آخرین ویرایش: 1399/03/20

نقش فرش در دکوراسیون به نحوی است که هیچ چیز نمیتواند جایگزین ان باشد. فرش قلب خانه است.تفاوتی ندارد فرش ماشینی (فرش ماشینی 1200شانه باشد یا فرش ماشینی 1000شانه)یا فرش دست بافت،انچه مهم است،بودن خود فرش است. اگر دکور منزل اصیل انتخاب شود یا اینکه دکور فانتزی انتخاب شود باز جای فرش خالی است. فرش نه تنها کف پوش خانه محسوب میشود بلکه روحیه وانگیزه به خانه القا میکند. ترکیب این رنگها در کنار هم وهمرنگی وتضادی که بین انها وجود دارد هرکدام زیبایی خود را دارد.

این به این معنی نیست که حتما باید فرش خانه را از یک جنس گران قیمت تهیه کرد تا به ان خانه زیبایی بخشید ، اما باید یک چیز متناسب با سایر وسایل منزل تهیه کرد و متناسب با کاربری که فرش در ان جا انداخته می شود ، انتخاب گردد.

فرش منزل باید چند متری باشد ؟

انتخاب فرش کار بسیار مهمی است که فرشی که برای اتاق خود تهیه می نماییم ، چند متر بود ه ؟چه نوعی باشد ؟چه طرحی بوده ؟و چه رنگی داشته باشد ؟

زیبایی و تناسب دکوراسیون به فرش نیز وابسته است .این مسئله در مورد فرش ، تنها صادق نیست .بلکه در مورد تمام وسایل منزل نیز صدق می کند .مثلا اندازه ی وسایل منزل مثل مبلمان ، صندلی ها ، دکور و غیره نیز باید از این امر تبعیت کند .

علاوه بر اندازه سبک ان نیز مهم است .این موضوع را باید توجه داشت که یک فرش که در سبک مدرن انتخاب می شود ، برای این سبک مناسب است و با فرشی که در سبک های کلاسیک یا هر کدام از زیر شاخه ها به کار می رود متفاوت است .

اما در مورد فرش این موضوع را باید مد نظر قرار داد که جز میز مقابل مبلمان چیز دیگری را روی ان قرار ندهیم .این موضوع به این معناست که جز پایه های جلویی مبل هیچ چیز دیگری نباید روی فرش قرار گیرد .

بهتر است که شما قبل از خرید فرش تان این موضوع ها را مد نظر قرار دهید و متناسب با فضای اتاق تان و طرز قرار گیری فرش در ان ، فرش تان را در اندازه ی مناسب انتخاب کنید .

از سلیقه ی آنی برای تهیه ی فرش و سایر وسایل منزل تان تبعیت نکنید .و همیشه این را مد نظر قرار دهید که فضای شما چقدر است و کاریری ان چیست و وسایلی که قرار است در هم نشینی ان قرار گیرند ، به چه رنگ و سبکی هستند ؟

نکته ی مهم

مساحت فرش هرگز نباید مساوی با مساحت اتاق یا فضایی باشد که فرش در ان قرار می گیرد .برای مثال اتاق شما 12 متر دارد و انتخاب یک فرش 12 متری برای این اتاق کار بسی اشتباه است .

میز مقابل مبل که روی فرش قرار می گیرد .اما عسلی ها باید نزدیک به مبلمان و در کنار انها باشد .

سایر وسایل مثل گلدان ها ، مجسمه ها ، اشیا دکوری ، میز تلویزیون باید بیرون از فرش قرار بگیرند .

 

چه فرشی برای سبک دکوراسیون خود انتخاب کنیم ؟

مهمترین ملاک انتخاب فرش ماشینی ، جنس فرش ماشینی است. 

فرش ها در بازار بسیار متنوع و متفاوت هستند و همه نوع فرشی در انجا موجود است.اینکه کدام انها برای ما مناسب است ، باید به این موضوع توجه شود که تا چه اندازه ما از سلیقه و نوع وسایلی که می خواهیم برای منزل خود تهیه کنیم ، اگاه هستیم .

اگر ما وسایل مان چیده شده در منزل مان است ، که راحت رنگ غالب در منزل را و رنگ های مکمل در ان را مد نظر قرار می دهیم ، سپس اقدام به خرید وسایل خود مینماییم .

اما اگر این فرش وسیله ای باشد که ابتدا قبل از هر چیز می خواهیم ان را بخریم ، کارمان راحت تر خواهد بود .فرشی که دوست داریم با ان سبکی که میپسندیم تهیه می کنیم ،سپس با خیال راحت به تهیه سایر وسایل ،هماهنگ با رنگهای موجود در فرش منزل مان مینماییم .

اینکه چه طرحی از فرش را انتخاب کنیم ، به نوع سبک دکوراسیون و به طرح مبلمان و پرده های منزل بستگی دارد .

که بخشی از انتخاب ها در مورد فرش سلیقه ای است ، و بخشی دیگر به هارمونی ان با دیگر اشیا مورد استفاده در دکوراسیون بستگی دارد .

اگر سبک مورد علاقه شما در دکور منزل سبک کلاسیک است ، به شما توصیه می شود که از فرش های مدرن استفاده نکنید .

سبک مدرن یعنی ،فرش ها با طرح های جدید طراحی شده باشند .

استفاده از پوست یا فرش های سنتی ، مثل فرش های دستباف ایرانی بهترین انتخاب برای سبک های کلاسیک است .که البته این موضوع در تمام دنیا مرسوم است .هرکس در هر گوشه ی دنیا ، که می خواهد منزلی به سبک کلاسیک برای خود فراهم اورد ، از فرش های سنتی ایرانی استفاده می کند .رنگ در انتخاب فرش چه تاثیری دارد

رنگ دنیایی گسترده دارد .و علاوه بر طرح فرش چیزی که در زیبایی ان موثر رنگ فرش است.در مورد رنگ فرش بهتر است بگویم که ، توصیه می شود فرش منزل به رنگ تیره تر از سایر وسایل منزل و غالب تر از انها انتخاب شود .رنگ فرش نباید روشن تر از سایر وسایل باشد ، زیرا باعث به هم ریختگی بصری می گردد.

منظور این نیست که فرش باید به رنگ مشکی یا سرمه ای یا قهوه ای باشد ، بلکه گفته شد، فرش باید با توجه به طیف رنگی که در منزل انتخاب شده است ، تنالیته ای تیره تر داشته باشد .

و نسبت به رنگ مبلمان گرم تر باشد .و اینگونه منزل شما ثبات بیشتری خواهد داشت .زیرا طیف رنگی تان از تیره به روشن چیده شده است ، یعنی طبق قانون رنگ ها در دکوراسیون هاست .

در مورد رنگ میزی که روی فرش مقابل مبلمان قرار میگیرد ، توصیه می شود که همرنگ کوسن ها قرار بگیرد .

اگر تصمیم تان این است که از رنگ های متفاوت برای فرش و مبلمان تان استفاده کنید ، توصیه می شود که باز فرش تان تیره تر باشد .

مقاله مرتبط : چرخه رنگ در منزل چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

 

اما بافت فرش ،

در مورد بافت فرش در مقایسه با بافت سایر وسایل منزل مثل پارچه ی پرده ها، توصیه می شود که بافت فرش باید درشت تر از پرده ها باشد ، زیرا فرش باید بیشتر و زودتر از سایر وسایل منزل به چشم بیاید .و در واقع اولویت دیداری بافت در دکوراسیون با فرش است .

اگر شما به فرش های مدرن و سبک جدید علاقه دارید ، مثل گلیم فرش ها و گبه ها ، این نشان می دهد که شما به سبک مدرن علاقمند هستید .و این را مد نظر داشته باشید که وسایل تان را به سبک مدرن انتخاب کنید.

در مقابل لازم به ذکر است که، استفاده از فرش هایی با طرح های گل و بوته و فرش های سنتی ، یا فرش های ایرانی ، در دکوراسیون هایی به سبک مدرن توصیه نمی شوند و بهتر است که از انها در دکوراسیون هایی به سبک کلاسیک استفاده شود .

 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.