آخرین ویرایش: 1399/04/08

7 ترکیب برای پاک کردن لکه های فرش

آنچه که در پاک کردن لکه ها از فرش ماشینی نقش مهم و اساسی دارد ، جنس فرش ماشینی است . در واقع منظور این است که جنس فرش ماشینی در انتخاب محلول تمیز کننده لکه موثر است. 

فرشهای خانه به مدت خیلی طولانی تمیز نمی ماند .به خصوص در مناطق پر رفت و آمد مانند راهروها. به همین دلیل تمیز کردن انها به طور مرتب بسیار مهم است. نه تنها تمیز کردن مکرر باعث میشود که فرش نو به نظر برسد ، بلکه به کاهش سموم و گرده هایی که میتوانند خانواده شما ر ا بیمار کنند نیز کمک خواهد کرد. مشکل اینجاست که محلولهای تمیز کننده موجود در بازار که برای تمیز کردن فرش استفاده میکنید، پر از مواد شیمیایی مضر و سموم است که میتواند خانواده شما را حتی بیمارتر کند. به همین دلیل است که بهتر است از شامپوفرش های خانگی برای پاک کردن فرش خود استفاده کنید. ساخت یک تمیز کننده فرش در خانه یک جایگزین آسان و سازگار محیط زیست برای محلولها و شامپو فرشهای موجود در بازار است. تمام دستورالعمل های موجود در اینجا از ترکیبات خانگی معمولی ساخته شده است.

ترکیب اول:

1)سرکه سفید یک گالن

2)آب نصف گالن

در یک سطل بزرگ ، مواد را مخلوط کنید تا خوب ترکیب شوند. سپس ازاین محلول برای تمیز کردن فرشهای خانه استفاده کنید.مراقب باشید که فرشها مرطوب نشود. برای فرشهای رنگ روشن از دستور زیر استفاده کنید. این دستور العمل از پر اکسید  هیدروژن به عنوان ماده اصلی ان به همراه آب گرم استفاده میکند.  پراکسید هیدروژن قدرت سفیدکنندگی زیادی دارد. این دستورالعمل را  نباید در فرشهای رنگ تیره استفاده کرد؛ زیرا ممکن است روی فرش لکه سفید جا بگذارد. هریک از روشهای گفته شده را در ناحیه ای از فرش که زیاد مشخص نیست امتحان کنید و سپس برای دیگر جاهای فرش استفاده کنید.

ترکیب دوم:

1)4 قاشق غذاخوری هیدروژن پر اکسید 3درصد

2) 1 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی

3) 1 ½ آب گرم 

4) 5 قطره روغن ضروری

پراکسید هیدروژن ، مایع ظرفشویی و روغن ضروری را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. برای اطمینان از ترکیب انها کاملا هم بزنید. این مخلوط را به همراه آب گرم در داخل مخزن بخار شو بریزید و سپس فرش را جارو بکشید.

9محلول خانگی که لکه های فرش شما را ناپدید میکند

ترکیب سوم :

1)2قاشق غذاخوری آمونیاک

2)1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی

3) 2 فنجان الکل

4) چند قطره روغن ضروری

مواد را درون یک گالن بریزید و بقیه گالن را با آب پر کنید. سپس درون مخزن بخارشو بریزید . این مخلوط غلیظ نیست .بنابراین نیازی به اضافه کردم آب اضافی به مخزن نیست.

وقتی در خانه خود حیوانات نگهداری میکنید و یا بچه دارید ، فرش شما میتواند به سرعت کثیف و کدر به نظر برسد. برای این منظور راهکار زیر ارائه میشود.

ترکیب چهارم:

1)1فنجان سرکه سفید مقطر

2)دو فنجان آب گرم

3)دوقاشق چایخوری نمک

4)15قطره روغن ضروری

آب وسرکه را مخلوط کرده و در یک بطری اسپری بریزید. روغن ضروری را اضافه کنید .سپس بطری را تکان دهید تا مواد با هم به خوبی مخلوط شوند. سپس روی فرش اسپری کنید. اجازه دهید فرش خشک شود. سپس فرش را جارو بکشید.

ترکیب پنجم:

1)7قاشق غذاخوری شکر قهوه ای

2) 1  ½ فنجان پوست لیمو و پرتقال

3)1 آب

4)یک بطری بزرگ با یک ظرف تمیز برای نگهداشتن مایع و لایه برداری

شکر قهوه ای را داخل ظرف بریزید. سپس پوست لیمو و پرتقال را درون ظرف بریزید. آب را نیز داخل ظرف بریزید و درب ان را ببندید. ظرف را تکان دهید تا مواد مخلوط شوند. در مرحله بعد ، باید در ظرف را کمی باز کنید و اجازه دهید  گازهای تولید شده آزاد شوند تا از انفجار ظرف جلوگیری شود. بگذارید سه ماه در این حالت قرار بگیرید. بعد از سه ماه ،مایع را درون یک بطری اسپری ریخته و مستقیما روی لکه اسپری کنید. با یک پارچه تمیز و خشک ، ناحیه را به آرامی پاک کنید. بگذارید فرش خشک شود . سپس جارو بکشید.

ترکیب ششم :

1)2فنجان سرکه سفید

2)2فنجان آب گرم

3)4قاشق غذاخوری جوش شیرین

مواد را کاملا مخلوط کرده و در یک بطری اسپری بریزید.تاجایی که ممکن است لکه را با دستمال پاک کنید و روی لکه محلول اسپری کنید و بگذارید 5 دقیقه بماند. به آرامی محلول را با دستمال از روی فرش پاک کنید.  اجازه دهید فرش خشک شود. سپس جارو بکشید. از این محلول میتوانید برای از بین بردن کپک فرش نیز استفاده کنید. لکه های خون و ادرار نیز با این محلول پاک میشود.

ترکیب هفتم :

1)1فنجان جوش شیرین

2) 2/1 لیوان پراکسید هیدروژن

3) 1قاشق چایخوری مایع ظرفشویی

با استفاده از دستمال کاغذی یا پارچه های تمیز ،مایعات اضافی را از روی فرش پاک کنید . سودا را روی لکه بپاشید. پراکسید هیدروژن و مایع ظرفشویی را در یک کاسه مخلوط کنید. به آرامی مایع را روی جوش شیرین بریزید و مخلوط کنید. با استفاده از یک برس یا پارچه نرم ، مخلوط را روی لکه بمالید . اجازه دهید به مدت 10 تا 15 دقیقه روی لکه بماند. فرش را جارو بکشید. برای لکه هایی که مقاوم هستند روش را تکرار کنید.

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.