آخرین ویرایش: 1400/06/20

چیدمان فرش در پذیرایی مربعی 

فرش یکی از عناصر اصلی در منزل ایرانی هاست که جلوه ای ویژه به دکوراسیون می دهد و باعث نمایش هر چه بیشتر دیگر وسایل منزل می شود. پس باید در نحوه ی پهن کردن فرش کمی دقت به خرج دهید تا یک چیدمان زیبا حاصل شود. برای این کار جدای از این که باید رنگ فرش و دیگر وسایل را مدنظر داشته باشید تا رنگ ها با هم همخوانی داشته باشند، باید ابعاد و نوع فضای منزل را هم در نظر بگیرید تا بتوانید هماهنگی لازم را در دکوراسیون برقرار سازید.(جلوه فرش ماشینی کاشان در چیدمان منزل ) مثلا اگر فضای پذیرایی شما به شکل مستطیل است، باید فرشی انتخاب کنید که با پذیرایی شما در تناسب باشد ، فرشهایی که طرح غیر مرکزگرا دارند با این شکل چیدمان در تناسب است .مبل ها را به صورت L یا بصورت ردیفی قرار دهید تا وسایل دکور شما شکل منظم و منسجمی به خود بگیرند. اما چیدمان فرش و دیگر وسایل دکوراسیون در پذیرایی مربعی شکل تا حدودی دردسر دارد که ما در این مقاله قصد داریم تا به شما در این راه کمک کنیم و نکاتی را ذکر کنیم که با رعایت آن ها می توانید به چیدمان دلخواه خود دست پیدا کنید. همانطور که در بالا بیان شد، یکی از نقش های اصلی فرش در دکوراسیون خانه، ایجاد وحدت بین دیگر وسایل خانه است. در واقع فرش حکم اتصال دهنده ی وسایل دکوراسیون را دارد. در چیدمان دکوراسیون در پذیرایی مربع شکل ابتدا باید یک نقطه ی کانونی و مرکز برای وسایل مشخص کنید و تلویزیون یا شومینه را در آن جا قرار دهید. سپس مبلمان را رو به روی این نقطه ی کانونی قرار دهید و فرش را بین مبل ها پهن کنید. اما برای پهن کردن فرش در پذیرایی مربع باید نکات زیر را در نظر داشته باشید. اگر پذیرایی مربعی شکل شما کوچک است می توانید برای بهتر جلوه کردن فرش در دکوراسیون، فاصله ی فرش تا دیوار را 20 سانتی متر در نظر بگیرید. اما اگر پذیرایی شما بزرگ است و به شکل مربع می باشد، این فاصله را تا 40 تا 50 سانتی متر هم می توانید در نظر بگیرید. اگر قصد دارید در فضای مربعی شکلی که برای پذیرایی در اختیار دارید، میز ناهار خوری خود را هم قرار دهید باید از یک فرش جداگانه برای ناهار خوری استفاده کنید به گونه ای که فرش وسط در وسط میز قرار گیرد و صندلی ها هم کامل روی فرش قرار گیرند. پس باید فرشی را انتخاب کنید تا 50 تا 60 سانتی متر بزرگ تر از ابعاد میز و صندلی باشد تا وقتی صندلی ها به عقب کشیده می شوند پایه های صندلی از فرش خارج نشوند. 

استفاده از فرش گرد در پذیرایی مربعی 

در پذیرایی های مربعی می توانید از فرش های گرد و بالطبع آن از چیدمان گرد دکوراسیون بهره ببرید. زیرا در پذیرایی های مربع به اندازه ی کافی خطوط زاویه دار وجود دارد و بهتر است با استفاده از فرش های گرد، این زاویه ها را کمتر کنیم. محل پهن کردن فرش های گرد در مرکز پذیرایی می باشد. توجه کنید که اندازه ی فرش گرد نباید آنقدر کوچک باشد تا در فضا و دکوراسیون گم شود. پس اگر قصد خرید فرش گرد را دارید باید از مبلمان با چیدمان گرد هم استفاده کنید بدین صورت که لبه های فرش با پایه های مبل مماس باشد تا فردی که روی مبل می نشیند با پاهایش بتواند فرش را لمس کند در این صورت یک چیدمان منسجم گرد را در پذیرایی مربعی خود خواهید داشت که کم ترین هدر رفت فضا را شامل می شود. می توانید در زیر ناهار خوری های گرد هم از فرش گرد بهره برد. اگر اندازه ی پذیرایی شما بزرگ است می توانید از فرش گرد برای پر کردن فضا هم استفاده کنید. ضمن اینکه می توانید از فرش گرد برای جدا سازی فضا هم بهره ببرید. مثلا می توانید در پذیرایی برای جدا کردن محل مبلمان با محل غذا خوری از یک فرش گرد استفاده کنید. همانطور که در بالا گفته شد، پذیرایی های مربعی شکل دارای یک نقطه ی مرکز یا کانونی هستند که در صورت استفاده از فرش های گرد در این نوع فضاها، نقطه ی مرکز کمتر به چشم می آید و اگر دکوراسیون های خلوت را می پسندید این فرش مناسب این نوع پذیرایی و سلیقه ی شماست. اما اگر تمایل به پهن کردن فرش گرد در دکوراسیون ندارید ، چه فرشی در تناسب با پذیرایی مربعی است ؟ فرشهای مرکزگرا ، پیشنهاد ایده آل ما برای پذیرایی مربعی است. چیدمان متناسب با فرشهای مرکزگرا چیدمان انحنا دار است. مثلا به عنوان فرش ماشینی طرح تاج محل ، اصیل ماهی،نگین از جمله طرح های مرکزگرا هستند.

اما یک سری نکات کلی هم در پهن کردن فرش وجود دارد که در ادامه بیان می کنیم.

1)از پهن کردن فرش های با سایز خیلی کوچک در اتاق پذیرایی یا نشیمن پرهیز کنید. چون در این صورت فضای خالی بین وسایل زیاد می شود و خانه برهنه به نظر می رسد. در واقع اندازه ی فرش باید به گونه ای انتخاب شود که وقتی روی مبل می نشینید پای شما فرش را لمس کند. یعنی یا می توانید قسمت کمی از پایه های مبل را روی فرش قرار دهید به طوری که پایه های جلویی مبل روی فرش و پایه های عقبی مبل روی زمین باشند و یا اینکه پایه های مبل قشنگ مماس با لبه های فرش باشند.اشتباه رایجی که وجود دارد این است که فرش را با اندازه ی کوچک خریداری می کنند تا فقط میز در وسط آن قرار بگیرد که همین یک مورد باعث می شود تا نمای اصلی دکوراسیون و فرش شما از بین برود. 

2)کل فضای خانه را با فرش نپوشانید. زیرا قرار است فرش شما در دید باشد و بهتر به نظر برسد اما با پر کردن کل فضای خانه با فرش، فرش حکم موکت و کفپوش را پیدا می کند و دیگر فرش شما جلوه ای ویژه نخواهد داشت.

3)فرش ها را در جهت چیدمان مبلمان تراز کنید. یعنی اگر به طور مثال مبلمان منزل شما به صورت مربع چیده شده اند، فرش را نباید از جهت طولی پهن کنید و برعکس. در غیر این صورت با احساس ناهماهنگی در فضا مواجه خواهید شد. 

با توجه به نکاتی که در بالا مطرح شد، فرش را می توان اصلی ترین جزء در دکوراسیون دانست که باید در پهن کردن آن کمی دقت و سلیقه به خرج دهید زیرا اگر فرش را به درستی پهن نکنید دیگر وسایل منزل هم به خوبی و آن گونه که باید و شاید جلوه نخواهند داشت. نکته ای هم که در آخر باید مد نظر قرار دهید این است که برای اینکه وسایل در پذیرایی مربع بیشتر به چشم بیایند، باید رنگ وسایل با هم همخوانی داشته باشند. چون در پذیرایی مربعی شکل بیشتر وسایل کنار هم و نزدیک به هم قرار دارند و ناهماهنگی در رنگ آن ها باعث می شود تا خانه زیبایی خود را از دست بدهد.

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.