آخرین ویرایش: 1400/08/11

 

از بین بردن لکه های ایجاد شده بر روی فرش

فرش چه ماشینی (تفاوتی ندارد فرش ماشینی کاشان باشد یا فرش ماشینی شهری دیگر) وچه دست بافت نیاز به مراقبت دارد. برخی از لکه ها  اگر به موقع پاک شود مشکلی برای فرش ایجاد نمیشود. ولی در صورتی که  همان لکه نادیده گرفته شود  ممکن است که به بافت

فرش آسیب وارد شود بنابراین لازم است که هرچه سریع تر به فرش رسیدگی شود. 

فرش ماشینی مثل هر وسیله ی دیگری به مراقبت های شما نیاز دارد .اما امکان ندارد که وسیله ای در زندگی ما استفاده شود اما از گزند و اسیب های مختلف در امان باشد .مثلا فرش منزل شما ممکن است در معرض اسیب و کثیفی از انواع لکه های غذا، جوهر، رنگ و هر چیز دیگر باشد .و روی فرش شما آلودگی های مختلف ایجاد شود.در این مقاله در مورد انواع لکه ها و روش های پاک کردن لکه از فرش ماشینی منزلتان را توضیح خواهیم داد .

وقتی لکه بر روی فرش ماشینی شما ایجاد میشود، بهتر است که شما هرچه سریع تر در جهت پاک کردن لکه از فرش ماشینی بر ایید و اقدام کنید .هر چه فاصله ی بین ایجاد لکه در فرش و پاک کردن لکه از فرش ماشینی کمتر باشد، تاثیر ان بیشتر است و امکان پاک کردن جای لکه از فرش ماشینی یا دستباف تان بیشتر خواهد بود .

مقاله مرتبط : راه های شست و شو و نگهداری از فرش 

قطعات آدامس بروی فرش ماشینی

 

اگر بچه خردسال در منزل داشته باشید، ممکن است که آدامس دهانش را بر روی فرش ماشینی یا دستباف شما بیاندازد و باعث دردسر شما برای پاک کردن لکه از فرش ماشینی تان شود .

اما پاک کردن لکه ادامس از فرش ماشینی یا دستباف، راه حل دارد و در اینجا به شما روش پاک کردن لکه از فرش ماشینی را یاد خواهیم داد .

برای برداشتن قطعات ادامس از روی فرش اول، به وسیله ی یک قطعه یخ، ادامس را منجمد و متراکم کنید و وقتی سفت شد، با استفاده از یک کاردک ان را از سطح فرش جدا کنید .

یک ترفندی که به شما یاد می دهیم تا فرش منزلتان خیس نشود این است که، یخ را درون یک پلاستیک یا نایلون قرار دهید و کیسه را روی فرش تان قرار دهید .پاک کردن لکه از فرش ماشینی تان انقدرها هم سخت نبود.

 

style=height:300px;width:350px;

 

پاک کردن لکه استفراغ

 

از آمونیاک میتواند ابزار قدرتمند در برابر لکه استفراغ وبوی بد حاصل از ان باشد. فراموش نکنید که ابتدا قسمتی از فرش که قابل مشاهده نیست را با آمونیاک امتحان کنید در صورتی که به الیاف فرش آسیب وارد نمیشود از ان استفاده کنید.

مراحل حذف لکه:

1)مواد جامد را با استفاده از قاشق از روی فرش بردارید. سپس برای جلوگیری از پخش شدن بیشتر لکه از خارج از لکه به سمت مرکز لکه حرکت کنید.

2)آب سودا یا آب سرد را روی فرش بریزید. مساحتی حدود یک و نیم برابر لکه را با آب بشویید. بگذارید به مدت 30 ثانیه آب روی لکه بماند. لکه را با پارچه خشک یا دستمال کاغذی خشک کنید. این کار را تکرار کنید تا لکه پاک شود. روش دوم: روش دیگر این است که یک قاشق غذاخوری آمونیاک را با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید. سپس با یک پارچه تمیز وسفید محلول را روی لکه بمالید. اجازه دهید فرش خشک شود. سپس فرش  جارو برقی بکشید.

 

style=height:300px;width:350px;

 

پاک کردن لکه گیلاس از روی فرش :

 

رنگی که گیلاس روی فرش جا میگذارد بین بنفش روشن تا قرمز است. بسته به رنگی که جا گذاشته تیره یا روشن پاک کردن لکه زمان متفاوتی دارد. 

مواد مورد نیاز :

1)مایع ظرفشویی

2)آب اکسیژنه

3)آب

4)قاشق یا چاقو

5)قطره چشمی

6)اسفنج

مراحل پاک کرد لکه:

1-از قاشق یا چاقو برای برداشتن تکه های گیلاس از روی فرش استفاده میکنیم.سعی کنید که لکه پخش نشود و به عمق الیاف فشار داده نشود.از  یک دستمال کاغذی یا پارچه سفید تمیز استفاده کنید.

2-لکه را با محلول تمیز کنید. یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با دو فنجان آب ولرم مخلوط کنید.دستمال سفید یا اسفنج را درون محلول فرو کنید. ولکه گیلاس را پاک کنید.هر بار از پارچه تمیز برای پاک کردن لکه استفاده کنید زیرا لکه از پارچه به فرش منتقل نشود.

3-قسمت لکه را بشویید. هنگامی که دیگر پارچه تمیز است ولکه به ان منتقل نشده است ،لکه را بشویید. اینکه برای شستن فرش از چه شوینده هایی استفاده میکنید بسیار مهم است؛زیرا اگر مایع ظرفشویی روی فرش باقی مانده باشد خاک را جذب میکند.

4-اجازه دهید فرش با نور مستقیم آفتاب خشک شود. سپس فرش را جارو بکشید. اما اگر فرش شما سفید است میتوانید از محلول پراکسید هیدروژن 3 درصد فقط چند قطره استفاده کنید. بگذارید در معرض نور آفتاب خشک شود. همچنین نیازی به شستشوی فرش نیست. در صورت لزوم تکرار کنید.در صورتی که فرش خشک شده است میتوانید جارو بکشید.

 

style=height:300px;width:350px;

 

 

پاک کردن لکه انبه از فرش 

مواد لازم:

1)مایع ظرفشویی

2)آب گرم

3)دستمال کاغذی

4)چاقو

5)کاسه

6)پارچه  تمیز

7)جارو

مراحل پاک کردن

1)تکه های بزرگ انبه را با قاشق از روی فرش بردارید. مراقب باشید تا تکه های انبه پایمال نشود؛زیرا لکه عمیق میشود و به الیاف فرش میرسد.لکه بیشتر منتشر میشود.از دستمال کاغذی یا پارچه سفید استفاده کنید.

2)از محلول یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و 2فنجان آب ولرم استفاده کنید.

3)پارچه را در محلول فرو برده و لکه انبه را پاک کنید.

4)زمانی که به طور کامل رطوبتش گرفته شد ودیگر به دسمتال منتقل نشد یک پارچه سفید وتمیز برداشته در آب ساده فرومیکنیم  و لکه را بشویید. محلول شوینده به طور کامل از روی فرش شسته میشود.سعی کنید محلول به طور کامل از روی فرش پاک شود چون در صورتی که محلول باقی بماند ممکن است خاک بیشتری را جذب کند.

5)اجازه دهید فرش خشک شود سپس جارو بکشید.

 

لکه

 


قطرات شمع و پارافین

لکه

شمع و پارافین هم لکه هایی همانند لکه های آدامس می باشند ،به شما توصیه میشود برای پاک کردن لکه پارافین و شمع از  فرش ماشینی یا دستباف منزلتان ابتدا ان را با یخ خنک و سفت کنید و راحت تر بدون اینکه به جاهای دیگر فرش تان مالیده شود با یک کاردک یا یک چاقو بردارید .و ان را از فرش جدا کنید .

 

 

 

 لکه هلو

از فرش از یک قاشق برای جمع آوری تکه های هلو استفاده میکنیم. در کاسه کوچک دو فنجان آب گرم و دوقاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را باهم مخلوط مکینم. محلول را از لبه های بیرونی لکه به سمت مرکز لکه حرکت میدهیم. سپس فرش را با استفاده از اسفنج آب  پاک کنید.سپس اجازه دهید فرش خشک شود و جارو بکشید.

 

 لکه هندوانه

1)تکه های هنوانه را از وی فرش برداشته با استفاده از دستمال رطوبت لکه را میگیرم تا بیشتر مایع جذب فرش نشود.

2)محلول دو قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با دوفنجان آب گرم در یک کاسه مخلوط کنید.

3)محلول  را روی لکه بمالید (با استفاده از اسفنج یا برس نرم ) برای جلوگیری از انتشار آن از لبه های بیرونی لکه به سمت مرکز ان حرکت میکنیم.با یک پارچه خشک لکه را پاک کنید. تا محلول جذب شود.

4)لکه را با پارچه تمیز و آب شستشو دهید این امر مهم است. زیرا اگر محلول  در فرش باقی بماند خاک جذب فرش میکند.

5)اجازه دهید لکه با نور آفتاب خشک شود سپس جارو بکشید تا الیاف فرش  به فرم اولیه در آید.

 

لکه کیوی

تکه های کیوی را از روی فرش بردارید .محلول دو فنجان آب گرم و مایع ظرفشویی را آماده کرده و با استفاده از اسفنج روی لکه بکشید. رطوبت  لکه را با استفاده از یک دستمال کاغذی بگیرید. فرش را با آب ساده بشویید. از اسفنجی آعشته به آب استفاده کنید. همه مانده های محلول را تمیز کنید. در نور مستقیم افتاب قسمت مرطوب را قرار داده و بعد از خشک شدن جارو بکشید. 

 

قطره‌های جوهر ریخته شده بر فرش ماشینی

لکه

اگر جوهر بر روی فرش بریزد، سریع باید ان را از روی فرش بردارید .اما نباید به گونه ای باشد که ان را روی فرش ماشینی پخش کرده و یا اینکه ان را با فشار بیش از حد به دل فرش هدایت کنید .

برای پاک کردن لکه ی جوهر از فرش ماشینی ، از ماست استفاده کنید .

ماست را بر روی ان مقدار از فرش که با جوهر پوشیده شده است، بمالید و ماست را روی لکه ها حرکت دهید. ماست که با جوهر ترکیب شود، به جای اینکه این لکه ها روی فرش ماشینی نفوذ کند به خورد ماست می رود و میتوان ماست را با لکه ها از روی فرش جمع کرد .

لازم است این کار تا زمانی که عمل پاک کردن لکه از فرش ماشینی کامل شود واثر لکه پاک شود و نتیجه ی قابل قبولی به دست اید .

 

لکه چای روی فرش ماشینی

اتفاقی که برای اکثر افراد می افتد این است که، هنگام نوشیدن چای ممکن است استکان را بر روی فرش برگردانند .در این لحظه برای پاک کردن جای چای از فرش ماشینی ، بهتر است از اب ولرم و کمی شامپو استفاده کنید .این ترکیب را به کمک اسفنج به روی فرش ماشینی پخش کنید و تا جایی که کمترین اثر از رنگ چای بر روی فرش باشد و دیده شود، ادامه دهید .

 

لکه

 

نوشیدنی‌های شیرین

اگر کیکی دست فرزندتان میدهید تا میل کند، مواظب باشید که ان را روی فرش نریزد،زیرا کیک و شیرینی باعث پوسیدگی فرش ماشینی تان خواهد شد .

و اگر لکه ی کیک یا شیرینی بر روی فرش تان ریخت به وسیله ی اب ولرم برای برداشتن و پاک کردن لکه از فرش ماشینی تان اقدام کنید .

 

لکه

 

لکه‌های روغن، چربی و واکس

قبل از برداشتن هر لکه از روی فرش، قبل از هر چیز ان را با قاشق از روی فرش بر دارید .سپس برای برداشتن این نوع لکه ها از روی فرش، یک پارچه ی سفید و تمیز نخی را روی قسمت الوده قرار دهید و با حرکت دادن اتوی گرم و داغ روی پارچه ی پهن شده ،مقداری از چربی جاصل از روغن به پارچه جذب خواهد شد .

در نهایت از سرکه ی سفید استفاده کنید .و باقیمانده ی چربی را از فرش ماشینی خود بردارید .و در نهایت سرکه ی باقیمانده از روی فرش را به وسیله ی اب از فرش خارج کنید .

 

لکه

 

لکه تخم‌مرغ و خون

اگر تخم مرغ و یا لکه ی خون بر روی فرش ماشینی تان مشاهده کردید، یک محلول ترکیبی بسازید و به وسیله ی این محلول خانگی اقدام به پاک کردن لکه از فرش ماشینی نمایید .

محلول شامل : اب ولرم، صابون و سرکه و نمک، برای ساخت این محلول بسیار مناسب است و در نهایت از اب برای از بین بردن این محلول از روی فرش ماشینی استفاده کنید .

 

لکه

 

لکه و خاک و دوده

اگر فرش ماشینی شما دارای زمینه ی روشن باشد، ممکن است بعد از گذشت مدتی، احساس کنید رنگ ان کمی کدر گشته و یا ان درخشندگی قبل را ندارد .بهتر است برای پاک کردن دوده و خاک از فرش ماشینی از شامپو فرش استفاده کنید .

به گونه ای که تنها کف ان به وسیله ی اسفنج به روی فرش ماشینی قرار گیرد .

قبل از این اقدام ،نمک را امتحان کنید.نمک را به روی بخش الوده بریزید به مدت نیم ساعت بماند، سپس به وسیله ی جارو برقی ان را از روی فرش ماشینی تان جمع کنید .

 

نکات پایانی

در تمام روش های بالا شما از اب یا سرکه یا شامپو فرش استفاده می کنید، برای اینکه رطوبت در فرش ماشینی تان نماند بهتر است که دقت کنید فرش تان را در محلی قرار دهید تا کامل و سریع خشک شود و رطوبت در ان باعث پوسیدگی فرش نشود .

امیدوارم این مقاله در جهت پاک کردن لکه از فرش ماشینی تان موثر بوده باشد .

 

 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.