فرش‌های دستباف دارند بسیار محبوب هستند. یک فرش زیبا ، خوشرنگ و با کیفیت که شانه و بهترین تراکم فرش ماشینی کاشان را داشته باشد فرش‌های جذاب دستباف را برای شما تداعی خواهد کرد.برای یافتن بهترین تراکم فرش ماشینی پیشنهاد میکنم به مقاله قیاس فرش ماشینی 1000شانه با فرش ماشینی700شانه مراجعه کنید. 

تراکم و شانه در فرش ماشینی

فرش داراي دو نوع تراكم (عرضي و طولي) مي‌باشد.
تراكم عرضي فرش:
تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر عرض فرش را گويند كه با شانه مشخص مي‌شود.

مثال: قالي ۳۵۰ شانه يعني در هر متر عرض فرش معادل ۳۵۰ ريشه (گره رنگ) بافته شده است.

تراكم طولی فرش:
تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر طولي قالي را گويند.

مثال: قالي با تراكم۵۰۰ يعني در يك متر طولي فرش معادل ۵۰۰ ريشه (گره رنگ) بافته شده است

تراكم طولي در روش‌هاي مختلف بافت فرش ماشيني با همديگر تفاوت دارد.

تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر مربع فرش: اگر تعداد گره رنگ در عرض معادل ۵۰۰ گره و در طول معادل ۱۰۰۰ گره رنگ است. پس تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر مربع     ۵۰۰۰۰۰=۱۰۰۰×۵۰۰

فرق تراکم فرش با شانه فرش چیست؟
به زبان ساده فرش های که شانه ان ها بیشتر هست ریز بافت تر و شلوغتر هستن برای همین به دستبافت شباهت بیشتری دارن و به اصطلاح دستبافت گونه میباشند.

پس شانه فرش به ریزی و نقشه فرش مربوط میشود . اما تراکم همانطور که از اسمش مشخص هست به فشردگی و تراکم فرش مربوط است هرچه تراکم فرش بیشتر باشد فرش سفت تر و سنگین تر می شود. (1)

فرش‌های ماشینی با عرض و شانه‌های مختلف دوام ، زیبایی ، استحکام ، نرمی ، ضخامت و ظرافت‌های مختلفی دارند. فرش‌های ماشینی ۷۰۰ شانه ، دارای تراکم حدود ۲۵۵۰ ، فرش‌های ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ فرش‌های ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ است و فرش های 1500 شانه که بالاترین و بهترین تراکم فرش ماشینی تراکم 4500 را دارا می‌باشند. تراکم‌های دیگری نیز در بازار رایج است.(2)

خصوصیات بهترین و بالاترین تراکم فرش ماشینی

فرش

 

بالاترین تراکم فرش ماشینی برای شما زیبایی و جذابیتی خواهد ساخت که نگاه از آن نمی‌توانید بگیرید ؛ تراکم فرش ماشینی 4500 بالاترین تراکم است که باعث می‌شود فرشی نرم ، ریزبافت ، لطیف و دیدنی خلق شود که البته ضخامت آن نسبت به فرش‌هایی با شانه کمتر ، پایین‌تر است! بله درست متوجه شدید هرچه شانه فرش کمتر باشد فرش ضخیم‌تر است. یعنی فرش ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ از فرش 1500 شانه با تراکم 4500 ضخیم‌تر است.

اگر ظرافت فرش برای شما مهم است باید به سراغ فرش‌هایی با شانه‌های بالا بروید که ضخامتشان کمتر است. اما اگر دوام و ضخیم بودن فرش برایتان اهمیت دارد هرچه فرش شانه و تراکم کمتری داشته باشد ضخیم‌تر و با دوام تر است. پس فرش‌های ۷۰۰ شانه می‌توانند دوام بالاتری داشته باشند.

فرش ها در جنس ، ظاهر و کیفیت‌های مختلفی موجودند و ویژگی‌های آنها ممکن است کمی برای شما گیج‌کننده باشد. قبل از هر چیز هدف خود از خرید را تعیین کنید. اینکه فرش کدام قسمت خانه قرار است پهن شود ، در جایی که پاخوری بیشتری دارد یا جایی که کمتر رفت و آمد است ، جنبه‌های تزئینی ، ظرافت و چشم‌نوازی فرش برای شما مهم است یا دوام و عمر طولانی فرش و… سپس مقاله ما را مرور کنید تا آگاهی نسبی بیابید و به فرش فروشی‌های معتبر ، باسابقه و ماهر مراجعه نمایید تا شما را به درستی راهنمایی نمایند. (2)

الیاف و مواد به کار رفته در فرش


شانه و تراکم فرش را بررسی کردیم و دیدیم هر شانه و تراکم فرش بر دیگری مزیت‌هایی دارد. در واقع انواع جنس فرش ماشینی نیز تفاوت‌هایی را ایجاد کرده است که در دوام و زیبایی بسیار موثر است. فرش‌های ماشینی از لحاظ نخ به‌کاررفته در آنها می‌توانند (صد در صد اکریلیک) یا بافته شده با ابریشم مصنوعی ( پلی استر ) و… باشند. این ۲ نوع بسیار رایج می‌باشند ؛ فرش‌های ابریشم مصنوعی به ظرافت ، زیبایی و نازکی معروف هستند اما فرش‌های صد در صد اکریلیک دوام ، عمر بالا و ضخامت بیشتری به نسبت فرش‌های ماشینی ابریشم مصنوعی دارند.

در ایران بهترین فرش‌های ماشینی در کارخانه‌های به روز و مجهز کاشان بافته می‌شوند که بسیار زیبا و بادوام هستند. هر فرشی بسته به نخ به‌کاررفته در آن و تراکم و شانه‌اش طیفی از لطافت ، زیبایی ، ضخامت و دوام را می‌سازد اما کارخانه‌های پیشرفته فرش ماشینی با دستگاه‌های پیشرفته و استفاده از نخ با کیفیت اکریلیک که کمتر کوبیده می‌شود ، فرش‌هایی لطیف ، درخشان و بادوام را خلق می‌کنند. رنگ‌های صورتی ، آبی ، سبز زمردی ، خردلی و… در فرش ها با طرح‌هایی خیره‌کننده اگر همراه با کیفیت شوند فرش ماشینی شما را بسیار به فرش‌های هنری دستباف نزدیک می‌گردانند. (2)

منابع

(1) میلاد تقی زاده

(2) ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد

 

 

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.