آخرین ویرایش: 1399/03/21

9 محلول خانگی که لکه های فرش شما را ناپدید میکند

امروزه اکثر موادی که در زندگی روزمره استفاده میکینم ماهیت شیمیایی دارد .این ماهیت شیمیایی سبب میشود که از یک طرف به سلامت فرش ضربه وارد شود و از طرف دیگر به کیفیت و جنس فرش لطمه میزند. بنابراین اکثرا افراد در پی این هستند که موادی طبیعی بیابند که به الیاف وبافت فرش آسیب وارد نکند. محلولهایی وجود دارد که به بافت فرش آسیب وارد نمیشود والیاف ان دچار پارگی یا پوسیدگی نمیشود. فرشهایی  که شانه وتراکم بالاتری دارند به دلیل استحکام درونی فرش دیرتر فرش دچار پاره شدگی میشود. مانند فرش ماشینی 1200شانه.

در ادامه مقاله به مورد از این محلول های طبیعی اشاره میکنیم.

1)دستمال مرطوب :

از دستمال مرطوب برای پاک کردن لکه ها از روی فرش استفاده کنید. این دستمالها لکه ها را به خود جذب میکنند.البته اگر مایعات بر روی لباس شما ریخت میتوانید سریع ان را پاک کنید.

 

2)ماءالشعیر

اکثرا افراد هنگامیکه لکه قهوه یا چایی روی فرش خانه شان ریخته میشود گمان میکنند که شامپو فرش یا شستشوی فرش راه حل این مشکل است اما اینگونه است.شما میتوانید بر روی لکه ها کمی ماءالشعیر بریزید وبا دستمال پاک کنید. شاید در مرحله اول به طور کامل پاک نشود اما با تکرار این کار میتوانید این لکه را ازبین ببرید.

 

3)کرم اصلاح:

شما با لیوان آب میوه وارد فضای پذیرایی میشود وناخواسته آب میوه بر روی فرش پهن شده داخل پذیرایی ریخته میشود. شما چه راهکاری دارید که این آب میوه را از روی فرش پذیرایی که خیلی برایتان اهیمت دارد پاک کنید؟

راهکار شما این است که کرم اصلاح را بر روی لکه بریزید .سپس اسفنج مرطوب را روی فرش بکشید.

 

اگر لکه چربی وروغنی بر روی فرش ریخته شد شما ابتدا کرم را روی ان میریزد واجازه بدهید که کرم خشک شود. سپس با خشک شدن ان کرم را از روی فرش  بتراشید و با دستمال مرطوب ان را پاک کنید.

 

4)یخ :

حتما همگی شما با ادامسی که به فرش چسبیده برخورد کرده اید. چگونه این آدامس را از روی فرش جداکنم؟

تنها راهکار این کار استفاده از یخ است. یخ را داخل کیسه پلاستیکی بریزید وسپس بر روی لکه بمالید. سپس با یک وسیله تیز مثل چاقو ادامس را از روی فرش بردارید.

5)استفاده از زمین شور :

نصف  پیمانه جوش شیرین به همراه تکه های صابون وچند قطره لیمو یک محلول درست کنید. این محلول را بر روی فرش اسپری کنید. درمرحله بعد یک چهارم اب گرم ویک پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید.زمین شور اسفنجی روی مواد قبلی که روی فرش اسپری کرده اید بکشید. سپس اجازه بدهید تا خشک شود. بعد از اینکه کامل فرش خشک شد فرش را جاروبکشید.

 

6)نمک:

سرکه ونمک را باهم ترکیب کنید ،به صورت خمیر در میاید .یپی بر روی لکه بریزید تا جذب شود. دستمال مرطوب را روی محل مورد نظر بمالید .بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید.

 

7)جوش شیرین :

جوش شیرین یکی از ویژگی های مهمی که دارد این است که در کنار جذب لکه بوی لکه را نیز از بین میبرد. برای از بین بردن لکه کافی است که پور جوش شیرین را روی لکه بریزید وسپس سرکه سفید را اضافه کنید.دستمال مرطوبی بردارید وروی لکه بکشید سرکه ها را دستمال جذب کند. بگذارید این قسمت خشک شود.سپس با جاروبرقی روی فرش را جاروبکشید. اگر لکه های بزرگ بر روی فرش باشد از جوش شیرین به تنهایی استفاده کنید.

 

8) پور ذرت :

یک پیمانه بوره ونصف پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید و روی فرش بپاشید .باکشیدن یک پارچه مرطوب یا اسفنج روی فرش ان را تمیز کنید .بعد از خشک شدن جارو برقی بزنید. بوره چیست؟یکی از مواد معدنی واز نمک های اسید بوریک است. بوره معمولا به شکل پودری سفیدی متشکل از بلورهای نرم بی رنگ است که به آسانی در آب حل میشنود. بوره کاربردهای زیادی دارد واز این مواد در لوازم آرایشی ،حشره کش  ها ،لعاب شیشه ها ،استفاده میشود.

9)سرکه :

این ماده پر خاصیت که ضد میکروبی وضد باکتری نیز هست روی لکه سرکه را بمالید وسپس با استفاده از دستمال  پاک کنید. اینم کار را چندین بار ادامه دهید. تا لکه به طور کامل پاک شود.

عموما از سرکه های صنعتی سفید برای اینکار استفاده میکنند.

دوستان گرامی لطفا نظرات خود را در مورد مقاله بنویسید. انتقاد میتواند کمک بزرگی برای ما باشد.

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.